Komárňan Ivan Dorotovič je odborným pracovníkom Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove a už 25 rokov sa zaoberá pozorovaním Slnka. Túto objaviteľskú činnosť nerobí Slovenský slnečný fyzik v slnečnej krajine len u nás, ale aj vo vzdialenom Portugalsku, ktoré sa stalo jeho druhou domovskou krajinou.
Prečo práve Portugalsko?
"Po získaní hodnosti kandidáta vied som sa usiloval nájsť si študijný pobyt v niektorom erudovanom astronomickom zariadení. Po viacerých neúspešných pokusoch sa sa mi to napokon podarilo v Portugalsku, kde som pobudol dva roky.
Spolupráca pokračuje na diaľku i osobne. Pôsobím vo hvezdárni mesta Coimbra (200 km severne od Lisabonu) a tiež v novom astronomickom pracovisku pri univerzite v hlavnom meste. Predvlani som v tejto krajine na dva až tri týždne pobudol päťkrát, vlani dvakrát, tohto roku čakám ďalšie pozvanie."
Ako zvyknete cestovať?
"Najľahšie je lietadlom z Viedne alebo z Budapešti priamo do Lisabonu. Raz som cestoval s rodinou autom, vzdialenosť 2 800 km sme pri pohodlnej jazde prekonali za štyri dni."
Akí sú Portugalci?
"Prívetiví, no nie natoľko temperamentní ako Španieli či Taliani. Väčšinou bývajú nižšieho vzrastu, preto ja so svojou výškou 202 cm som všade vyvolával pozornosť. Hneď všetci vedeli, že som cudzinec. V ostatnom čase sa v Portugalsku usadilo veľa ľudí z cudzích štátov, napodiv najmä z Ukrajiny a Ruska."
Ako sa tam dohovárate?
"Spočiatku anglicky, no po pol roku som sa slušne naučil ich reč. Ťažká je najmä výslovnosť. Španieli a Portugalci sa vzájomne dohovoria približne tak, ako Slováci a Poliaci."
Pred Astronomickým observatóriom v Lisabone.
FOTO: ARCHÍV I.D.
Ako sa príslušníci týchto národov znášajú?
"Zhruba 500 rokov boli Portugalci pod španielskou nadvládou, čo sa ešte aj dnes prejavuje v akejsi rezervovanosti a odmeranosti. Obidva národy však čoraz viac cítia, že sú odsúdené na vzájomnú spoluprácu a korektné vzťahy."
Počuli ste niekedy aj po slovensky hovoriacich turistov?
"Našich turistov som v Portugalsku nestretol, prevdepodobne sem ani nechodia. Vzdialený domov mi však čiastočne nahrádzali stretnutia a pikniky organizované Klubom Čechov a Slovákov, ktorý od roku 2003 pôsobí v Lisabone."
Majú Portugalci nejaké osobité vlastnosti?
"Všetky generácie nadovšetko milujú futbal. Na rozdiel od nás jedia viac rýb. Mäsové pokrmy väčšinou pripravujú grilovaním, dokonca aj na balkónoch bytov v obytných štvrtiach. Z unikajúceho dymu si nerobia problémy."
Aká je životná úroveň obyčajných ľudí?
"Vcelku je porovnateľná s našou. Ceny tovarov v obchodoch sú o čosi nižšie ako u nás, no za služby sa platí viac. Napríklad bežný obed v reštaurácii stojí okolo 20 eur. Mzdy sú o čosi vyššie ako u nás, ale o tom sa bežne nehovorí."
Vedia Portugalci, kde leží Slovensko?
"Vedia aspoň toľko, že je v strednej Európe."
Čo im možno úprimne závidieť?
"Priaznivú klímu a z môjho profesionálneho hľadiska veľa slnečného svetla. Keď sú u nás dvadsaťstupňové zimy, u nich sa nanajvýš vyskytnú prízemné mráziky.
Keď teplomer v Portugalsku klesne pod plus desať stupňov, to je už pre nich poriadna zima. Nie je zriedkavé, že sa v januári pri mori možno opaľovať aj pri plus dvadsiatich stupňoch. Horšie je, že v niektorých rokoch krajinu sužujú dlhotrvajúce suchá."
Oplatí sa do tejto krajiny cestovať ako turista?
"Rozhodne áno, najmä milovníkom historickej architektúry, veď ponúkajú nepreberný počet hradov a zámkov. V nedeľu medzi 10. a 14. hodinou je do štátnych historických pamiatok vstup bezplatný."
V ostatnom čase aj túto krajinu trápi hospodárska kríza, prejavuje sa toto negatívum na živote ľudí?
"Veru áno, a citeľne. Rastie nezamestnanosť, ľudia sú stále nespokojnejší, prichodí im šetriť na každom kroku, podobne ako u nás. Ako na Slovensku, tak aj v Portugalsku sa ľudia obávajú budúcnosti. Vcelku naše krajiny majú veľa podobného, v pozitívnom aj v negatívnom zmysle."
Slnko na morskom pobreží slnečnej krajiny.
FOTO: ARCHÍV I.D.