Keď v noci klesnú teploty na šestnásť pod nulou, zdá sa, že ani horieť by nemalo. Opak je pravdou. Ľudia si prikurujú všetkým možným. Dvaja na to už doplatili životom. Pri požiaroch nedošlo k usmrteniu žiadnej osoby, šesť ľudí sa zranilo. V porovnaní s rokom 2010 sa počet požiarov na území okresu Nové Zámky zvýšil o 63 prípadov. Škody spôsobené požiarmi sú, naopak, nižšie o takmer 938-tisíc eur.
NOVÉ ZÁMKY. „Ľudia vytiahnu staré pece, ktoré dlho nikto nepoužíval a technicky nevyhovujú. Kotly na plyn a pevné palivo napájajú do jedného prieduchu. Zanedbajú revízie komínov a po požiari v niektorých objavíme zamurované drevené hrady. Ale mali sme aj požiar úplne nového kozubu. Pravdepodobne ho nerobil odborník,“ hovorí Attila Mánya z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) Nové Zámky.
V byte vie oheň narobiť poriadnu škodu. Foto: HaZZ
Tento rok už hasiči zasahovali pri dvoch prípadoch, ktoré sa skončili tragicky. V Pavlovej sa pravdepodobne snažil syn zachrániť otca z horiaceho objektu, nakoniec však z plameňov nevyviazol ani jeden.
Na sviatok Troch kráľov hasičov privolali k požiaru po autonehode speváka Petra Končeka neďaleko Nových Zámkov. Náraz bol taký silný, že časti vraku sa ocitli ďaleko od seba a spočiatku sa zdalo, že hasia dve autá.
Priamo počas jazdy sa začalo dymiť z motorového priestoru vyše dvadsaťročnej Avie. Kým sa osádka spamätala, kabínu zachvátili plamene. Našťastie, pasažieri sa z auta dostali včas a bez zranení.
Kabína Avie po požiari. Foto: HaZZ
Chráni pred teplom aj zimou
Výstroj má príslušníkov HaZZ chrániť hlavne pred sálavým teplom, podobne by mal izolovať aj niekoľkostupňový mráz. Od januára platí nový výstrojný poriadok, podľa ktorého budú záchranárov vybavovať spodným termooblečením. Pretože pri zásahu v takejto zime sa všetko mení na klzisko.
„Naši príslušníci sú cvičení aj na zásahy za sťažených podmienok, napríklad silných mrazov. Hneď po príjazde na miesto musia pustiť aspoň minimálny prietok vody, aby hliníkové armatúry nezamrzli. Ak sa dá, rozvody sa obalia minimálne snehom. Lebo ak ventil raz zamrzne, už cezeň nič neprejde,“ hovorí riaditeľ OR HaZZ František Jankovský.
Autá v garáži nezamrznú
Novozámockú hasičskú stanicu odovzdali začiatkom osemdesiatych rokov. V garážach je predpísaných pätnásť stupňov nad nulou. Tridsaťročným bránam však nepomôžu ani závesy a provizórna izolácia.
„Zásahové autá majú odvodnené čerpadlá, aby nezamrzli už počas výjazdu. Voda v nádržiach cisterien má nezávislé vyhrievanie. Z tých starých cisterien sa za jazdy v zákrutách občas vylievala cez prepadovú trubku pod kolesá a mrzla priamo na ceste. Našim novým vozidlám sa to však už nemôže stať,“ vysvetľuje F. Jankovský. Dodáva, že vozový park v posledných rokoch výrazne zmodernizovali.
Aj z takýchto miest sa zasahuje. Foto: HaZZ
Stanica potrebuje rekonštrukciu
Novozámocká je jedinou poschodovou hasičskou stanicou, vybavenou ešte sklzmi na spúšťanie záchranárov z ubytovne k autám. Poznáme ich skôr z akčných filmov, ale inak na nich nie je nič dobrodružné - aj tak vraj fungujú iba jedným smerom.
Súčasne je poslednou, ktorú čaká rekonštrukcia. Štúrovčania už moderné priestory majú, šurianska stanica je pred dokončením. Okrem iného tu vraj bude vykurovaná umývačka techniky, boxy na sušenie a čistenie zásahových oblekov a dýchacích prístrojov. V Nových Zámkoch by tiež chceli podobné vybavenie. Zatiaľ ho majú len v projektoch.
Najďalej je do Štúrova
V Nových Zámkoch slúži v zmene sedem záchranárov, v Šuranoch sú z priestorových dôvodov len traja.
„Počas rekonštrukcie hasičskej stanice nám mesto Šurany bezplatne poskytlo priestory pre ľudí aj techniku, čo treba kvitovať. Zmestí sa tam síce menej ľudí a menšie vozidlá, ale jednotka je plne vybavená na zásahy,“ zdôrazňuje riaditeľ. Príslušníci HaZZ v Štúrove zostali v meste jediní – jednotky zo železníc aj papierní zrušili. Od susedných hasičských staníc v Zámkoch, Šuranoch či Komárne sú vzdialení takmer na hodinu jazdy.
„Ak jednotka vyjde k dopravnej nehode, na stanicu môžeme povolať ľudí z pohotovosti. Pre istotu sme im sem pridelili ďalšie zásahové vozidlo vybavené aj vyprosťovacím náradím,“ uzatvára František Jankovský.
Fakty a čísla
Na území okresu vzniklo v roku 2011 spolu 235 požiarov, ktoré spôsobili priame škody vo výške takmer 320-tisíc eur. Uchránené hodnoty presahujú čiastku 3,2 milióna eur.
Najčastejšou zistenou príčinou vzniku požiarov bolo nedbalosť a neopatrnosť dospelých (zapríčinila 120 požiarov). Najčastejšie horelo na majetku v súkromnom vlastníctve (75 prípadov), v komunálnom vlastníctve (32) a v obchodných spoločnostiach (30).
Pri porovnaní počtu v jednotlivých odvetviach národného hospodárstva najviac požiarov vzniklo v odvetví poľnohospodárstva (56 požiarov), v bytovom hospodárstve (41požiarov), v odvetví komunálne služby (37 požiarov) a v odvetví dopravy (36 požiarov).
V bytoch vznikali požiare najčastejšie pri obsluhe tepelného spotrebiča pri varení (7 prípadov), ďalšou príčinou bolo vyhorenie sadzí (5 prípadov). Pod ďalších šesť požiarov sa podpísala nesprávna manipulácia s otvoreným ohňom, nedbalosť a neopatrnosť dospelých.
Pravdepodobne najrozsiahlejším bol vlani požiar výrobnej haly novozámockej obchodnej spoločnosti, ktorá v nich mala tovar, farby a laky.
(HaZZ)