Keď riaditeľka mestského kina Nataša Simonková dostala prvý letáčik o 3D digitálnom kine, vedela, že ich kino potrebuje zmenu. Po necelom roku doň filmy už nenosia v ťažkých filmových prepravkách, ale v malých kufríkoch.
ŠTÚROVO. Slávnostné otvorenie nového zdigitalizovaného 3D kina sa konalo 13. júna minulý rok. Návštevnosť kina sa odvtedy zvýšila o 40 %, tržby stúpli o 200 %. Za necelých sedem mesiacov sa z priemerného kina stalo premiérové.
Stretnutie v Ružomberku
Kino Danubius prešlo čiastočnou rekonštrukciou už v roku 2002. Zaviedli klimatizáciu, vymenili drevené sedačky za čalúnené a opravili podlahu.„Technika vyhovovala dobe, ale počítala som s tým, že v budúcnosti bude treba obnoviť ozvučenie, techniku i premietacie stroje. Netušila som, aký obrovský skok nasleduje,” hovorí Nataša Simonková.
Združenie pracovníkov a prevádzkovateľov kín SR spolu s pracovníkmi Audiovizuálneho fondu (AVF) zvolali koncom augusta v roku 2010 všetkých „kinárov“ zo Slovenska. Do jediného digitalizovaného jednosálového (tzv. kamenného) kina v Ružomberku. Vysvetlili aktuálnu situáciu a nutnosť prechodu na digitálne premietanie. „Kiná, ktoré do roku 2012 nebudú zdigitalizované pravdepodobne veľmi rýchlo zaniknú. Nebudú mať totiž čo premietať. Distribútori končia s distribúciou klasických filmových kotúčových filmov,“ hovorí Simonková.
N. Simonková pri novom premietacom stroji. Foto: Virgínia Ďuriková
Žiadosť podali medzi prvými
Na podanie žiadosti o podporu z Audiovizuálneho fondu nebolo veľa času. Primátor Štúrova Ján Oravec prisľúbil, že digitalizáciu kina mesto podporí. Kino ešte v roku 2010 podalo žiadosť o podporu z AVF. Z pätnástich podaných žiadostí, bolo štúrovské kino medzi prvými piatimi úspešnými kamennými kinami na Slovensku. Audiovizuálny fond projekt finančne podporil sumou 31-tisíc eur. Kino si časť nákladov na ozvučenie hradilo z vlastných zdrojov a približne 60 % investície financovalo mesto. Digitálna technológia Kina Danubius stála celkovo vyše 140-tisíc eur.
Kino zachránili
Podľa riaditeľky bolo primárnym cieľom projektu záchrana kina, ktoré by podľa riaditeľky bez digitalizácie neprežilo. Ďalej by ho využívali obyvatelia zo spádovej oblasti a turisti hlavne v letnej sezóne. Lákadlom mala byť aj samotná atraktivita 3D (najbližšie 3D kino je v Nitre) a nakoniec ľahšia prístupnosť k maďarským filmom. Tie prilákali napríklad Ostrihomčanov, ktorí dovtedy cestovali do približne 50 kilometrov vzdialenej Budapešti. Mesto zaradilo túto investíciu do mestského rozpočtu na rok 2011.
Namiesto ťažkých boxov s filmami stačí jediná škatuľa. Foto: Virgínia Ďuriková
Titanic na štyroch kotúčoch
Osemkanálový priestorový zvuk Dolby Surrnound a nová technika priniesli diametrálne rozdiely. „Každé jedno chrapčanie a cvaknutie filmu sa dalo v sále počuť. Kotúče sa premietali, pretáčali a stáčali fyzicky. Teraz sa všetko pripraví pred premietaním a stačí spustiť program. Máme jasný digitálny obraz s rozlíšením 2K (2048x1080 Mpx) a s priestorovým ozvučením. Sledovanie filmu je pre diváka veľkým zážitkom,“ hovorí Simonková.
Klasické celuloidové filmy sa premietali z veľkých filmových kotúčov. Titanic potreboval napríklad až štyri prepravky, ktoré obsahovali spolu desať kotúčov. Ich distribúcia trvala niekoľko týždňov, obsluha bola náročná. Dnes filmy donáša kuriér priamo do kina v malom kufríku, ktorý obsahuje hard disk s príslušenstvom. Ukážky pred filmom sa sťahujú z USB kľúča alebo z e-mailu, ktorý posielajú distribútori.
Na sledovanie 3D filmu diváci používajú aktívne elektronické 3D okuliare, ktoré fungujú na baterku a premieňajú obraz na trojdimen zionálny. Okuliare pravidelne prečisťujú vo vlastnej umývačke na okuliare.
Umývačka na 3D okuliare. foto: Virgínia Ďuriková
Živé prenosy aj z New Yorku
Súčasťou digitalizácie Kina Danubius je satelitný systém, vďaka ktorému je možné robiť tzv. alternatívne prenosy 2D, prenosy naživo alebo záznamy. Diváci by si tak mohli pozrieť napríklad predstavenie z Metropolitnej opery v New Yorku, balet v Boľšom teatri v Moskve, koncerty populárnej i vážnej hudby a v budúcnosti azda aj športové prenosy. Podľa slov riaditeľky Kina Danubius je však nevýhodou časový posun a vysoká cena. Kino by si muselo zakúpiť celoročný balíček, ktorý obsahuje štyri priame prenosy. V blízkej budúcnosti kino zaradí do svojho programu aj takýto druh alternatívneho premietania. Ak sa osvedčí, ponúkne divákom kvalitné kultúrne programy.
Finančná návratnosť 3D kina je niekoľkoročná, no už teraz vie Kino Danubius odbremeniť mesto od niektorých nákladov, na ktoré si zarobí samo. “Zatiaľ nebude na nás zarábať, ale vie ušetriť,” hovorí Simonková.