ašiel si priateľku a hrá paralympijský šport boccia.
NOVÉ ZÁMKY. Dvadsaťosemročný Michal z Trenčína nám svoj príbeh porozprával na pôde Neurochirurgickej kliniky tunajšej fakultnej nemocnice s poliklinikou, kde mu pred piatimi rokmi implantovali liekovú pumpu. Účinnú látku dopravuje priamo do miechového kanála chrbtice.
Nemohol som si ani umyť zuby
„Mal som zlomené dva krčné stavce. Tri mesiace som ležal v Anglicku v nemocnici. Neoperovali ma, tie stavce mi dodnes tlačia na miechu. Po návrate domov som absolvoval rehabilitačný pobyt v Kováčovej. Ale stále som mal kŕče v nohách aj rukách, nedali sa ovládať. Telefonoval som a odrazu ma vystrelo na vozíku, až som z neho spadol. Problém bol zvládnuť základné úkony, najesť sa, umyť si zuby – nieto ešte sedieť niekoľko hodín v škole. Bral som tabletky nakoniec už v takých dávkach, že mi brnela pera. Ale postupom času prestávali zaberať“ hovorí Michal.
„Rodina si musela rýchlo zvyknúť. Na Miška bolo treba dohliadať 24 hodín a zabezpečiť všetku starostlivosť. Spravil by to každý rodič, aj nám to bolo samozrejmé. Miško je veľký bojovník, dokázali sme spolu strašne veľa. Napriek tým úvodným problémom dokonca zmaturoval. Najviac nás však trápilo, že sme nevedeli, ako mu pomôcť,“ dodáva Michalov otec.
„Prvú informáciu o liekovej pumpe sme získali od známeho, lekára z Izraela. Začali sme obchádzať odborníkov na Slovensku ale ani medzi o tomto spôsobe liečby nebolo veľa informácií. Až sme v Nových Zámkoch našli profesora Rudinského.“
Michal s otcom a priateľkou Nikolou. Foto: Miroslav Antoni
Aby pacienti nekončili mimo spoločnosti
„Ročne na Slovensku utrpí závažné poškodenie miechy 80 až 100 ľudí, väčšinou po úrazoch. Po niekoľkých mesiacoch sa u pacientov objavujú reflexy, ktoré vedú k zvýšeniu svalovej stuhnutosti. Svaly sa nekontrolovateľne zvierajú do kŕča (tzv. spazmy), často spojenej so silnými bolesťami, čo len zhoršuje kvalitu života už tak základným ochorením postihnutého pacienta. Takýchto ľudí je problém ošetrovať, spasticita nedovoľuje ani rehabilitáciu, ich blízki majú ťažkosti vôbec im poskytnúť základnú opateru. Dostávajú sa na okraj záujmu spoločnosti aj zdravotníckej komunity,“ povedal prednosta Neurochirurgickej kliniky FNsP Bruno Rudinský na tlačovej konferencii.
Problematike liečby pacientov s ťažkou spasticitou hlavne po úrazoch sa v Nových Zámkoch venujú od roku 2004, kedy implantovali prvú baclofenovú pumpu. Odvtedy tento spôsob použili pri pätnástich pacientoch.
Pumpa vyzerá ako malý titánový disk s priemerom približne sedem a a hrúbkou do troch centimetrov. Implantuje sa pod kožu na bruchu. Má zásobník, z ktorého katétrom dávkuje liečivo priamo do miechy. Liekovú pumpu vyvinula spoločnosť, ktorá spolupracuje aj s pracoviskami kardiológie, neurológie či neurochirugie.
Schéma umiestnenia pumpy v tele pacienta.
Určená aj pre sklerózu multiplex
„Pri tomto spôsobe môžeme sto- aj viacnásobne znížiť koncentráciu liečiva a dosiahneme rovnaký účinok,“ povedal lekár neurochirurgickej kliniky Martin Melišek, ktorý na tlačovke opísal fungovanie liekovej pumpy. „Dávkovanie lieku sa nastavuje pomocou programovacieho prístroja. Každý pacient má identifikačnú kartu, z ktorej programátor môže zistiť doterajší priebeh liečby aj aktuálne údaje. Technicky je to dokonca možné aj počas dovolenky v zahraničí, ak tam majú podobné vybavenie.“
„Spočiatku som mal strach dať si do tela implantovať nejakú pumpu. Ale som živým príkladom, že funguje. Raz za tri mesiace chodím do Nových Zámkov na doplnenie liečiva – to je ako injekcia,“ dopĺňa Michal, ktorého zakrátko čaká výmena celej pumpy za novší model s väčším objemom zásobníka.
Päťdesiatdvaročnému Otovi od Nových Zámkov v júni 2008 diagnostikovali sklerózu multiplex. Približne dva roky má implantovanú liekovú pumpu. „Sklerózu mi nevylieči. Ale veľmi pomohla pri mojej opatere. Predtým si telo robilo, čo samo chcelo. Teraz so mnou môžu manipulovať, ako treba,“ skonštatoval na tlačovke.
Lekári jeho predchádzajúci stav označili ako obmedzenú vôľovú hybnosť horných končatín a spasticitu na nohách. Stáčal sa mimo lôžka, nemohli ho polohovať, problémy boli s toaletou aj bežnou obsluhou. Diagnóza sklerózy zostala, zlepšila sa však ošetrovateľská starostlivosť.
Jediné pracovisko na Slovensku
Novozámocká klinika je jedinou na Slovensku, kde implantujú liekové pumpy. „Ročne realizujeme 230 až 300 operácií krčnej chrbtice. Lieková pumpa nie je tou najkomplikovanejšou operáciou. Samozrejme, nepodceňujeme žiadny zákrok - zvlášť pri implantátoch a technických systémoch kde by mala byť supersterilita. Samotná operácia trvá približne dve hodiny, potom však prichádza druhá fáza – nastavovanie dávkovania, kontrola, dopĺňanie liečiva až po výmenu pumpy. Tento druh liečby neprináša lekárom slávu, ale poctivú mravčiu prácu a dlhodobú starostlivosť. A pacientovi zasa podstatné skvalitnenie života,“ dodal B. Rudinský.
„Keď sme začali robiť neuromodulačnú liečbu a hľadali sme pacientov, ktorí majú ťažkú spasticitu, zistili sme že o mnohých sa nevie. Nemôžu ich rehabilitovať, zostávajú doma v starostlivosti príbuzných a úplne sa vyčleňujú zo spoločnosti. Oslovíme najprv tých, ktorí sa liečia v Národnom rehabilitačnom ústave Kováčová. Chceme rozšíriť internetové informácie o možnostiach liečby. Dotazníkmi budeme zisťovať, ako prebieha resocializácia pacientov s výrazným stupňom spasticity a navrhneme im tento postup,“ uzatvoril prednosta neurochirurgickej kliniky novozámockej FNsP.
B. Rudinský s pacientmi počas tlačovky. Foto: Miroslav Antoni
BRUNO RUDINSKÝ
Profesor MUDr. Bruno Rudinský, CSc., je prednostom Neurochirurgickej kliniky FNsP Nové Zámky. Patrí k priekopníkom neuromodulačnej liečby na Slovensku, ktorá sa využíva na stimuláciu miechy a jej štruktúr, alebo aplikáciu liečiv intratekálne.
Aktívne prednáša doma aj v zahraničí. Je autorom desiatok odborných prác a publikácií. Za mimoriadny osobný prínos k rozvoju spinálnej chirurgie a neurochirurgickej starostlivosti v nitrianskom regióne dostal Cenu Nitrianskeho samosprávneho kraja. V decembri 2011 ňou ocenili päť osobností za zásluhy vo vede, medicíne i pedagogike. O udelení Cien Nitrianskeho samosprávneho kraja rozhodli krajskí poslanci na základe návrhu predsedu NSK Milana Belicu a verejnosti.
(MA)