ŠURANY. P S každou dobou sa však menil nielen názov podniku ale aj jeho logo. Môžeme to sledovať hlavne na etiketách. Tie najstaršie, ktoré proklamovali úspech na svetových výstavách vo Viedni a Paríži na konci 19. storočia, boli červené so zláteným písmom. Najviac to však môžeme vidieť v povojnových rokoch, kedy cukrovarnícky priemysel prechádzal rôznymi fúziami a tým sa menilo aj jeho logo.
To najznámejšie vytvoril podnikový výtvarník Juraj Štekláč v 70. rokoch a cukrovar ho používal až do svojho zatvorenia v roku 2000. Je zaujímavé sledovať tieto premeny, hlavne ak ich vieme aj hmotne doložiť zbierkovými predmetmi v múzeu. Pozoruhodné je, ako sa v rokoch druhej svetovej vojny objavila cukrovarská symbolika v znaku šurianskeho slovenského gymnázia. Namiesto slovenského trojvršia a dvojramenného kríža to boli tri kocky bieleho cukru a tri cukrovarské komíny.
Zaujímavý je tiež pôvodný názov dnešnej Partizánskej ulice pri cukrovare, ktorá sa v medzivojnových rokoch nazývala Šándorova ulica. Málokoho by asi dnes už napadlo, prečo a podľa koho ju takto pomenovali.
Takzvaná „cukrovarská kolónia“, teda domy pre cukrovarských zamestnancov, sa začala budovať v 80. rokoch 19. storočia, keď sa majiteľom cukrovaru stal bohatý barón židovského pôvodu Sándor Hatvany Deutsch. Našťastie sa donedávna jedna z uličných tabuliek na jednom dome zachovala. Dnes je už v zbierkach šurianskeho mestského múzea.
Výskum dejín cukrovaru prináša veľa zaujímavých poznatkov. O tom sa verejnosť bude môcť dozvedieť v pripravovanej knižnej publikácii Šuriansky cukrovar 1852 – 2000, ktorej vydanie sa plánuje v októbri tohto roku.
Do konca februára ešte môžete v mestskom múzeu Šurany poskytnúť na spracovanie fotografie či iné dokumenty a pamiatky, ktoré sa viažu k cukrovaru.
Jedna z posledných podôb firemného loga.