ŠURANY. Toky a okolie veľkej aj malej Nitry spravuje Povodie Váhu, ktoré má v réžii aj preventívne protipovodňové opatrenia.
Skontrolujú protipovodňové opatrenia
Mesto spolupracuje pri organizácii a administratívnych úkonoch, prostredníctvom úradu práce zamestnalo niekoľko pracovníkov, ktorí boli k dispozícii Povodiu Váhu.
„Financie z európskych fondov na tieto akcie žiadať nemôžeme, pretože mesto nie je vlastníkom pozemkov ani vodných tokov,“ vysvetlil primátor poslancom na rokovaní. „Spoločne s Povodím sme už od jesene 2011 riešili najnebezpečnejšie miesta, kde pred rokom a pol hrozili záplavy. Z koryta malej aj veľkej Nitry boli vypílené stromy a kroviny, ktoré by mohli brzdiť prietok. Od Úľan po Bánov bolo prehĺbené koryto Nitry. Sútok Žitavy a Nitry - tzv. Suez – má podstatne zvýšenú kapacita a môže naraz odviesť viac vody.
Povodie má k dispozícii výkonné čerpadlá, ktoré by mali stačiť prečerpávať vodu z malej do veľkej Nitry. Na jar ešte potrebujeme pre ne spevniť plochy. Mesto podporilo Povodie aj pri žiadosti o financie na spevnenie a navýšenie valu okolo Nitrianskeho Hrádku.“ Vo februári sa bude konať mimoriadne rokovanie zastupiteľstva, kde majú posudzovať žiadosť mesta o poskytnutie financií na stavbu nájomných bytoviek v časti Argentína. Pri tejto príležitosti plánujú aj výjazd poslancov na úseky, ktoré sa upravovali v rámci preventívnych protipovodňových opatrení.
Ako ďalej s výstavbou kanalizácie
Mesto má vypracované projekty so žiadosťami o európske dotácie na výstavbu kanalizácie v mestských častiach Nitriansky Hrádok a Kostolný Sek. Zatiaľ je na verejnú kanalizáciu napojených približne 76 % domácností. Podľa slov riaditeľa mestského podniku služieb Mariána Gromu môžu ostatným obyvateľom zabezpečiť vyčerpanie septikov a odvoz splaškov.
„Zákon nestanovuje povinnosť napojiť sa na verejnú kanalizáciu. Ak obyvatelia nemajú peniaze na vybudovanie prípojky alebo nechcú platiť vodné a stočné, ťažko ich k tomu donútiť,“ povedal pre MY poslanec František Hatina.
„Podmienkou pridelenia dotácií z eurofondov však je, aby sa po vybudovaní kanalizácie na ňu pripojilo minimálne osemdesiat percent domácností. Inak by prijímateľ dotácie musel peniaze vrátiť. Kým Národná rada SR neupraví náš stavebný zákon, dovtedy by bola takáto investícia rizikom,“ dodal.