NOVÉ ZÁMKY. Anglickí lektori sa s deťmi už od prvého ročníka rozprávajú vo svojom rodnom jazyku nielen na hodinách, ale aj v školskom klube. Aby mali školy z čoho lektora zaplatiť, iniciovala riaditeľka Základnej školy Devínska v Nových Zámkoch Ľubica Halászová založenie občianskeho združenia Basic English Kids Education. Združenie sa snaží získavať finančné prostriedky od firiem aj jednotlivcov.
„Mnohokrát sa stáva, že dieťa sa učí deväť rokov angličtinu a keď sa dostane do anglicky hovoriacej krajiny, nevie sa dohovoriť,“ vysvetlila dôvody vzniku projektu Halászová. Od malička sa cudzí jazyk podľa nej na dieťa „nalepí“ a dostane do ucha najľahšie práve konverzáciou. V najbližších dvoch týždňov príde do školy lektor z Anglicka, ktorého prítomnosť by mala byť prínosom nielen pre deti, ale aj slovenských učiteľov angličtiny.
Okrem novozámockej školy projekt funguje na ZŠ Tajovského v Senci, ZŠ Nejedlého v bratislavskej mestskej časti Dúbravka a na Cirkevnej ZŠ svätého Petra a Pavla v Stropkove. Viacerí žiaci 1. a 3. ročníka na ZŠ Tajovského v Senci dnes dostali o jedno vysvedčenie naviac. Okrem bežného vysvedčenia to bolo aj hodnotenie od lektorov z anglického školského klubu, ktorý funguje v škole už druhý rok. Deti sa každé popoludnie, rovnako ako ich rovesníci, hrajú v školskom klube. „Rozdiel je len v tom, že tieto činnosti absolvujú v angličtine. Lektorky z Austrálie a z Poľska ich hravou formou zasväcujú do čarov cudzieho jazyka bez toho, aby si žiaci uvedomovali, že sa učia,“ povedala iniciátorka tejto aktivity Alena Walterová.
Na ZŠ Devínska v Nových Zámkoch zaviedli povinnú angličtinu od prvého ročníka už pred niekoľkými rokmi. Podľa riaditeľky je to v dnešnej dobe potrebné. „Naša generácia sa učila len ruštinu a napríklad ja to veľmi cítim na vlastnej koži, že nemám také jazykové vzdelanie, aké by sa vyžadovalo. Bez cudzieho jazyka a najmä angličtiny sa dnes už človek nepohne,“ domnieva sa Halászová. V druhej fáze projektu by škola chcela nadviazať partnerstvo s niektorou školou v Anglicku, kde by deti mohli chodiť na výmenné pobyty. V budúcnosti by sa podľa Halászovej mohol projekt rozšíriť aj na ďalšie cudzie jazyky.
Nový zákon o školách síce zaviedol angličtinu ako povinný jazyk už od 3. ročníka základných škôl, ale realita je trochu komplikovanejšia. „Nemá ju kto učiť. Podľa údajov Štátneho pedagogického ústavu nemalo Slovensko ešte pred rokom na prvom stupni základných škôl ani jedného vysokoškolsky vzdelaného pedagóga – jazykára,“ uvádza občianske združenie Basic English Kids Education na svojej internetovej stránke. Dnes je už situácia o niečo lepšia. V rámci programu Príprava kvalifikovaných učiteľov 1. stupňa ZŠ s rozšírením kvalifikácie na vyučovanie cudzieho jazyka, ktorý realizuje Štátny pedagogického ústav, sa počet kvalifikovaných pedagógov zvýšil o niekoľko desiatok. Na jar 2012 ukončí vzdelávanie viac ako 1 000 pedagógov a na jar 2013 skončí posledná, najväčšia skupina s viac ako 2 800 pedagógmi.