KOMÁRNO. Poslanci a primátor Komárna sa koncom minulého roka stretli s rodičmi žiakov ZŠ na Pohraničnej ulici na diskusii o budúcnosti školy, ktorá má finančné problémy. Financovanie škôl závisí od počtu žiakov. Tento školský rok navštevuje ZŠ Pohraničnú 168 žiakov.
Hoci v minulosti vykazovali vyššie čísla školákov, riaditeľka predpokladá, že sa v školskom roku 2014/2015 aktuálny stav zvýši na 200 žiakov. Prevádzku zatiaľ čiastočne vykrývajú z rozpočtov ostatných ZŠ. Najväčšie sumy škola vydáva na energie, pretože musí vykurovať aj prázdne priestory.
Spojiť s gymnáziom či škôlkou?
Hľadali sa rôzne alternatívy, ako spojenie základnej školy s gymnáziom alebo s materskou školou. Časť školy sa pravdepodobne zmení na centrum voľného času. Návrh musí schváliť mestské zastupiteľstvo.
„Tento návrh je vhodným riešením vzhľadom ku koncepcii školstva mesta Komárno. Moderná škola sa má postupne zmeniť na centrum vzdelávania, športu a kultúry. Preto je potrebné rekonštruovať, modernizovať areály základných a materských škôl a vytvoriť z nich komplex, ktorý bude poskytovať vhodné prostredie na voľnočasové aktivity zamerané pre širokú verejnosť,“ hovorí riaditeľka školy Lucia Spálová.
Aj sami pomôžu pri rekonštrukcii
“Naša základná škola sa v spolupráci s Radou rodičov rozhodla, že ak by s touto alternatívou súhlasilo mestské zastupiteľstvo, spoločne by sme pomohli pri rekonštrukcii týchto priestorov tak, aby vyhovovali centru voľného času pre ich účely,” povedala pre mestskú televíziu riaditeľka školy.
“Sú tu všetky predpoklady pre dobré prostredie a výchovu žiakov. Škola zostáva,” dodal primátor Anton Marek.
Čaplovič: Slovenské školy na juhu sú diskriminované
Podpredseda Smeru sa podľa vlastných slov obáva pokračovania systematickej maďarizácie regiónu južného Slovenska.
BRATISLAVA. Slovenské školy na juhu Slovenska sú diskriminované. Tvrdí to podpredseda Smeru Dušan Čaplovič. Most-Híd považuje jeho vyjadrenie za tendenčné.
Poukazuje na Pohraničnú
"Slovenská škola má často oklieštené možnosti pre svoju žiaducu existenciu. Súčasné pravidlá cez normatívy na žiaka, nie v kombinácii na triedu, vytvárajú podmienky pre vzrastajúcu diskrimináciu práve slovenského národného školstva. Slovenské školstvo na národnostne zmiešanom území slovenského juhu nie je chránené, hoci je v tomto prostredí často v menšinovom postavení," povedal pre TASR Čaplovič.O problémoch slovenských škôl sa Čaplovič podľa vlastných slov presvedčil aj v Komárne, kde má slovenská základná škola na Pohraničnej ulici existenčné problémy. "Zastavenie existujúcej asimilácie a doslovnej likvidácie slovenského školstva si preto žiada rozhodné kroky prostredníctvom zmenenej legislatívy financovania týchto škôl," myslí si podpredseda Smeru.
Most vidí vo vyjadreniach voľby
"Už sa stopercentne blížia voľby, lebo tí politici, od ktorých sme boli zvyknutí aj v minulosti, začali riešiť maďarské otázky," reagoval pre TASR predseda poslaneckého klubu Mostu-Híd László Solymos s tým, že Čaplovičove vyjadrenia sú tendenčné.
Most-Híd nevidí problém v tom, či je škola maďarská, alebo slovenská, ale v tom, či je malá, alebo veľká. „Zmeňme legislatívu tak, aby sme pomohli všetkým malým školám bez rozdielu vyučovacieho jazyka,“ doplnil Solymos.
(TASR)