NOVÉ ZÁMKY. Poslanci mestského zastupiteľstva sa zaoberali rozborom návštevnosti a perspektívou rozvoja tunajšieho termálneho kúpaliska Štrand.
Treba viac vody alebo peňazí
Ak sa nepodarí podstatne predĺžiť dobu prevádzkovania, Štrand sa nevyrovná dobrým kúpaliskám a nedosiahne očakávaný ekonomický efekt. Súčasný termálny vrt však nemá dostatočnú výdatnosť.
Poslanci sa zhodli, že možností nie je veľa: predať či prenajať časť kúpaliska, alebo nájsť silného investora, čo sa však už niekoľko rokov mestu nedarí. „Absolútne rozhodujúca je termálna voda. Bez nej prevádzku nepredĺžime. Treba sa pozrieť do okolia, kde začali termálnou vodou dokonca vykurovať skleníky a domy,“ navrhol poslanec Peter Hudák.
Aj v obciach majú vrty
Starosta obce Zemné Ján Bób nám potvrdil, že tamojší podnikateľ v oblasti skleníkového hospodárstva s podporou finančných dotácií urobil vrt termálnej vody a približne od jari ňou vykuruje skleníky. „Obec sa na akcii finančne nepodieľala, spolupracovali sme len pri povoľovaní,“ povedal starosta. „Aj použitá voda má ešte stále okolo 45 stupňov. Uvažujeme, či by sa dala využiť na vykurovanie domácností, alebo ju môže komerčne zužitkovať ďalší podnikateľ.“
Obec Nesvady sa o vybudovanie kúpeľného areálu snaží už niekoľko rokov. Namiesto pôvodného nefunkčného vrtu na vlastné náklady vybudovali nový, voda z neho má 61 stupňov. Na rozvojový zámer výstavby kúpeľov však stále hľadajú investora.
Bez kapitálu zvonka sa nepohnú
Kúpalisko v rekreačnom areáli Tona v Šuranoch je už niekoľko rokov mimo prevádzky. Voda z prírodnej nádrže nevyhovovala európskym normám a hygienici zakázali napúšťať ju do bazénov. Vodu v nádrži každoročne kontrolujú, kúpať sa v nej môžete len na vlastné riziko. Aj tu bol termálny vrt, dnes je však už zanesený. Na nový mesto nemá peniaze.
„Vlastníctvom mesta sú stavby na kúpalisku, kanalizačná a vodovodná prípojka. Pozemky sú vlastníctvom urbariátu, malú časť areálu majú v prenájme rybári. Bez funkčného vrtu termálnej vody sa kúpalisko prevádzkovať určite nedá,“ povedal primátor Šurian Imrich Várady. „Sme dohodnutí, že ak niekto z nás nájde záujemcu o podnikanie na tomto priestore, sme ochotní areál predať.“
Aj Komárno hľadá investora
Komárňanská radnica chce nájsť investora, ktorý by v meste vybudoval kúpeľný areál. Podľa plánov magistrátu by jeho súčasťou malo byť existujúce termálne kúpalisko a budova bývalej polikliniky, ktorá by sa časom mohla zmeniť na ubytovacie, ale i liečebné zariadenie.
Mesto sa už dlhší čas usiluje prilákať viacej turistov, vhodným nástrojom by mohol byť aj nový kúpeľný komplex. Na investície do modernizácie kúpaliska a výstavby jeho zázemia však radnici chýbajú financie.
Súkromný investor by mal peniaze vložiť do obnovy kúpaliska a bývalej polikliniky, ktorú mesto získalo od Nitrianskeho samosprávneho kraja zámenou za pozemky. Na liste vlastníctva by ju malo mať už čo nevidieť.
Z polikliniky liečebný dom?
„Už len na kataster čakáme, aby sme to mali plne vo vlastníctve. Je blízko termálneho kúpaliska, ktoré má veľmi kvalitnú vodu. Čiže, chceli by sme všetko spojiť do jedného zámeru a ponúknuť to investorom formou verejnej súťaže s tým, že z polikliniky by mohol byť hotel, eventuálne liečebný dom. V každom prípade mesto na to nemá a nechceme to riešiť tak, že my si zoberieme pôžičku a niekto iný ju preinvestuje. To by nebolo rozumné,“ uviedol primátor Komárna Anton Marek.
Šuriansku Tonu bez nového termálneho vrtu ťažko sprevádzkujú. Foto: Miroslav Antoni
Autor: Miroslav Antoni / TASR