Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič dnes udelil štátne vyznamenania štrnástim osobnostiam z rôznych oblastí spoločenského života, najmä však z oblasti vedy, kultúry a športu.
NESVADY. Starosta obce Nesvady Jozef Haris dostal od prezidenta Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za jeho prínos k rozvoju územnej samosprávy.
„Pre každú krajinu je šťastím, keď sa môže spoľahnúť na vzácnych ľudí – ľudí morálnych hodnôt nadradených nad vlastné záujmy, Slovensko dnes takých ľudí potrebuje,“ povedal pri tejto príležitosti prezident Gašparovič. In memoriam dostali vyznamenanie štyri osobnosti. Historik Ladislav Deák (1931 -2011) bol ocenený za prínos v oblasti historických vied a kultúry, právnik Vojtech Hatala (1930 -1985) za zásluhy späté s rozvojom školstva a ústavného zákonodarstva, sociológ a kulturológ Alexander Hirner (1911 -1987) za pozdvihnutie národného povedomia a celoživotný prínos v oblasti sociológie a kulturológie, a tiež herec Gustáv Valach (1921 - 2002) za zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.
Prezident udelil Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za rozvoj slovenského športu olympijskému medailistovi a majstrovi sveta, volejbalistovi Bohumilovi Golianovi. Štátne vyznamenanie prevzala manželka Marta. Za prínos v oblasti experimentálnej endokrinológie a za zásluhy o rozvoj vedy udelil prezident Rad Ľudovíta Štúra I. triedy lekárovi Ladislavovi Machovi. Agrárny ekonóm Gejza Blaas si odniesol Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za celoživotné vedecké dielo najmä v oblasti ekonomiky poľnohospodárstva. Blaas bol v rokoch 2005 – 2007 podpredsedom výboru OECD pre poľnohospodárstvo a v súčasnosti je členom Európskej asociácie poľnohospodárskych ekonómov a viacerých vedeckých rád. Radom Ľudovíta Štúra II. triedy ocenil prezident aj lekára Svetozára Dluholuckého za prínos v rozvoji zdravotnej starostlivosti o dieťa. Libor Ebringer dostal vyznamenanie za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí a zásluhy v oblasti mikrobiológie a genetickej toxikológie. Profesor Ebringer prispel k tomu, že Európska únia schválila slovenskú bryndzu ako náš tretí chránený výrobok. Za celoživotné dielo v oblasti kultúry, umenia a hlavne architektúry vyznamenal prezident aj architekta Ivana Matušíka. Starosta obce Nesvady Jozef Haris dostal od prezidenta Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za jeho prínos k rozvoju územnej samosprávy.
Prezident udelil vedeckému pracovníkovi Jozefovi Budayovi Pribinov kríž I. triedy za zásluhy o hospodársky rozvoj Slovenskej republiky a najmä za zásluhy o zvyšovanie konkurenčnej schopnosti priemyslu Slovenska v oblasti elektrotechniky. Pribinov kríž II. triedy za zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky bol udelený hercovi a pedagógovi Jozefovi Adamovičovi a archeológovi Karolovi Pietovi. Pieta je okrem iného aj vedúcim Kuvajtsko-slovenskej archeologickej misie v Perzskom zálive.
Jozef Haris - starosta obce Nesvady, člen Predsedníctva
ZMOS
Narodil sa 28. augusta 1944 v Nových Zámkoch. Absolvoval
Právnickú fakultu Karlovej univerzity v Prahe. Od roku 1976
sa venuje verejnej správe na rôznych stupňoch. Je jedným zo
zakladajúcich členov ZMOS a dlhoročným aktívnym členom
Predsedníctva ZMOS. Osobne sa podieľal na najvýznamnejších a
rozhodujúcich procesoch verejnej správy - počnúc vznikom
miestnej územnej samosprávy na Slovensku, cez budovanie a
prehlbovanie samosprávnej demokracie ako aj na presadzovaní
reformy a modernizácie verejnej správy. Od roku 1990 je
starostom obce Nesvady.
Prezident Slovenskej republiky udeľuje Jozefovi Harisovi
štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za
mimoriadne zásluhy o rozvoj územnej samosprávy.
SITA