BÁTOROVÉ KOSIHY. Pani Rusňáková sa pestovaniu exotických plodov nikdy nevenovala. „Pracovala som na družstve v záhradníctve, ale niečo takéto som nerobila," hovorí so smiechom a následne vysvetľuje:
„Nápad som odkukala od jedného známeho na návšteve. Od neho som dostala aj citrónové rastlinky. Pestovanie nie je náročné, ale na zimu som si ich dala do bytu. Tento rok jej citrónovník zarodil 34 kusov, až do kilogramovej hmotnosti citrónov."
Podľa pestovateľky však nie sú každý rok také veľké.
„Takéto pekné bývajú každý druhý rok, lebo jeden rok sa rastlina vyčerpá, preto je na ďalší rok úroda skromnejšia. Vynimočné plody dozrievali práve na Vianoce, vtedy ich oberiem a dám priateľom, známym a rodine ako vianočnú nádielku," opisuje.
Ako si doma dopestovať citrón?
Otázka, s ktorou koketuje nejeden záujemca o pestovanie citrusov.
Citrusy sú teplomilné dreviny. Väčšina z nich vyžaduje optimálnu teplotu 22 -24 °C, ale ich aktívny rast začína už pri teplote 12 °C.
Pri poklese teploty pod 10 °C prechádzajú citrusy do stavu vynúteného pokoja, ktorý znášajú bez poškodenia aj niekoľko mesiacov. V tomto stave sa spomaľujú ich životné pochody, znižuje sa príjem vody, ako aj nároky na živiny, svetlo atď. a rastlina takto prečká nepriaznivé zimné obdobie.
Vynútený zimný pokoj však nie je podmienkou pri ich pestovaní.
Citrónovník zarodil 34 kusov - až do kilogramovej hmotnosti citrónov. Foto: František Miriák
Citrónovník je náročný na svetlo
Citrusy sú rastliny náročné na svetlo, a preto sú v súvislosti s nimi v bytových podmienkach najväčšie problémy. Musíme im vynahradiť dobre osvetlené miesto v tesnej blízkosti okien smerujúcich na juhovýchod až juhozápad. Vo vegetačnom období je potrebné zabezpečiť, aby okrem dostatku svetla boli citrusy primerane zalievané a prihnojované.
Pravidelné zalievanie musí zabezpečiť, aby bol koreňový obal vlhký, aby nedošlo k jeho vyschnutiu. V žiadnom prípade sa neodporúča, aby rastlina „stála vo vode", pretože by následne uhynula. Vo vegetačnom období je potrebné rastlinu prihnojiť raz za štrnásť dní použitím organického hnojiva, prípadne inými bežne dostupnými hnojivami.
Zeminu pre citrusy je vhodné namiešať z jedného dielu záhradnej zeminy, jedného dielu rašeliny a jedného dielu riečneho piesku. Namiešaná zemina nesmie mať vyššiu hodnotu ako pH 6, pretože citrusy neznášajú kyslú a vápenatú zeminu.
Problémy v zime
Najväčšie problémy v pestovaní citrusov nastávajú v zime. Pomerne vysoká teplota a suchý vzduch vo vykurovaných bytoch vyvolávajú intenzívne dýchanie a nadmerné vyparovanie vody z povrchu rastlín a zeminy v kvetináčoch.
Rýchle vysychanie zeminy zvádza k ďalším a ďalším zálievkam. Preto je potrebné obmedziť zálievku a prestať s prihnojovaním. Niekedy sa pridružia ešte aj škodcovia citrusov, ako napr. puklice, roztoče, vošky. Rastlinu napadnutú puklicami je potrebné mechanicky očistiť a následne ošetriť chemickými prostriedkami.
V našich zemepisných šírkach sa neuveriteľnej „vianočnej nádielke" mnohí čudujú. „Keď som to ľuďom rozprávala, neverili a len kývli rukou. Ale mali ste ich vidieť s otvorenými ústami, keď som ich sem doviedla”.