Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Novodobí vojnoví veteráni niekedy sviatkujú ozbrojení

VOJENSKÉ MISIE SI CIVILNÁ VEREJNOSŤ zvyčajne spája s mierovým poslaním vojakov za hranicami vlasti. Slovenskí vojaci plnia v službách mieru, záujme rozširovania stability i v boji proti terorizmu rôzne poslania. Často a ďaleko od domova sa vojaci podriaďu

V poľných podmienkach.V poľných podmienkach.

jú cieľom presahujúcim národný rámec.

Slovenskí vojaci majú hlboké tradície prevažne zdieľané s českými vojakmi. Československé légie vznikli, ako sa dozvedáme zo zdrojov M. Minára, ako vojenská sila ešte neexistujúceho štátu počas 1. svetovej vojny a stali sa základňou pri presadení idey vzniku samostatného Československa. Jednu z hlavných úloh zohral Milan Rastislav Štefánik - Slovák v uniforme francúzskeho generála.

Slováci a Česi bojovali aj v 2. svetovej vojne proti fašizmu - najmä príslušníci čs. perutí britského Kráľovského letectva a 1. čs. samostatnej obrnenej brigády, ktorí sa do oslobodenej vlasti vrátili ako víťazi.

SkryťVypnúť reklamu

Novodobejšie tradície slovenských vojakov v zahraničí (ešte ako príslušníkov Československej ľudovej armády) zahŕňajú účasť v Dozornej komisii neutrálnych štátov pre Kóreu pod zástavou OSN v rokoch 1953 - 1993. Pod spoločnou československou zástavou pôsobili slovenskí a českí vojaci naposledy v misii UNPROFOR na Balkáne.

Slovenská republika sa stala členskou krajinou Severoatlantickej aliancie a Európskej únie aj vďaka uznaniu a rešpektu, ktorý pre ňu získali vojaci jej ozbrojených síl počas nasadenia v zahraničných operáciách. Cesta mladých mužov k vojsku bola rôzna. Ako sa k nemu dostali Palárikovčania?

veterani_avizo_res.jpg

Výcvik.

Futbalista vojakom

„K vojsku som sa dostal v osemdesiatych rokoch ako štrnásťročný chalan cez futbal. Vojsko si ma vybralo ešte v základnej škole a dostal som sa do vyššej futbalovej súťaže k útvaru do Slaného pri Prahe, za ktorý som aj hral,“ hovorí rotný vo výslužbe Štefan Kollár. Neskôr prestúpil do Žatca, odkiaľ sa po piatich rokoch dostal k Zápotockého spojovaciemu práporu do Prešova, kde ostal až do výslužby.

SkryťVypnúť reklamu

„Sviatky som pravidelne trávil na útvare. V službe ma potešili aspoň balíky domácich dobrôt z maminej palárikovskej kuchyne, na ktorých si pochutili aj moji spolubojovníci.“

Vojakom v svojom odbore

Rotný Radovan Roštecký donedávna slúžil v protilietadlovej raketovej brigáde Nitra špecializovanej na ochranu vzdušného priestoru SR. V súčasnosti pôsobí na Cypre v zahraničnej mierovej operácii OSN UNFICYP.

„Profesionálnym vojakom som od roku 2001. Vyučil som sa aj pôsobím v odbore stravovania profesionálnych vojakov. Ak nemám služobné povinnosti, sviatky trávim v kruhu najbližšej rodiny. Vianoce strávim na dovolenke so svojou rodinou, na Nový rok už budem striedať kolegov v mieste pôsobenia mojej misie.“

Od bojových umení sa dostal k mariňákom

„Rozhodnutie stať sa profesionálnym vojakom pramenilo z toho, že som sa od základnej školy venoval bojovým umeniam kickbox, karate a aikidó. Do armády som vstupoval s nádejou, že aj v zamestnaní sa im budem môcť venovať. Moji rodičia ma v tom plne podporovali, keďže mamin krstný otec slúžil v Armáde Českej republiky,“ hovorí rotný Adrián Kleman.

SkryťVypnúť reklamu

Po maturite na gymnáziu v Šuranoch nastúpil v roku 2001 na základnú vojenskú službu do Nitry. Po jej skončení sa stal profesionálnym vojakom v pluku rádioelektronického boja Štúrovo. Po reorganizácii na prápor elektronického boja mu zvýšili hodnosť aj funkciu. V rokoch 2004 – 2005 pôsobil v mierovej a pozorovateľskej misii UNDOF na Golanských Výšinách. Po návrate prestúpil do mechanizovaného práporu Levice.

V roku 2007 slúžil v operácii Joint Enterprise KFOR v Kosove ako veliteľ teamu. Okrem iného absolvoval kurz v akadémii Námornej pechoty Spojených štátov amerických v Quanticu (štát Virginia). „Práve skúsenosti zo štúdia v tzv. Mekke amerických mariňákov so špičkou seržantov námornej pechoty USA sa snažím využívať pri vedení mojich podriadených vojakov a byť im pozitívnym príkladom,“ dodal A. Kleman. Dnes má hodnosť rotného a funkciu veliteľa mechanizovaného družstva.

veterani_kleman2_res.jpg

Skúška odolnosti v zahraničnom campe.

Pripravený do boja

Rotný Adrián Kleman je veliteľom mechanizovaného družstva 1. mechanizovanej roty 13. mechanizovaného práporu Levice. Je momentálne jednou z najlepšie vycvičených jednotiek ozbrojených síl s certifikátom Combat ready a je pripravená na bojové použitie kdekoľvek vo svete v rámci Síl okamžitej reakcie NATO. Počas celého budúceho roka sú jej príslušníci oprávnení nosiť zelený baret (výsada síl vysokej pripravenosti).

„Rota sa vrátila z veľkého medzinárodného cvičenia Full spectrum operations v americkom výcvikovom priestore v Nemecku. Zúčastnili sa aj vojaci z americkej výsadkovej brigády, Slovinska, Bulharska, Poľska. Slovákom sa dostalo nielen poďakovania za vysoko profesionálny výkon počas celého cvičenia, ale aj udelenia certifikátov, ktoré im deň pred odchodom na spoločnom nástupe odovzdal veliteľ jednej z jednotiek Armády USA, podplukovník Mitchell O. Watkins,“ povedal A. Kleman.

Vianoce na Golanských Výšinách

Služba v ozbrojených silách nie je len povolanie, ale treba ho brať ako poslanie. Vojenský profesionál je vojakom 24 hodín denne 365 dní v roku. Aj vo svojom voľnom čase sa musí zdokonaľovať po fyzickej aj teoretickej stránke.

„Môj spolubývajúci, ostreľovač slobodník Lukáš Hoffmann aj po príchode zo zamestnania číta vojenské príručky a venuje sa posilňovaniu a zvyšovaniu kondície. Vojaci sú vyberaní na základe psychologických, fyzických a lekárskych previerok. Nie každému je dopriate slúžiť v ozbrojených silách, preto si to musí vážiť. Vojaci sú podstatne zdravší ako ostatní obyvatelia, preto sú pravidelnými darcami krvi. Tento mesiac budem ocenený striebornou Jánského plaketou a som odhodlaný pokračovať, pokiaľ mi to zdravotný stav dovolí.

Ďalším príkladom, že vojaci sú užitoční aj v čase mieru, sú takmer každoročné povodne a iné živelné pohromy, pri ktorých zachraňujú majetok a životy obyvateľov postihnutých obcí a miest,“ dodal A. Kleman.

Počas vianočných sviatkov sa všetci snažia byť doma so svojimi rodinami. Nie každému vojakovi sa to podarí. Neustále služby musia zabezpečovať 24-hodinové stráženie vojenských objektov, techniky a výzbroje. Aj vojaci vyslaní v rámci medzinárodného krízového managementu do vojenských operácií ako napríklad Afganistan, Bosna a Hercegovina alebo Cyprus si plnia povinnosti odlúčení od svojich najbližších. Zažil som Vianoce na Golanských Výšinách v Sýrii na hraniciach s Izraelom, ale aj v strážnej 24-hodinovej službe na Slovensku. “

veterani_rostecky2_res.jpg

Radovan Roštecký sa snaží tráviť sviatky s rodinou.

Starosta je vojnovým veteránom

Bernard Roštecký v rokoch 1975 – 77 absolvoval Dvojročnú dôstojnícku školu vo Vyškove na Morave, potom sa stal veliteľom tankovej čaty a zástupcom veliteľa roty v tankovom prápore v Tábore. Neskôr študoval na fakulte vojenskej žurnalistiky v ukrajinskom Ľvove, pracoval v redakcii vojenského časopisu Sokolovo v Příbrame. Pracoval v Hlavnej redakcii armády, brannosti a bezpečnosti Slovenského rozhlasu. V roku 1995 bol hovorcom Slovenského ženijného práporu v mierovej misii OSN UNPROFOR na území bývalej Juhoslávie. V roku 2003 odišiel v hodnosti podplukovníka do výsluhového dôchodku, pracoval vo Vydavateľskej a informačnej agentúre Komunikačného odboru Ministerstva obrany SR. Neskôr bol vedúcim armádneho vysielania Slovenského rozhlasu.

Je nositeľom vojenských vyznamenaní Za službu vlasti, Za obranu vlasti, Za službu v mierových a pozorovateľských misiách SR, ako aj Medaily mierových síl OSN, Pamätnej medaily ministra obrany SR I. stupňa a odznaku Vojnový veterán. V roku 1998 získal prestížnu výročnú novinársku Cenu Literárneho fondu SR. V súčasnosti je starostom obce Palárikovo.

No, vojaci sú borci!

„Vojaci majú veľmi ťažkú prácu, starajú sa o náš mier,“ hovorí štvrták Základnej školy K. Strmeňa Kristián. „Musia dávať pozor, aby ich nezastrelili,“ dodáva jeho spolužiak Juraj. Ostatní chlapci reagujú: „Myslím, že by som nevedel byť vojakom, lebo vycvičiť sa na dobrého vojaka je ťažké. Musia veľa cvičiť a sú málo so svojou rodinou, aj cez Vianoce, a to by som nevedel. No, takí vojaci sú borci!“

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 5. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 7. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 1. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 2. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 3. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť preferujú lekári aj pacienti
 4. Union prepláca všetky doplatky za lieky pre deti do 18 rokov
 5. Medzi prírodnými izoláciami vedie celulóza
 6. Zvyšky z vašej kuchyne môžu pomôcť v boji s klimatickou krízou
 7. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 8. Nie všetko sa deje na červenom koberci
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 11 657
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 288
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 026
 4. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 703
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 256
 6. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 2 635
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 590
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 437

Blogy SME

 1. Maria Greitzer: Odberatelia plynu z Nord Stream
 2. Tereza Krajčová: Grécke Atény 3/4: Pláže a ostrovy – Glyfada, Aegina a neobývaný raj Moni
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá
 4. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 5. Anton Kaiser: Krokom po minulosti rodiny Migazzi
 6. Adriana Boysová: Šuškandou opradená sexuálna výchova
 7. Matúš Lazúr: Kto bude šetriť a kto to celé zaplatí
 8. Miriam Studeničová: Je čas poznať pravdu o astrálnom svete
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 492
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 954
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 554
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 6 209
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 576
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 468
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 225
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 870
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nové Zámky, Štúrovo a Komárno - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nové Zámky

Oštepárka AC Nové Zámky Liana Melišková pri svojom pokuse.

Mladí atléti AC boli opäť úspešní.


27. sep
TJ Lokomotíva Bánov . VI. LIGA – VÝCHOD – súťažný ročník 2022/2023. Horný rad zľava: Denis Turan,Adam Palacka,Patrik Solár,Patrik Valachovič,Viktor Laho,Jaroslav Bobák,Luboš Sádecký,Jakub Mazúch. Dolný rad zľava:Adrián Valachovič,Michal Farkaš,David Petráš,Dominik Mráz,Richard Petráni,Samuel Komora,Daniel Brezík. Ležia zľava:Tomáš Madarász,Ivan Slama. Chýbajú:Filip Németh,Jakub Paška,Peter Šimunek.

V Bánove vsádzajú na domácu mlaď.


26. sep

Osobná doprava dnes patrí k bežnému štandardu, vozíme sa do práce, na nákupy, dovolenky, za koníčkami.


(PR) 26. sep
Ilustračné foto

VIII. LIGA ObFZ NZ: Bardoňovo naďalej bez bodu.


25. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vodiči sa dlhodobo sťažujú, že na Hutách sa na asfalte šmýka.


26. sep

Policajti namerali v mestskej časti Považskej Bystrice Milochov 28-ročného vodiča Kie Ceed, ktorý prekročil maximálnu povolenú rýchlosť o 75 kilometrov za hodinu (km/h).


TASR 27. sep

Dostavba bude trvať dlhšie a štát zaplatí viac.


20 h

Na diaľnicu muža vraj poslala navigácia.


TASR 18 h

Blogy SME

 1. Maria Greitzer: Odberatelia plynu z Nord Stream
 2. Tereza Krajčová: Grécke Atény 3/4: Pláže a ostrovy – Glyfada, Aegina a neobývaný raj Moni
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá
 4. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 5. Anton Kaiser: Krokom po minulosti rodiny Migazzi
 6. Adriana Boysová: Šuškandou opradená sexuálna výchova
 7. Matúš Lazúr: Kto bude šetriť a kto to celé zaplatí
 8. Miriam Studeničová: Je čas poznať pravdu o astrálnom svete
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 492
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 954
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 554
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 6 209
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 576
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 468
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 225
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 870
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu