udovít Gráfel.
KOMÁRNO. "Ferdinandova brána v Starej pevnosti z roku 1550 je najstaršou kamennou pamiatkou Pevnostného systému Komárna, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou a je na predbežnom zozname Svetového kultúrneho dedičstva," povedal Gráfel s tým, že reštaurovanie vstupnej brány sa realizovalo pod vedením akademického sochára Ondreja Csütörtökiho s finančnou podporou Ministerstva kultúry (MK) SR. "Vo štvrtok (15.12.) som rokoval so štátnym tajomníkom zodpovedným za kultúru Ministerstva národných zdrojov Maďarskej republiky Gézom Sz‹csom o tom, že spoločnými silami presadíme, aby sa Pevnostný systém Komárno-Komárom dostal konečne do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO," zdôraznil okrem iného vo svojom vystúpení minister kultúry.
Po vpáde Turkov do Uhorska sa v roku 1546 začal stavať obranný bastiónový systém reprezentovaný dnešnou Starou a Novou pevnosťou. "Výstavbu pevnosti nariadil Ferdinand I. Habsburský, preto dostala brána jeho meno. Skladá sa zo vstupu a nad ňou sa nachádza pamätná tabuľa s erbom, s nápisom Ferdinand I. rímsky cisár. Pamiatka dlho chátrala, keďže bola v užívaní vojska, či už Rakúsko-Uhorska, potom Československa a od roku 1968 do 1990 tu bola Sovietska armáda," vysvetlil vedúci odboru s tým, že mesto nemá dostatok finančných prostriedkov, preto každý rok sa snažilo získať peniaze z MK na obnovu pamiatky z fondu Obnovme si svoj dom. "Kompletne sme zrekonštruovali najmenší objekt pevnosti Pracháreň, kde sa zriadilo centrum informačnej služby. V priebehu troch rokov MK prispievalo aj na archeologický a stavebno-historický výskum," priblížil.
Návrhy na reštaurovanie brány boli pripravené už v roku 2008. "V prvej etape v roku 2009 sme obnovili pamätnú tabuľu a v tomto roku sme reštaurovali celý vstup do Starej pevnosti. Na Ferdinandovu bránu MK prispelo v roku 2009 sumou 35.000 eur a tento rok sme dostali na obnovu 20.000 eur," ukončil Gráfel.