Na majstrovstvá sveta cestoval 22 hodín autobusom. Na poslednú chvíľu musel kvôli svojej hmotnostnej kategórii zhodiť 1 kg, no tieto menšie nepríjemnosti a polročný prípravný tréning stáli za to. Michal Tamaškovič sa stal majstrom sveta v Lotyšsku.
RIGA. Hlavné mesto Lotyšskej republiky hostilo od 14. do 19. novembra 38 štátov, ktoré si chceli zmerať sily v súťažných disciplínach Powerlifting a Bench press. Súťažilo sa v Olympijskom športovom centre na Grostonasovej ulici, ktoré zabezpečila americká federácia WPC (World Powerlifting Congress).
Na majstrovstvách bojoval za Slovensko
Hurbanovčan, Michal Tamaškovič, začínal v posilňovni na Hurbanovskom štadióne. Tlaku na lavičke sa venuje sedem rokov. V minulosti vyskúšal aj trojboj, patril do KST (Klub silového trojboja) Hurbanovo, odkiaľ po rokoch prestúpil a svoje členstvo športovca v súčasnosti uplatňuje už tretí rok v PCU (Power Club Urban) Komárno. Na Majstrovstvách reprezentoval Slovenskú republiku v kategórii Junior, ktorá zahŕňa športovcov od 20 do 23 rokov a do 52 kg. Vytlačil 110 kg, čím sa stal víťazom v tlaku na lavičke, tzv. benchpress. Získal členský certifikát WPC, diplom s prvým miestom a medailu zo zlata. Od svetového rekordu v tejto kategórii ho delilo 30 kg. S limitmi povolujúcimi jeho účasť na majstrovstvách sveta vycestoval už minulý rok do Prahy, kde to však, podľa jeho slov, pokazil. Michal Tamaškovič na tohtoročné MS trénoval pod vedením Floriána Dolána, niekoľkoročného člena PCU KN. Na majstrovstvá ho, žiaľ, nemohol sprevádzať kvôli zraneniu svojho ramena.
Žiadny alkohol ani mastné jedlá
Na MS v Lotyšsku sa intenzívne pripravoval pol roka. Vyvaroval sa nezdravým, mastným jedlám či alkoholu. Naopak, zvyšoval svoju telesnú kondíciu pestrou stravou, uhlohydrátmi, proteínmi a predovšetkým pravidelným cvičením minimálne trikrát do týždňa v suteréne Kultúrneho domu v Bohatej, kde je v súčasnosti zriadená posilňovňa. Diéty nedržal, nemal dôvod. No Majstrovstvá sveta mu dali zabrať i po tejto stránke. "Na mieste som musel schudnúť kilo. Do Rigy som pricestoval ráno. Bola to dlhá cesta, jedol som v autobuse, jedol som na ubytovni a keď som sa oblečený postavil na váhu, mal som 53 kíl. Išiel som si von trošku zabehať, postavil som sa do radu na súťažné hmotnostné meranie, kde som čakal hodinu. Napokon som sa postavil na váhu, ktorá ukazovala 52,5 kg, potom 52,1 kg až nakoniec zastala na 52,0 kg."
Michal je päťnásobný Majster Slovenska a po účasti v Lotyšsku i Majstrom sveta. Pred tromi rokmi získal ocenenie Športovec roka od svojho mesta a svoje ocenenia by rád odniesol ukázať na mestské zastupiteľstvo i tentokrát. Hoci ho úspechy z výhier veľmi tešia, cestovanie za nimi je finančne náročné. Cestuje na vlastné náklady. V budúcnosti by sa, aj napriek tomu, chcel venovať benchpressu a možno opäť trojboju. V roku 2012 sa chystá do Las Vegas, kde sa na celosvetovej Olympiáde zídu najlepší z najlepších. Zastaví sa na Majstrovstvách sveta v Bulharsku a domov na Slovensko sa vráti na Majstrovstvá Európy.
Čo je Bench Shirt?
Na trhu boli pôvodne predstavené ako ochranné tričká pre športovcov v tlaku na lavičke. Stali sa obľúbenejšími ako vzpieračský opasok. Originálne tričká boli vyrobené z priliehavého polyesterového materiálu, ktorý chránil ramená a hrudný kôš pri samotnom zdvihu závažia. V osemdesiatych rokoch športovci objavili i ďalší potenciál Bench Shirt. Tričká nielenže chránili telo, ale mu aj pomohli zvýšiť výkon o 30 až 40 kg. V dnešnej dobe sa vedú rozsiahle debaty o týchto tričkách a o ich vhodnosti použitia. Faktom však zostáva, že väčšina športovcov ich používa. Kým zo začiatku existoval len jeden druh Bench tričiek, dnes ich spoločnosti vyrábajú z rôznych materiálov a cena sa pohybuje medzi 40 až viac ako 200 dolármi. Niektorí sú za, niektorí proti tomuto vylepšeniu. Preto sa súťaží v dvoch podkategóriách - s tričkom a bez trička, v takzvanom raw bench press.