Toto vešiakové ramienko som našiel asi v roku 1968 na bývalom cukrovarskom smetisku, cez ktoré som prechádzal pri jednej poľovačke na bažanty. Bolo tam tiež veľa rôznych kníh a dopisov.
ŠURANY. “Na ramienku som zazrel meno Pohoryles. Poznal som ho z rokov 1939-41, keď som pracoval v cukrovare pri zámočníkoch.Preto som si ramienko odniesol domov ako pamiatku na človeka, ktorého som poznal a ani neviem, aký osud ho stihol. Ramienko som odvtedy používal medzi poľovníckym odevom a často som myslel na Pohorylesa.“
Alexander Kele napísal tento sprievodný list k ramienku, ktoré priniesol do mestského múzea v synagóge.
Manažment míňal aj na tenis a cigary
„Priezvisko Pohoryles je na zozname cukrovarských úradníkov. Krstné meno nepoznáme, z celej rodiny sme zatiaľ zistili jediné krstné meno – Jacques. Pohorylesovci bývali vo veľkých bytovkách pre cukrovarských úradníkov na bývalej Hviezdoslavovej ulici.
Vtedajší manažment tam mal dokonca aj tenisové kurty, miestni šarvanci im tam chodili zbierať loptičky. V podnikovej účtovnej evidencii roku 1928 som objavil napríklad aj výdavky na tenisové loptičky a cigary,“ hovorí správca mestského múzea Miroslav Eliáš.
Odhaľujú sa doteraz neznáme skutočnosti
Majiteľ ramienka by mal byť na fotografii pracovného kolektívu z roku 1925. Viaceré fotografie sa zachovali v archíve šurianskeho fotoreportéra a dokumentaristu Deža Németha. Ďalšie priniesli do múzea ľudia z vlastných albumov.
„V cukrovare pracovali celé rodiny aj po niekoľko generácií. Od verejnosti sme už dostali viaceré pozoruhodné dokumenty aj predmety. Týmto spôsobom sme sa dozvedeli aj o jednej smrteľnej tragédii, ktorá sa stala v cukrovare v roku 1939. Pozostalí tohto človeka priniesli dokumenty a fotografie, aby sme si ho pripomenuli,“ dodáva M. Eliáš.
Múzeum zbiera zaujímavé artefakty
Ľudia môžu do mestského múzea v synagóge priniesť dokumenty, predmety alebo suveníry, ktoré v tom čase vydával cukrovar. Ide hlavne o obrázky z pracovísk, fotografie jednotlivcov, kolektívov alebo pracovných aktivít. Preto prosíme ľudí zo Šurian aj okolia, ktorí majú akékoľvek materiály, písomné doklady, dokumenty a fotografie z prostredia cukrovaru, mlyna či cukrovarskej železnice, aby ich poskytli na spracovanie do mestského múzea. Kontaktovať nás môžu na čísle 6501 164 alebo mailom na muzeum.surany@szm.sk,“ dopĺňa správca múzea.
M. Eliáš pripravuje k výročiu cukrovaru publikáciu, vyjsť by mala na jeseň 2012 k výročiu cukrovaru. Ak sa aj všetky materiály nezmestia do pripravovanej publikácie, dokumenty uchovajú pre ďalšie potreby múzea.
Majiteľ ramienka na dobovej fotografii - nad ozubeným kolesom vľavo.