Dôchodcovia budú v najbližších mesiacoch konzumovať najmä jedlá z hladkej múky a cestoviny. Odkázaní z nich dostali po 20 kíl.
NOVÉ ZÁMKY / VEĽKÉ LOVCE / ŠURANY. Novozámčania na hranici životného minima si začali vyzdvihovať potravinovú pomoc. Distribúciu múky a cestovín mesto realizuje v spolupráci s Jednotou.
Prepravu, podobne ako ďalšie niektoré ďalšie obce, si zabezpečili na vlastné náklady.
Spolu 40 kíl potravín
Výdaj potravín sociálne odkázaným občanom v Nových Zámkoch prebieha plynule. Dvadsať kíl múky a rovnaké množstvo cestovín si ľudia na hranici životného minima vyzdvihujú etapovite – podľa jednotlivých lokalít.
„S výdajom sme začali vo štvrtok 10. novembra. Občania dostali pozvánky, aby naraz nebol nával. Každý deň sa tu vystrieda zhruba 250 ľudí. V meste máme spolu 1850 zahlásených žiadateľov. Pochopiteľne, ešte sa dopĺňajú zoznamy a ak sa bude dať, doobjednáme potraviny aj pre ostatných,“ informoval primátor Nových Zámkov Gejza Pischinger.
Tím pracovníkov pomáhal potraviny naložiť a vyniesť z areálu spotrebného družstva. Niektorí si štyridsaťkilový náklad odvážali na bicykli alebo v nákupnej taške na kolieskach, iní si zavolali taxík.
Odniesť si štyridsaťkilový náklad nebolo ľahké. Mnohí si privolali taxík. Foto: Angelika Pukanecová
Vybrali základné artikle
Každá krajina si pri výbere potravín určených na pomoc odkázaným osobám určuje svoje špecifiká. Slovensko vyberalo základné artikle.
„Okrem dostupnosti intervenčných zásob sa u nás zohľadňovala samotná spotreba aj produkcia mlynárov,“ zdôvodnila výber hladkej múky a bezvaječných cestovín riaditeľka sekcie organizácie trhu Pôdohospodárskej platobnej agentúry Henrieta Leváková – Kožárová.
„Z múky upečiem pagáče, rôzne slané pečivá, langoše, uvarím halušky – dá sa to využiť,“ skonštatovala dôchodkyňa odnášajúca si predvianočnú nádielku.
„Ani mne nevadí, že sme nedostali radšej polohrubú múku. Ja sa vynájdem, som bývalá cukrárka,“ doplnila Magdaléna Valašíková.
Pre zaujímavosť pripájame prepočet zhotovený šéfkuchárom jednej z novozámockých reštaurácií.
„Dvadsať kíl múky vystačí na bežnú spotrebu domácnosti zhruba na osem až desať mesiacov. Len pre predstavu - zo 60 dkg hladkej múky pripravíte tri základy na pizzu, z 20 kíl zhruba sto kusov, langošov hoci aj 240 kusov.“
Výdaj potravín sociálne odkázaným občanom v Nových Zámkoch prebieha plynule. Foto: Angelika Pukanecová
Obce sa spojili
S distribútorom potravinovej pomoci sa dohodli aj ďalšie obce Novozámockého okresu. Veľké Lovce, Maňa, Trávnica, Radava a Podhájska sa spojili a potraviny doviezli dvomi kamiónmi.
„Distribútor nám nevedel zabezpečiť dopravu, ani garantovať nejaký termín. Po trojmesačnom čakaní sme sa dohodli, že si potraviny dovezieme na vlastné náklady a požiadame o ich preplatenie. Občania už ani neverili, že múku a cestoviny dostanú,“ povedal pre MY starosta Veľkých Loviec Libor Kráľ.
„Ľudia nechápu, že my ako obce s tým nemáme nič spoločné. Požiadali nás o spoluprácu a celá administratíva - a v tomto prípade aj doprava, bola „na naše plecia“,“ doplnil.
Inde pomoc viazne
V ďalších lokalitách potravinová pomoc viazne. „Ako nás informovali z Potravinovej banky Slovenska (PBS), na juhu mali problém so skladovými priestormi. Pôvodne mal byť zriadený v Rúbani, lenže to vraj nakoniec nebolo udobrené,“ dozvedeli sme sa od vedúcej Oddelenia školstva, kultúry, sociálnych vecí a zdravotníctva Mestského úradu v Šuranoch Johanny Vankovej.
V meste je 750 žiadateľov, ktorí sa priebežne dotazujú, kedy bude potravinová pomoc realizovaná. „Prejednávame priame návozy, budeme vás včas kontaktovať,“ stojí v stručnej odpovedi PBS.
O stanovisko, ktoré by upokojilo a vysvetlilo situáciu, žiadali charity Pôdohospodársku platobnú agentúru, no bez úspechu.
„Zo strany spolupracujúcich charít bolo všetko pripravené tak, aby sa s distribúciou mohlo začať najneskôr v mesiaci september,“ uvádzajú vo svojom spoločnom stanovisku Slovenská katolícka charita, Trnavská arcidiecézna charita a Diecézna charita Rožňava, ktoré PPA požiadala o distribúciu potravín.
„Na mesiac november je pripravený harmonogram distribúcie a cieľom charít naďalej zostáva zabezpečiť distribúciu potravinovej pomoci. Pokiaľ sa ale dovoz potravín neuskutoční, nebudú túto distribúciu vedieť zabezpečiť,“ informoval generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Radovan Gumulák.
Každý sa musel zaregistrovať. Foto: Angelika Pukanecová
Rozdávať sa bude možno aj vo februári
„Dnes vidíme, že charity na takýto program pripravené neboli. Taký veľký projekt, v rámci ktorého sa majú rozdať ľuďom potraviny v celkovom objeme 20 tisíc ton, je na slovenské pomery nevídaný,“ skonštatoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Zsolt Simon.
Ako ministerstvo uvádza na svojej webovej stránke, v novembri je naplánovaná dodávka dodatočných 1 900 ton potravín.
Ministerstvo preto hľadá priestor na rozšírenie siete charitatívnych organizácií prostredníctvom novej výzvy, pričom budú musieť byť upravené zmluvné podmienky s Potravinovou bankou, ktorá distribúciu pomoci zabezpečuje.
„Od konca augusta ministerstvo pracuje na tom, aby sme predĺžili lehotu rozdávania potravín aj na január a február budúceho roka,“ oznámil minister Simon.