edviesť.
BÁNOV. Adrián Ohrádka so svojím divadlom Teater komika bol slovenským veľvyslancom humoru na prestížnom Kids Euro Festivale v USA. Organizuje ho French-American Cultural Foundation v spolupráci s veľvyslanectvami 27 krajín EÚ vo Washingtone a 16 kultúrnymi inštitúciami.
Počas takmer celého mesiaca videlo najmä detské publikum viac ako 200 predstavení. „Vystúpenie A. Ohrádku pod názvom Klaun muzikantom zožalo počas festivalu veľký úspech a bolo pozitívne hodnotené zo strany organizátorov,“ uvádza tlačová správa slovenskej ambasády.
Ako sa dá dostať na javisko vo Washingtone?
- Najprv autom na letisko do Viedne, potom lietadlom do Washingtonu a z letiska zase autom ....inými slovami - pätnásťročná drina a ste tam...
Slovensko sa zatiaľ zúčastnilo všetkých štyroch ročníkov. Predo mnou tam vystupovali mímovia Juro Benčík a Miro Kasprzyk, ktorý ma tam odporučil. EU Kids festival je asi najrenomovanejším podujatím, zahŕňa žánre od tanca, hudby, divadla, kúziel, klauniád až po umelecké workshopy.
Spolu so mnou tam bol brat Michal, ktorý robil kulisára, technika a zvukára. Mal som päť vystúpení vo Washingtone D.C. a štáte Maryland, najprestížnejším bolo asi predstavenie v Kennedyho centre. Treba pochváliť slovenskú ambasádu, postarala sa o nás úplne vzorne. Osobitné poďakovanie patrí Vítovi Koziakovi.
A. Ohrádka (vľavo) s bratom v USA.
Ako a kedy sa mechanik elektronických častí hnacích vozidiel dostal ku klauniádam?
- Už v ranom detstve, keď som na lyžovačke zabával spolužiakov. Potom som začal sledovať mímov, cirkusové a ďalšie techniky. A odvtedy sa neustále učím. Sledujem novinky na internete, zúčastňujem sa workshopov, festivalov pantomímy a pohybových divadiel. Som už takmer živým inventárom festivalu humoru a satiry Kremnické gagy. Som členom divadla J. G. Tajovského v Bánove, medzinárodných projektoch trenčianskej nadácie Fond Dr. Klaun pre deti v zdravotníckych či sociálnych zariadeniach, s vlastnými klauniádami divadla Teater komika chodím po Slovensku - aj keď už nie v maringotke, ale autom. Kedysi sa takýmto umelcom hovorilo celkom výstižne komedianti. Potrebujú plochu tri krát tri metre a publikum ochotné baviť sa.
Ako sa dá pomenovať váš žáner umenia?
- Komediálne neverbálny divadelný kabaret obsahujúci hovorené slovo, javiskovú reč a širokospektrálne predstavenie. Klaun môže byť hudobnými „virtuózom“ vo svojom klaunskom svete, zahrať na čomkoľvek od lyžičky, inštalačnej hadice až po ústnu harmoniku a nakoniec s nimi balansuje na rolujúcom klavíri.
Ľudia si za tým predstavia viacmenej šaša. Ja sa snažím skôr o divadelnú klauniádu, ktorá má dej, príbeh a cez vystavané gagy a minietudy speje k humornej pointe zrozumiteľnej deťom aj dospelým – hoci baviť dospelákov je niekedy veľmi ťažké.
Ako dlho trvá vytvorenie a nacvičenie jednej etudy?
- Od prvotnej myšlienky po nacvičenie je len pár hodín. Na zdokonalenie a vycibrenie už treba niekoľko desiatok repríz. Napríklad comedia dell arte má len niekoľko pevných bodov a k celej situačnej komike treba nejako dospieť – pracovať s divákmi, rekvizitami, telom. Ak sa to podarí, môže vzniknúť veľká sranda. Ale je za ňou nielen veľa umenia, ale aj roboty.
Taliansko, Francúzsko alebo aj susedné Česko má stáročnú komediálnu tradíciu. U nás spoločenské povedomie zatiaľ veľmi tento druh umenia neeviduje. Sme takí vážnejší – zaplatíme si, usadíme sa a teraz nás bavte.
Takto hrá na klavíri.