NOVÉ ZÁMKY. Za podpory Európskeho fondu regionálneho rozvoja ju zostavili s partnermi z Múzea v Tatabányi, Múzea Ferenca Nádasdyho v Sárvári, Múzea Jánosa Xantusa v Győri, Esterházyho kaštieľa v Tate a Tekovského múzea v Leviciach.
Riaditeľka múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch Helena Gudmonová pripomenula, že výstava vznikla v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika na roky 2007 až 2013 „Interkulturálne vzťahy v karpatskej kotline“. Dobové skladby zo 16. storočia interpretoval komorný súbor Luxurians pod vedením Ladislava Dráfiho.
Z kultúrneho programu. Foto: Mikuláš Práznovszky
O novej aristokracii
Hlavná organizátorka výstavy Julianna Kisné Cseh upresnila, že pojem „homo novus” (nová aristokracia) pochádza z antického Ríma a označuje člena šľachtickej rodiny, ktorý ako prvý dostal funkciu vo verejnej správe.
„Nie náhodou sme preto vybrali predstaviteľov najvýznamnejších šľachtických rodov 16. storočia Nádasdy, Pálffy a Esterházy. Po posledných dvoch dynastiách sa nám zachovali významné stavebné a iné kultúrne pamiatky. Gróf Mikuláš Pálffy bol jedným najvýznamnejších postáv protitureckých bojov a určitú dobu bol aj hradným kapitánom Nových Zámkov.”
Pre našu redakciu dodala, že myšlienku uskutočniť túto výstavu poskytlo trojdňové podujatie v Maďarsku z príležitosti bitky v Tate dňa 23. mája 1597. Pri dobýjaní hradu prvýkrát vyskúšali petardy ako vojenskotechnickú novinku, ktorú neskôr úspešne použili aj pri znovudobytí hradu Győr.
Zľava riaditeľka múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch Mgr. Helena Gudmonová, hlavná muzeologička Múzea v Tatabányi Julianna Kissné Cseh a kurátorka výstavy Zsuzsanna Varga. Foto: Mikuláš Práznovszky
V partnerských múzeách uspela
Podľa vyjadrenia kurátorky Zsuzsanny Varga cieľom výstavy je poukázať obdobie po bitke pri Moháči, v ktorej mnoho šľachtických rodov vymrelo. Podľa jej slov „Dnes otvorenou expozíciou chceme na príklade dynastií Pálffyovcov, Nádasdyovcov a neskôr aj Esterházyovcov priblížiť základné charakteristiky obdobia 16. storočia, ako aj vznik a vzostup novej aristokracie.”
„S partnerskými múzeami udržujeme dlhoročné nielen pracovné a priateľské vzťahy. Už v minulosti sme organizovali spoločné podujatia. Po úspešnom predstavení expozície Homo novus v partnerských múzeách sa teraz ponúka možnosť pre návštevníkov Nových Zámkov, aby sa oboznámili s týmto významným obdobím našich dejín,“ povedala riaditeľka Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch Helena Gudmonová. Výstava Homo novus potrvá až do 31. januára 2012.
Autor: Mikuláš Práznovszky