CHOTÍN. Spoločnosť Chem-Unio, s.r.o., plánuje v Chotíne (okres Komárno) vybudovať halu na úpravu síry za približne 14 miliónov eur. Malo by sa tak vytvoriť 50 nových pracovných miest. Vyplýva to z investičného zámeru, ktorý firma predložila na posúdenie vplyvov investície na životné prostredie.
Majú vybudovať novú halu
Cieľom projektu je vybudovanie novej haly s novou technológiou úpravy kryštalickej síry na amorfnú nerozpustnú síru, ktorá sa využíva pri výrobe vulkanizačných činidiel.
„Nová hala bude jednoduchá prízemná budova s rozmermi 33 x 15 m a bude postavená na parcelách, ktoré sú vo vlastníctve spoločnosti,“ uvádza sa v zámere spoločnosti.
Spoločnosť plánuje nerozpustnú síru využívať vo svojich výrobných procesoch a časť vyvážať do zahraničia, dozvedeli sme sa. Predmetom jej činnosti je najmä výroba a predaj chemických produktov - prísad do polymérov a plastov.
Zorganizovali občianske fórum
Investičný zámer vyvolal obavy nielen u občanov Chotína, ale aj Svätého Petra, pretože plánovaná hala zasiahne aj do katastra ich obce. Na občianskom fóre verejne prerokovali spoločnosťou navrhovanú činnosť a dozvedeli sa informácie o vplyve stavby na životné prostredie.
Zo zámeru spoločnosti sa mohli dozvedieť viac o kvapalnej, bezfarebnej a zapáchajúcej látke akou je síra. „Jej pary sú veľmi rýchlo zápalné, so vzduchom tvoria toxické a výbušné zmesi ťažšie ako vzduch. Držia sa pri zemi a pri ich zapálení sa rýchlo šíria do veľkých vzdialeností,“ píše sa v zámere zverejnenom na enviroportáli.
Práve preto sa občania obávajú škodlivého vplyvu emisií na poľnohospodársku úrodu, ďalší zasa straty hodnoty pozemkov v blízkosti haly. Obyvatelia pri železničnej stanici majú strach o zdravie svojich rodín, včelári aj prípadného úhynu včiel. Keďže síru budú dovážať z Bratislavy, odznela aj obava, že by pri cestnej havárii mohlo dokonca dôjsť k prírodnej katastrofe.
Prítomní odborníci sa pokúsili utíšiť ich pochybnosti a zdôraznili bezpečnosť svojich technológií. Podobná továreň na Slovensku nefunguje, v Nemecku však áno.
Dodržiavajú predpisy
Majitelia József Izsák a Erika Szabó zdôraznili, že so sírou a inými chemickými látkami pracujú od roku 1991, no dosiaľ nikto nepodal sťažnosť. „Samozrejme, aj naďalej dodržíme všetky zákonné predpisy a požiadavky. Bez toho sa ani nemôže začať výstavba,“ dodali.
„Obavy sú pochopiteľné, no je dôležité mať na zreteli, že okrem súčasných 25 - 30 pracovných miest plánujú vytvoriť ďalších 50,“ doplnila Sára Lucza, starostka obe Chotín. Investícia je v súlade s územným plánom obce.
Predpokladaným začiatkom výstavby haly je rok 2012, pričom ukončenie stavby a začiatok prevádzky sa očakáva v roku 2013. Výrobné zariadenie má dosiahnuť kapacitu 4 000 ton nerozpustnej síry ročne.
Autor: Melitta V. Krasznica