Novogal investuje do novej technológie šesť miliónov eur
Firma Novogal, a. s., realizuje modernizáciu spôsobu chovu sliepok podľa legislatívy Európskej únie, nakoľko od 1. januára 2012 sa zavádza systém obohatených klietok.
Firma Novogal, a. s., realizuje modernizáciu spôsobu chovu sliepok podľa legislatívy Európskej únie, nakoľko od 1. januára 2012 sa zavádza systém obohatených klietok, informoval riaditeľ firmy Ladislav Birčák.
"Financovanie modernizácie je náročné, pôvodné staré klietky sa nedajú upraviť, nakoľko nespĺňajú základné kritériá veľkosti a nemajú predpísané parametre. Celá technológia sa musí z haly odstrániť a nahradiť novou," konštatoval riaditeľ s tým, že cena novej technológie sa pohybuje na jednu nosnicu v rozpätí od deväť do 11 eur na kus ustajňovacieho miesta. Veľakrát si chovateľ vzhľadom na vek výrobných hál rozmyslí, či novú technológiu umiestni do starých priestorov.
Podľa Birčáka kompletná kapacita firmy Novogal je 500.000 kusov sliepok, nové haly s novou technológiou by v ich prípade znamenali investíciu vo výške 8.500.000 eur. "Je to obrovská suma, ktorú náš podnik nemá, jednoznačne si musí peniaze požičať. Samozrejme, nemeníme všetky haly, ale tie, ktoré sú v horšom stave, zrušíme," potvrdil riaditeľ. Dodal, že v starých priestoroch by bola investícia nerentabilná, preto v súčasnosti stavajú haly na zelenej lúke.
"Firma Novogal investovala doteraz do novej technológie a hál asi 3 milióny eur a približne takú istú sumu musí zaobstarať formou úveru, aby sa dostala kapacitne na tú úroveň, ako fungovala pred daným hraničným termínom. Patríme na Slovensku medzi najväčších výrobcov vajec s ročnou produkciou 160 miliónov kusov. Zadlžujeme sa, zvyšujeme si náklady, nakoľko úvery nie sú lacné, úroková sadzba zaťaží výrobu budúcich rokov," charakterizoval situáciu Birčák a podotkol, že konkurencieschopnosť oproti zahraničiu je podstatne horšia. "Posledné dva roky na Slovensku nie je dotácia na podporu výmeny technológie. V Česku a Maďarsku je na výmenu 40-% dotácia, v Poľsku je to až 80 %," vyzdvihol.
Ako riaditeľ uviedol, v obohatených klietkach má sliepka oveľa viac priestoru. V štandardných klietkach na jednu nosnicu pripadlo 500 cm2, v obohatených klietkach má zviera min. 750 cm2. "Obohatená klietka musí mať väčšie rozmery, je presne stanovené, koľko musí mať priestoru sliepka na bidle. Okrem toho musí byť minimálne na desať sliepok jedna napájačka s tým, že každá sliepka musí mať prístup aspoň k dvom napájačkám. Musí tam byť aj škrabák, hrabovisko a hniezdo, ktoré musí byť z bokov zakryté," ozrejmil Birčák.
Rast cien zasahuje čoraz viac slovenských domácností. Okrem výdavkov na potraviny, energie či bývanie si mnohí začali všímať aj menšie, ale pravidelné položky, ktoré nenápadne zaťažujú rodinný rozpočet.