ŠTÚROVO. V piatok 23. septembra sa pri príležitosti 10. výročia obnovenia Mosta Márie Valérie uskutočnilo slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva v Štúrove.
Pozvanie okrem iných prijal aj podpredseda NR SR Béla Bugár, projektant a držiteľa ceny mesta Pro Urbe Zoltán Agócs, primátorka mesta Ostrihom Éva Tétényi, delegácie z družobných miest, terajší a bývalí členovia mestského zastupiteľstva a ďalší.
Stavajú aj iné mosty
„Pred desiatimi rokmi, keď sme odovzdávali most, tu odzneli veľmi vážne slová. Môžem prehlásiť, že my, čo tu žijeme, na pravom a ľavom brehu Dunaja, sme tie slová zobrali vážne. Celé naše snaženie smerovalo k tomu, aby sa tie slová o priateľstve, o spolupráci a porozumení naplnili. Robíme všetko v záujme toho, aby sa pekné slová preniesli do každodenného života. Pred desiatimi rokmi sme postavili nielen železný most, ale od tej doby staviame aj iné mosty,“ povedal vo svojom slávnostnom príhovore primátor mesta Ján Oravec.
Zastupiteľstvo neoslavovalo toto okrúhle jubileum samé. Okrem významných hostí si pozvali aj zástupcov partnerských miest.
„Už dávno mám predstavu vytvoriť mapu Európy, kde by boli pavučinkou znázornené naše partnerské mestá, partneri našich partnerských miest, a tak postupne ďalej. Nakoniec by vysvitlo, že my si už v Európe rozumieme všetci,“ zdôraznil J. Oravec.
Podľa štatistických údajov o počte motorových a nemotorových užívateľov mostu vytvorili prognózu na ďalšie roky. Tie sa podľa primátorových slov zdali byť odvážne, dosiahli ich však už v rokoch 2002 a 2003.
Most je symbolom vôle spájať
„Považujem za veľmi dôležité, že pred 116 rokmi padlo rozhodnutie vtedajšej uhorskej vlády postaviť most, ktorý bol pomenovaný ako Most Márie - Valérie po najmladšej dcére cisára Františka Jozefa. Už pred 116 rokmi si uvedomili vtedajší mocipáni, že čo sa dá spojiť, to treba spojiť. A došlo nielen k spojeniu dvoch brehov Dunaja, dvoch miest, ale aj dvoch národov. To je odkaz aj pre súčasnosť. Most bol koncom 2. svetovej vojny zničený a trvalo 57 rokov, aby sme presvedčili tých, ktorí o tom mohli rozhodnúť, že to bol jediný most, ktorý v Európe nebol postavený po 2. svetovej vojny. Využili sme možnosť čerpať finančné toky zo zdrojov EÚ a podarilo sa to vďaka spolupráci vlády s primátorom mesta a vtedajším mestským zastupiteľstvom,“ povedal podpredseda NR SR Béla Bugár.
Most podľa jeho slov nepodporil iba rozvoj turizmu a dopravy, ale prispel i k vzniku nových pracovných miest. „Je symbolom vôle spájať, čo sa dá a rozmýšľať európsky,“ zdôraznil.
Odovzdali cenu Pro Urbe
V rámci slávnostného zasadnutia odovzdali cenu Pro Urbe mesta Štúrova dekanovi mons. Ladislavovi Buriánovi.
„Vysvätený bol v roku 1946. Dobrovoľne pomáhal občanom maďarskej národnosti deportovaným do Čiech. V Štúrove pôsobil v rokoch 1984 – 1988, do mesta a jeho okolia sa opätovne vrátil ako výpomocný duchovný v roku 2010. V roku 2004 bol pápežom Jánom Pavlom II. uctený a bol mu udelený čestný titul monsiňor,“ odznelo v laudácii.
Primátor na konci zasadnutia zablahoželal majstrovi sveta v kanoistike Petrovi Gellemu za víťazstvo v kategórii K2 v Szegede. „Je pre nás veľkým potešením, že odchovanec štúrovského kanoistického športu sa v Szegede stal majstrom sveta a vybojoval si miestenku na budúcoročné olympijské hry do Londýna,“ vyzdvihol primátor.