Zakladateľom cukrovaru by sa dnes hovorilo zahraniční investori. „Maximilián Gerson, Fridrich Frey a Leopold Lippmann neboli tunajší, nemali domovské právo ani občianstvo vtedajšieho Uhorska. Lippmann neskôr dostal občianstvo a stal sa aj obyvateľom Šurian. Vieme, kedy sa narodili, ale nepoznáme ich podoby ani nevieme, kde zomreli,“ hovorí Miroslav Eliáš. „Dostalo sa im uznania, cisár František Jozef im udelil dva rady. Nakoniec - vybudovali podnik, ktorý bol najväčším platcom daní v monarchii.“
Nevyhol sa ani represáliám
Koncom 19. storočia kúpila cukrovar rodina veľkopodnikateľa Sándora Hatvana Deutscha, ktorému patrili aj cukrovary v Pohronskom Ruskove a Hatvane. Významný priemyselník bol zakladateľom maďarskej priemyselnej komory, ktorá existuje dodnes. Okrem iného začal v roku 1912 budovať stokilometrovú úzkokoľajnú železnicu do Trnovca a Jatova. Zomrel v roku 1913 v Šuranoch. Jedna z jeho nasledovníčok, dcéra Irma, bola jednou z obetí vyhladzovacieho tábora v Osvienčime.
Represálie sa nevyhli ani samotnému cukrovaru, kde počas horthyovskej okupácie Šurian vyhodili z postov tunajších židovských úradníkov.
Objavili sa nové pamiatky
Najstaršie fotografie cukrovaru boli publikované už v roku 1899, mnohé sa objavili na dobových pohľadniciach. Mestské múzeum už má v expozícii
niekoľko technických pamiatok vrátane dobových štítkov, etikiet či razidla. Priamo na dvore dnes už bývalého cukrovaru M. Eliáš našiel plechovú šablónu, cez ktorú sa pravdepodobne po II. sv. vojne kolomažou označovali železničné vozne a vrecia. Zo zahraničnej burzy múzeum za pár eur získalo originálnu etiketu cukrovaru zo svetových výstav Progress Expo vo Viedni 1873 a Paríži 1878.
Múzeum vyzýva občanov
„Chcem získať čo najviac materiálu, kým pamätníci šurianskeho cukrovaru ešte žijú. Ak aj všetko nezverejníme v publikácii, dokumenty uchováme pre ďalšie potreby múzea. Ide hlave o obrázky z pracovísk, fotografie jednotlivcov, kolektívov alebo pracovných aktivít. Ľudia môžu do mestského múzea v synagóge priniesť aj dokumenty, predmety alebo suveníry, ktoré v tom čase mal cukrovar. Preto prosíme ľudí zo Šurian aj okolia, ktorí majú akékoľvek materiály, písomné doklady, dokumenty a fotografie z prostredia cukrovaru, mlyna či cukrovarskej železnice, aby ich poskytli na spracovanie do mestského múzea. Kontaktovať nás môžu na čísle 650 1164 alebo mailom na muzeum.surany@szm.sk,“ dopĺňa správca múzea.
Pripravovaná publikácia formátu A4 by mala mať predbežne okolo 100 strán plus farebnú fotografickú prílohu. M. Eliáš by ju chcel kompletizovať začiatkom roka 2012, aby mohla vyjsť na jeseň k výročiu cukrovaru.
Aj takýto odznak zo športových hier cukrovarníkov je dnes historickou raritou.