JASOVÁ. „Našich predchodcov z Michaloviec sme predbehli v rozmeroch mozaiky aj počte spotrebovaných vrchnáčikov. Celkom sme použili 1 620 000 vrchnáčikov z PET fliaš. Za oba výkony sme v sobotu popoludní dostali oficiálne certifikáty od Jozefa Nemca zo Slovenskej knihy rekordov,“ povedala pre MY iniciátorka akcie Zdenka Královičová.
Najprv zbierali na charitu
Plastové vrchnáčiky začali v obci zbierať už pred niekoľkými rokmi. „Bolo ich treba sústrediť štvrť milióna, aby sme pomohli zaobstarať invalidný vozík. Nazbierali sme na dva. Akcia sa skončila, ale ľudia ešte stále nosili vrchnáčiky. Tak mi napadlo urobiť rekord. Netušila som, že nás už na Slovensku predbehli,“ pokračuje Z. Královičová.
Vlani Jasovčanom niekoľkokrát vyplavila suterény voda z prívalových dažďov. Vrchnáčiky museli čistiť od bahna zubnými kefkami a prať po domácnostiach. Kým nazbierali dosť na rekordný pokus, uplynuli približne tri roky. Vrchnáčikmi prispeli príbuzní z ďalších končín Slovenska, dokonca aj bratislavské divadlo.
Fotogalériu z vytvárania rekordnej mozaiky si môžete pozrieť v rubrike Pressfoto v článkuhttp://novezamky.sme.sk/c/6100476/rekordna-mozaika-v-jasovej.html.
V noci mozaiku strážili hasiči
V piatok 14. októbra popoludní začali na ceste pred kostolom vykladať obraz s hlavným motívom tunajšieho kostola a obecných symbolov. Zapojili sa najmladší aj najstarší obyvatelia. Vrchnáčiky prikladal starosta aj miestny farár. „Ako ťažko dostať ľudí do kostola – a teraz je na kolenách polovica dediny,“ skonštatoval tunajší duchovný. Hlavne tí skôr narodení si vraj brali za povinnosť nenechať obec v hanbe – najstarší účastník rekordného pokusu Jozef Fraštacký má osemdesiatdva rokov.
V piatok v noci nedohotovenú mozaiku strážili hasiči, aby jej neublížil vietor alebo iné neprajné živly. V sobotu o pol tretej popoludní zástupca Knihy slovenských rekordov Jozef Nemec parametre mozaiky skontroloval a Jasovčanom odovzdal certifikáty o stanovení nového rekordu.
Výťažok venujú na onkológiu
„Plocha sa odmerala, počet vrchnáčikov bol stanovený podľa údajov z digitálnej váhy. Tisíc vrchnáčikov váži dva kilogramy. Ale prvých približne 150-tisíc kusov som počítala manuálne. Začala som už vlani na jar,“ potvrdila Z. Královičová.
Po skončení rekordného pokusu vrchnáčiky v sobotu večer zhrabali späť do vriec. Približne 3,2 tony chcú odovzdať na recykláciu, utŕžené peniaze venujú v prospech detskej onkológie.
Vrchnáčiky ukladali ľudia všetkých vekových skupín. Majstarší mal vyše osemdesiat. Foto: Ewa Belaňová