Do roku 1989 to boli stretnutia Čechy – Morava – Slovenska, potom sa každoročne stretávali atletické nádeje v trojstretnutí ČR A – ČR B a SR. Od tohto roku sa toto podujatie výrazne rozšírilo a v prvú októbrovú sobotu sa v Nitre stretli reprezentačné celky Česka, Maďarska, Chorvátska, Slovinska a usporiadajúceho Slovenska.
Právo štartu v žiackej reprezentácii Slovenska mali zabezpečení prví dvaja pretekári z Majstrovstiev Slovenska. Tak, ako v posledných rokoch, tak i v tomto roku mal novozámockí AC v tomto výbere najpočetnejšie zastúpenie, keď v Nitre štartovalo celkom 6 pretekárov.
A nie len počtom, ale aj dosiahnutými výsledkami patrili medzi opory slovenskej reprezentácie. Tá v celkovom hodnotení podľa očakávania skončila na poslednom 5. mieste, ale aspoň dievčatám sa podarilo poraziť výber Chorvátska a celkové odstupy neboli až tak alarmujúce. Víťazmi sa stalo družstvo Maďarska pred družstvom Českej republiky.
Najlepšie umiestnenie dosiahli zverenci trénerky Márie Kuriačkovej v behoch na 2000m dievčat a 3000m chlapcov. Ivona Miklóšová skončila časom 6:38,85 na 2. mieste a Tadeáš Fazekaš na 3. mieste časom 9:25,99, keď zaostal za najleším žiackym klubovým výkonom Imricha Magyara len o necelé dve sekundy. Títo dvaja výborní pretekári, ktorí patria medzi slovenskú špičku aj v duatlone a triatlone tak získali pre Slovensko 2 medailové umiestneniach z celkových siedmych pódiových umiestnení.
V behu na 300m si na 5. mieste Martina Kecskéšová vytvorila nový kvalitný osobný rekord časom 41,79 a len dve desatiny ju delili od bronzovej priečky. V behu na 2000m skončila Kristína Hegedúsová na 6. mieste časom 6:50,31 a dve siedme miesta získala vekom len mladšia žiačka vo vrhu guľou a v hode diskom Patrícia Slošárová výkonmi 11,81 a 32,06. Spolu s M. Kecskésovom si budú môcť tieto umiestnenia vylepšiť ešte aj v budúcom roku, keď budú vekom ešte stále súťažiť v kategórii staršieho žiactva. V Nitre reprezentovala aj Majsterka Slovenska v behu na 1500m prek. Barbora Bakóová, bežala v behu na 2000m, nakoľko tento prekážkarsky beh nebol do programu zaradený. Časom 7:17,52 skončila na 10. mieste.
Systematická práca s mladými atletickými nádejami vo vyslovene amatérskych podmienkach priniesla pre AC Nové Zámky aj v tomto roku zaslúžené ovocie. Len pre porovnanie, Stavbár ŠOG Nitra s Centrom olympijskej prípravy a OŠG mal vo výbere Slovenska 5 pretekárov, Spartak Dubnica vo výborných finančných podmienkach aj vďaka COP zastupovali 4 pretekári.
Toľko pretekárov bolo aj s UMB Banská Bystrica s COP a OŠG, Vital Bratislava mal dokonca len 3 pretekárov, i keď pracuje v podobných podmienkach aké majú v Nitre a Banskej Bystrici. A nakoniec kluby pracujúce pri OŠG v Trnave, Trenčíne a Košiciach mali v reprezentácii len po jednom pretekárovi.
Autor: PS