ŠURANY. Autorkou je Jitka Janečková z Náchoda (Česká republika). Osud Krvavej pani ju natoľko zaujal, že precestovala všetky miesta súvisiace s Alžbetou.
Málokto vie, že rodine Báthoryčky patrili majetky od hradu Devín až po Zemplín a okrem toho aj na území dnešného Maďarska a Rakúska. Fotografie a dokumenty J. Janečkovej približujú aj menej známe fakty a nakoniec polemizujú s obviňujúcim rozsudkom nad paňou Čachtického hradu.
V múzeu je aj figurína v šatách, ktoré mala na sebe predstaviteľka Báthoryčky Zuzana Ikrényiová v roku 1989, kedy šurianski ochotníci naštudovali o Krvavej pani divadelné predstavenie. Výstavu o Alžbete Báthoryčke zatiaľ na Slovensku videli iba raz – v Čachticiach.
Návštevníci šurianskeho jarmoku boli v piatok 23. septembra v synagóge svedkami pasovania šurianskych rytierov. Šuriansky "hradný kapitán Tomáš Bosniak", ktorého stvárnil správca mestského múzea Miroslav Eliáš, symbolickým rytierskym titulom odmenil trinásť najúspešnejších riešiteľov vedomostnej súťaže o histórii mesta Šurany.
Z trinástich držiteľov čestného titulu bolo až desať dievčat. "Odvážne ženy neboli v minulosti výnimkou. meč vzala do rúk Johanka z Arku i naša muránska Venuša Mária Séčiová," povedal M. Eliáš.
Figurína Báthoryčky v šatách, v ktorých ju hrali aj šurianski ochotníci. Foto: Miroslav Antoni