Dvadsaťjedenročná Šurianka sa v auguste zúčastnila 26. letnej svetovej univerziády. Lenka Hatinová v čínskom Shenzhene reprezentovala Slovensko v športovej streľbe zo vzduchovej pušky a malorážky.
ŠURANY. Od nášho posledného stretnutia Lenke pribudlo na konto niekoľko streleckých súťaží a jeden umelecký pseudonym. Arabské meno Sawsan (Konvalinka) si pridáva v súvislosti so svojou ďalšou záľubou - brušným tancom, ktorému sa v poslednom čase intenzívne venuje. Študentka druhého ročníka nitrianskej UKF si tento rok v drese Dukly Banská Bystrica vystrieľala druhé miesto v celoštátnej Extralige a nomináciu na svetovú univerziádu.
S puškami na letisko
„Naša strelecká špička v ženskej kategórii žien je veľmi úzka. Účasť na univerziáde bola zatiaľ mojím najväčším úspechom, do Číny nás vyslali tri,“ hovorí Lenka. „Najťažšie asi bolo sa tam vôbec dostať. Cestovali sme na päťkrát lietadlom aj autobusom. Strelecká batožina váži omnoho viac, ako bežne povoľujú letiskové limity. Len kufrík s nábojmi má šesť kilogramov, dve pušky v leteckom kufri okolo dvadsať, môj strelecký oblek s osobnými vecami už vážil takmer toľko ako ja. A to nás kvôli puškám na každom letisku osobitne kontrolovali. Ale samotný pobyt v Shenzhene určite stál za to.“
Čínske zvláštnosti
Strelecká výprava bola v Číne od 13. do 25. augusta, aby sa pred súťažou stačili aklimatizovať na šesťhodinový časový posun. Organizácia celosvetového akademického športového vrcholu sa dala porovnať s predchádzajúcou olympiádou – všade univerziádne nápisy a plagáty, na diaľnici osobitný jazdný pruh, pre účastníkov doprava zadarmo a osobitná univerziádna dedina.
„Ale inak sme tam zažili niekoľko pozoruhodných zvláštností. Prvou bola izba so sociálkami na balkóne. Niekoľkoposchodová budova na strelecké súťaže – a samotná strelnica na streche. Pozriete okolo a vidíte mrakodrapy. Vypálite ranu – a kým si ju stihnete skontrolovať, vymenia vám terč. Strieľalo sa mi celkom v pohode, ale výsledok tomu nezodpovedal. Akurát v družstvách sme skončili piate a siedme,“ opisuje atmosféru L. Hatinová. „Univerziáda však bola v každom prípade pocta, skúsenosť a zážitok.“
Shenzhen hostil univerziádu.
Všetci si ich chceli fotiť
Okrem športových súťaží mali účastníci hier príležitosť vychutnať si aj spoločenské stránky podujatia – od komfortu univerziádnej dediny cez návštevy samotného mesta až po záverečný ceremoniál (v čase úvodného ešte v Číne neboli).
„Akonáhle domáci zbadali cudzinky, žiadali nás o fotografiu. A keď si nás začali zo všetkých strán cvakať, okolo nich sa zbehol dav a fotil si ich, ako si nás fotia. Po troch dňoch som už z toho mala šikmé oči. Na druhej strane, na najvyššom mrakodrape bolo jedno vyhliadkové okno a okolo neho samí Európania. Mám asi sto rovnakých záberov jedného pohľadu na nočné svetielka nad mestom.
Záverečný ceremoniál sa konal v múzeu svetových miniatúr. Neviem, aký bol otvárací, ale tento bol super, len trochu nostalgický. Spustili univerziádnu vlajku, zhasli oheň, ako na riadnej olympiáde."
Doma čaká škola a tanec
Strelkyne sa vrátili vo štvrtok 25. augusta a hneď tri dni nato ich čakali majstrovstvá Slovenska v Domaniži. Z klimatických podmienok Číny prešli do Afriky - v sobotu teploty prekročili 35 stupňov.
„V streleckom mundúre človek akoby plával. Zalieva vás pot, všetko sa kĺže, lícnica pažby sa nedá poriadne zaprieť. Žiadne chladenie, iba uterák. Ešteže v nedeľu klesli teploty o polovicu. Skončila som dvakrát druhá,“ lakonicky konštatuje Lenka Hatinová.
Ak sa chce dostať aj na „riadnu“ olympiádu, potrebovala by najprv vyhrať domácu súťaž, postúpiť na Svetový pohár a potom zabodovať aj tam. Olympiáda bude už o rok, veľa súťaží sa dovtedy nechystá. Športová streľba však nie je športová gymnastika - v dvadsiatke má strelec ešte celú kariéru pred sebou.
Medzitým Lenku čakajú vysokoškolské povinnosti radovej študentky. Ani ako akademická reprezentantka Slovenska nemá individuálny študijný plán. Okrem toho nechce zanedbať brušný tanec. S členkami novozámockej skupiny Zafira vystupujú počas roka na viacerých podujatiach, skúša aj sólové tanečné zostavy.
Počas súťaže.