NOVÉ ZÁMKY. Za dôstojné postavenie učiteľa v spoločnosti sa pedagógovia rozhodli bojovať petíciou adresovanej vláde a ministrovi školstva.
„Chceme dosiahnuť, aby naše požiadavky boli zaradené na prerokovanie v parlamente a vo vláde a prijatie serióznych riešení,“ píše sa v požiadavkách učiteľov.
Dožadujú sa väčších dotácií pre školstvo, zlepšenia platových podmienok, úpravy možného odchodu učiteľa do dôchodku a prehodnotenia kreditového systému.
Zbierajú podpisy aj cez prázdniny
Počas školského roka zbierali podpisy najmä vo vzdelávacích inštitúciách. Cez prázdniny oslovujú ľudí aj v obchodoch, na ulici alebo prostredníctvom mailov. „Ľudia si spočiatku mysleli, že petíciu môžu podpísať výlučne učitelia. Môže nás však podporiť hocikto nad 18 rokov, ak súhlasí s našimi požiadavkami,“ dozvedeli sme sa od novozámockej pedagogičky, ktorá si neželá byť menovaná.
Za lepšie školstvo
„Žiadame, aby vláda, podľa vzoru krajín OECD, počítala s finančnou čiastkou pre školstvo minimálne 6 % z HDP a aby navýšené financie boli použité najmä na platy učiteľov a odborných zamestnancov. Nástupný plat učiteľa by mal tvoriť 1,2 násobok priemerného platu v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok.
Ďalej žiadame možný odchod pedagóga do dôchodku v 56. roku života, alebo po odpracovaní 30 rokov v školstve, takisto prehodnotenie kreditového systému,“ zhrnula jej kolegyňa.
Petícia učiteľov vznikla na podnet levického pedagóga Ľudovíta Sebelédiho a prebieha na celom Slovensku.
Sformulovali svoje požiadavky
„Školský systém je potrebné prehodnotiť. Bolo už načase sformuľovať naše požiadavky. Nová školská reforma nám síce dáva „voľnú ruku“, no príprava zaberá viac času. Vôbec neplatí, že učitelia robia 4-5 hodín denne. Okrem domácej prípravy sa so žiakmi zaoberáme aj mimo vyučovania,“ zdôraznila.
Bez ostrejších protestov
„V systéme je chaos. Dajú nám síce voľnú ruku, no stále nám niečo nové pribúda. Nechceme ísť do ostrejších protestov, ale pokúsime sa o dosiahnutie našich cieľov prostredníctvom petície,“ zdôrazňuje ďalšia pedagogička.
Petícia našla odozvu u zhruba 30-tisíc ľudí. „Naším predsavzatím je zozbierať aspoň 50-tisíc. Adresujeme ju vláde a ministrovi školstva."
Učitelia a sympatizanti podporujúci požiadavky opísané v petícii nosia na znak spolupatričnosti bledomodré stužky. „Dúfame najmä v podporu rodičov našich žiakov a bývalých absolventov," uzatvára.
Tri dni bledomodrej stužky
Od 30. augusta do 1. septembra budú učitelia v jednotlivých mestách - na námestí, na pešej zóne v čase od 15,00 - 16,00 hodiny diskutovať a zbierať podpisy pod petíciu. V krajských mestách prebehne akcia s názvom Dni bledomodrej stužky 1.septembra od 10,00 - 13,00hodiny.
„Len ak sa dokážeme spojiť, vecne diskutovať, presvedčiť ľudí a najmä vykročiť na ulicu, môžeme pokračovať ďalej v zmenách, o ktorých snívame," dodávajú učitelia na margo akcie.