ŠURANY / HURBANOVO / BÁNOV. Osoby na hranici životného minima si budú môcť vyzdvihnúť potravinovú pomoc aj v okresoch Nové Zámky či Komárno.
Niektoré mestské a obecné úrady už zostavujú zoznamy žiadateľov. Termín distribúcie zatiaľ nie je známy.
Pomoc pre ľudí v núdzi
„V týchto dňoch sme začali zbierať údaje o dôchodcoch, ktorí majú starobný, invalidný alebo predčasný dôchodok. 280 ľudí je v hmotnej núdzi, okrem toho máme aj domovy dôchodcov. Myslím, že potravinová pomoc bude využiteľná. Postupujeme podľa pokynov, ktoré sme dostali z ministerstva pôdohospodárstva,“ povedal nám vedúci správneho oddelenia MsÚ v Hurbanove Zoltán Veres.
Už v prvý deň zostavovania zoznamov prejavili záujem o potravinovú pomoc desiati ľudia. Ich počet sa zrejme každý deň bude zvyšovať.
Nikto nič nevie
„Oznam sme uverejnili na internetovej stránke obce, takisto aj v rozhlase a káblovej televízii. Prihlasovali sa všetky vekové kategórie. Ľudia sa najprv ostýchali, potom sa medzi sebou podporovali – vraj čo dávajú, treba prijať,“ priblížila situáciu v Bánove pracovníčka obecného úradu Katarína Gubová.
Dôchodcovia nechápu, prečo má jeden z nich nárok na pomoc a druhý nie. „Pomoc dostane osoba na hranici životného minima, hoci má napríklad dobre zarábajúceho manžela, manželku. Nedostane ju však vdova, keď jej dôchodok prevýši sumu 305 eur,“ zhrnula v krátkosti.
Potraviny v Slovenskej republike distribuujú dve charitatívne organizácie – Potravinová Banka Slovenska, o. z. Lipany a Služby Božieho Milosrdenstva, n. o. Lackov.
Maximálny limit pre jedného žiadateľa je dvadsať kíl hladkej múky a rovnaké množstvo bezvaječných cestovín. Foto:(TASR)
Ťažko odhadnúť počet žiadateľov
„Vybavili sme množstvo stránok, ťažkú robotu už máme za sebou. Teraz však nevieme, ako ďalej. Telefonicky je temer nemožné sa skontaktovať s kompetentnými pracovníkmi. Zatiaľ sme nedostali odpoveď, kedy sa budú balíky rozdávať - predbežne sme ľudí mali informovať o distribúcii v treťom štvrťroku,“ dozvedeli sme sa.
V podobnej situácii sa ocitli aj v Šuranoch. „Nevieme ani približný dátum, v ktorom by sa potravinová pomoc zrealizovala v meste,“ hovorí vedúca oddelenie školstva, kultúry, sociálnych vecí a zdravotníctva MsÚ Johanna Vanková.
Občania sú podľa nej čiastočne informovaní, vybavujú si potvrdenia na úrade práce, informujú sa aj dôchodcovia. „Mesto má 10 400 obyvateľov, 480 je nezamestnaných. V meste pôsobí domov sociálnych služieb, zariadenie pre seniorov, dva útulky, okrem toho máme 300 rómskych spoluobčanov, ktorí sa taktiež dožadujú tejto pomoci. Ťažko odhadnúť počet žiadateľov,“ zdôverila sa Vanková.
Dostanú múku a kolienka
Potravinová pomoc ľuďom v ťažkej finančnej situácii bola v rámci EÚ prvý raz poskytnutá v roku 1987. Financovaná je z Európskeho poľnohospodárskeho a záručného fondu. Slovensko sa do programu po prvý raz zapojilo v tomto roku, pričom hlavným cieľom je pomôcť osobám v núdzi bezplatným dodaním základných potravín.
Charitatívne organizácie budú rozdávať hladkú múku a bezvaječné cestoviny – kolienka. Dvadsať – dvadsať kíl je maximálny limit pre jednu osobu, dozvedeli sme sa v Pôdohospodárskej platobnej agentúre.
Vyberali základné artikle
„Ľudia nechápu, prečo dostanú práve hladkú múku. Boli by vraj lepšie využili polohrubú. Sú také domácnosti, kde majú nárok na pomoc všetci traja členovia – neviem si predstaviť, čo budú robiť so 60 kilami hladkej múky,“ hovorí Katarína Gubová.
„Ide o základné potraviny pôvodom z obilia, nakoľko v intervenčných zásobách v Slovenskej republike boli obilniny. Časť z týchto zásob bola určená na pomoc odkázaným osobám,“ zdôvodnila ich výber riaditeľka sekcie organizácie trhu Pôdohospodárskej platobnej agentúry Henrieta Leváková – Kožárová.
Každá krajina si pri výbere potravín určených ako pomoc odkázaným osobám určuje svoje špecifiká. „Viac-menej vo viacerých členských štátoch sú múka a cestoviny základným artiklom. Okrem dostupnosti intervenčných zásob sa u nás zohľadňovala samotná spotreba aj produkcia mlynárov,“ pokračuje.
Príjemcovia potravinovej pomoci sa majú zaviazať, že múku ani cestoviny nebudú ďalej predávať. Foto: (SITA)
Potraviny budú označené
Potraviny budú distribuované v spotrebiteľských baleniach – múka po 1 kg a cestoviny po 500 g. Musia byť označené v zmysle pravidiel európskej legislatívy. Od ostatných výrobkov dostupných na trhu sa líšia označením potravinová pomoc, ako aj vlajkou Európskej únie.
Presný termín distribúcie zatiaľ nie je známy. Žiadatelia sa ho včas dozvedia prostredníctvom obecných rozhlasov, oznamov na informačných tabuliach či na internetových stránkach miest a obcí.
Múku a cukor si budú môcť prevziať do konca roka, a to aj po častiach. Príjemca potravinovej pomoci sa má zaviazať, že ich nebude ďalej predávať.
Aký je váš názor na potravinovú pomoc?
MARIANNA: V rámci rodiny nie sú ľudia, ktorí by to vedeli využiť. Ale každá pomoc sa zíde a určite by sa hodila aj mladým rodinám. Osobne by som to uvítala.
OTÍLIA FIALOVÁ:
Každý sme v nejakej inej životnej situácii, máme iné stravovacie návyky. Nech to ľudia v núdzi dostanú.
Hladká múka nemá veľké možnosti využitia, v zahraničí však nepoznajú iný druh. Je na každom, ako ju dokáže zúžitkovať.
Ak to dostane zručná gazdinka, tak si vie poradiť. Buď to bude kombinovať a dokúpi si trocha hrubej alebo polohrubej múky a zmieša to. Ale inak každá pomoc pomôže, na vyhodenie to určite nie je.
ALEXANDER:
Určite je tá pomoc lepšia ako nič. Sú ľudia, ktorí sa tomu iste veľmi potešia. Osobne sa však o ňu nebudem uchádzať.
PRISKA JURÍKOVÁ:
Z hladkej múky sa nedá veľa urobiť, lepšia je výberová. 20 kíl cestovín - to sa bude jesť celý rok. Aj my používame cestoviny, ale aj ryžu a zemiaky.
RODINA KISSOVÁ:
Aj my dostaneme tú pomoc, teraz som to bol vybaviť. Dostali sme papier, že v septembri dostaneme nejaký balíček. Cestoviny uvaríme a zjeme. Z hladkej múky urobíme koláče a hlavne halušky – „nokedle“. Kúpime k tomu vajíčka a je to. To máme strašne radi. Väčšinou kupujeme hladkú múku, takže sa tomu tešíme.
KATARÍNA HEGEDŰSOVÁ:
Mám veľmi nízky dôchodok, takže aj ja očakávam potravinovú pomoc. Z hladkej múky sa dá pripraviť všeličo, ale ešte k tomu potrebujem aj iné veci, minimálne vajcia. Možno by som z toho spravila slížiky, lepšia by však bola polohrubá výberová. Tá je vhodnejšia aj na koláč či zákusok.
(AP)