KOMÁRNO. V tomto roku si pripomíname 125. výročie vzniku Podunajského múzea. O jeho histórii a podujatiach k jubileu nás informoval Jozef Csütörtöky, riaditeľa múzea.
História Podunajského múzea
"V roku 1886 bol založený historický a archeologický spolok Komárňanskej župy a mesta Komárna. Zhromažďoval dokumenty, archeologické a historické pamiatky, ktoré tvorili základ neskoršieho múzea. V roku 1900 dostal názov Muzeálny spolok komárňanskej župy a mesta Komárna. Významným medzníkom v živote múzea bol rok 1911, keď vytvorili Jókaiho vzdelávací a muzeálny spolok. V roku 1913 postavili novú účelovú budovu Kultúrneho paláca, kde je aj dnešné sídlo múzea," hovorí riaditeľ múzea.
V roku 1948 bolo v tejto budove založené Okresné múzeum, v roku 1949 dostalo názov Podunajské múzeum. Od roku 2002 prešlo do správy Nitrianskeho samosprávneho kraja, názov zmenili na Múzeum maďarskej kultúry a Podunajska v Komárne.
V roku 2008 dostalo dnešný názov Podunajské múzeum v Komárne. Návštevníkom ponúka šesť stálych expozícií a aktuálne výstavy.
Oslavy výročia
Pri príležitosti 125. výročia sa chceme pokloniť pamiatke všetkým, ktorí sa pričinili o rozvoj múzea a zbierku exponátov. Evidujeme ich viac ako 137-tisíc.
Stále expozície máme v piatich budovách v Komárne, expozícia ľudovej architektúry je v 18 kilometrov vzdialených Martovciach. Zo stálych výstav by som vyzdvihol historický vývoj Komárna a okolia do roku 1849 a národopis regiónu v hlavnej budove.
V reprezentačnej sále organizujeme koncerty a prednášky, jej steny zdobia obrazy s historickou tematikou a dobové portréty. V tejto budove máme stálu výstavu Karola Harmosa, významného komárňanského maliara. V Zichyho paláci je pamätná výstava rodákov Komárna Móra Jókaiho a Franza Lehára.
V obnovenej bašte č. VI. máme od roku 1993 stredoeurópsku raritu - expozíciu rímskeho lapidária.
Ročne zorganizujeme v spolupráci múzeí a inštitúcii 15 až 20 tematických výstav v troch budovách. V súčasnosti je najväčší záujem o výstavu Planéta, na ktorej žijeme v hlavnej budove. Spolupracujeme s naším zriaďovateľom - Nitrianskym samosprávnym krajom, mestom Komárno a samosprávami v okrese. Spoločne pre nich organizujeme prednášky, výstavy, poskytujeme odbornú pomoc v oblasti archeologických výskumov napríklad v pevnosti Komárno, rímskom tábore Celemantia pri Iži a pod.
Rímsky tábor Celemantia pri Iži po konzervácií fragmentov budov navrhneme na zápis do svetového kultúrneho dedičstva Unesco v Paríži. V depozitoch múzea máme v úschove vyše 137-tisíc kusov rôznych zbierok, najväčšiu časť tvorí časť prírodovedecká (do 7-tisíc kusov). Ďalej sú to archeologické, historické, etnografické a výtvarné zbierky. Raritou celoštátneho významu sú rímske zbierky a cechové pamiatky.
Ročne sa naši pracovníci zúčastňujú na 15 až 17 vedecko-výskumných prácach rôzneho zamerania. Výsledky publikujeme v odborných časopisoch a iných fórach.
Čo všetko pripravujete k 125. výročiu múzea v Komárne?
- V znamení nášho jubilea organizujeme všetky tematické výstavy. Na november 2011 pripravujeme jubilejnú výstavu od roku 1886 až po súčasnosť.
O uplynulých 125 rokoch vydáme reprezentačnú publikáciu. S múzeami Nitrianskeho kraja inštalujeme výstavu Secesné a architektonické pamiatky prelomu 19. a 20. storočia a mnohé iné výstavy.
Na 25. november 2011 pripravujeme slávnostnú konferenciu a akadémiu za účasti mnohých hostí. Celý rok v rámci výročia ponúkame rôzne tvorivé dielne pre školskú mládež.
Širokú verejnosť Komárna i regiónu srdečne pozývam na všetky naše podujatia. Jej záujem bude najväčším uznaním našej práce i všetkých predchodcov, ktorí sa za uplynulých 125 rokov pričinili o rozvoj múzejníctva v Komárne.