V Komárne bude viac možností na oddych a príjemnejšie prežívanie voľného času. Pri mŕtvom ramene Váhu obnovili časť rekreačnej zóny, ktorú spestrili altánky, lavičky, stolíky a ohniská na piknik.
K0MÁRNO. Mesto Komárno získalo na svoj projekt obnovy rekreačnej zóny 5200 eur z grantového programu Pohoda za mestom. Pri úprave rekreačnej zóny im pomáhali dobrovoľníci z miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu, informovala TASR programová manažérka Martina B. Paulíková s tým, že program vyhlásila Nadácia Ekopolis v spolupráci s partnerskou spoločnosťou Heineken Slovensko.
Chýbali možnosti na sedenie
Cieľom nadácie je podporiť úpravu rekreačných priestorov v zázemí väčších miest s počtom obyvateľov nad 35.000 a súčasne napomôcť oživenie vzťahov a záujmu občanov.
"Projekt v Komárne sa týkal úpravy obľúbeného rekreačného miesta intenzívne využívaného obyvateľmi aj turistami. Z tejto skúsenosti vychádzali iniciátori projektu už vopred a tak vedeli, že najviac v tomto priestore chýbajú možnosti na sedenie, zastavenie sa počas prechádzky a miesta na piknik," povedala Paulíková.
Dodala, že plánovanie úprav s verejnosťou preto prebehlo rýchlo a už v apríli boli osadené prvé prvky. Je potešujúce, že priestor ihneď ožil a vytvára príležitosti pre ľudí na zdravší a príjemnejší oddych.
Vytvárajú pohodové miesta
O podporu v programe Pohoda za mestom sa mohli uchádzať mimovládne organizácie, školy a športové kluby. Samosprávy miest, Štátna ochrana prírody alebo správcovia zelene a rekreačných objektov mohli predložiť žiadosť o podporu v partnerstve s miestnou mimovládnou organizáciou.
Projekty sa museli týkať častí oddychových a rekreačných priestorov, ktoré sú verejne prístupné.
Program Pohoda za mestom chce umožniť záujemcom skrášliť a vytvoriť pohodové miesta pre hodnotnejšie prežívanie ich voľného času, aby mali kde zájsť so svojimi priateľmi a rodinami.
Cieľom je ponúknuť bezpečné a príjemné miesta na oddych, zábavu a šport, vytvárať priestor pre stretnutia a sociálne kontakty, pozitívne vplývať na kvalitu mestského prostredia a súčasne rešpektovať a zachovať jeho prírodnú hodnotu.
Najviac tu chýbali možnosti na sedenie. Foto: Milan Drozd