KOMÁRNO. Za účasti významných domácich i zahraničných hostí 6. mája v Galérii Limes otvorili výstavu pod názvom Pocta srbským predkom. Nad výstavou, ktorej hlavnými organizátormi bolo Veľvyslanectvo Srbskej republiky v SR, Spolok Srbov na Slovensku a občianske združenie Pro Arte Danubii, prevzal záštitu primátor Komárna Anton Marek.
Päťstoročnica
Historička umenia a riaditeľka Galérie Limes Veronika Farkas vyjadrila radosť, že významnej udalosti poskytla domov kostolná galéria. Medzi hosťami privítala veľvyslanca Srbskej republiky v Bratislave Danka Prokiča, primátora mesta Komárno Anton Mareka, zástupcov historickej cirkvi Komárna a ďalších. Pamätná výstava má dve časti. V prvej sú historické pravoslávne cirkevné zástavy i ikony z komárňanského pravoslávneho kostola, v druhej časti cyklus známeho srbského výtvarníka Veljka Mihajloviča pod názvom Sťahovanie. Spolu 37 grafických listov s ďalšími sielami predstavujú založenie Srbskej pravoslávnej cirkvi v meste Komárno a v maďarskom Szentendre, kde sa Srbi usadili po expanzii Turkov na Balkáne.
Spomienka na Srbov
Riaditeľka galérie zároveň privítala svetoznámu srbskú čembalistku Smiljku Isakovič. Primátor A. Marek s veľvyslancom D. Prokičom zdôraznili, že výstava poskytuje možnosť dnešnej generácii spomínať na Srbov, ktorí tu žili ako obchodníci, vojaci a ktorí významne prispeli k prosperite tohto regiónu i mesta Komárno.
Výtvarnú časť výstavy Veljka Mihajloviča Sťahovanie uviedol Michal Babiak z Univerzity Komenského z Bratislavy. „Jeden človek výtvarník sa tu spojil s jedným národom a predstavuje tu sťahovanie Srbov do sveta pred tureckou genocídou. Srbi tu na Slovensku zanechali svoju významnú pečať,“ povedal. Osobitne upozornil na cyklus modrých výtvarných grafík z pravoslávneho kláštora Manasia postaveného v roku 1407, i na ďalšie diela - kláštorné okná, hru svetiel a pod. Komorne ladená výstava dobre dotvára posolstvo srbských predkov.
Vo veľmi dobrej akustike kostola nádherne vyznel čembalový koncert umelkyne svetového mena Smiljky Isakovič, ktorú medzinárodná kritika nazýva „kráľovnou čembala“. Jej koncert s dielami svetových autorov z Anglicka, Talianska, Španielska, Balkánu aj z Čiech vytvorili nádhernú atmosféru k udalosti 500. výročia založenia srbskej pravoslávnej cirkvi v Komárne.
„Kráľovná čembala" Smiljka Isakovic. Foto: Viktor Krűger