NOVÉ ZÁMKY. V piatok 6. mája sa po chodbách Spojenej školy premávali maturanti v oblekoch na elektrickej motokáre. Trojica pod dohľadom konzultanta Lászlóa Forróa ju vyrobila v rámci komplexnej praktickej časti maturitnej skúšky.
Prototyp budú ďalej vylepšovať
„Do centier niektorých veľkomiest vás vpustia len na elektromobile, inak musíte zaplatiť poplatok. Na vyučovaní sme preberali elektromotory, elektrické stroje aj výkonovú elektroniku – to všetko maturanti využili pri stavbe motokáry na elektrický pohon. Strojársky základ „vozítka“ sme našli v Nesvadoch, naži žiaci vyvinuli meniče napätia a ovládacie prvky. Je tu prototyp nultej série, ale už hľadáme žiakov nižších ročníkov, ktorí ho budúci rok vylepšia.“
Vystavujú všetci maturanti
„Našou teóriou je žiaka niečím zaujať a zamestnať. Táto partia začala robiť na veci, ktorá u nás ešte nebola. Budúci rok môže motokára jazdiť napríklad na solárne články alebo vodík a kyslík,“ dopĺňa zástupca riaditeľa Spojenej školy Štefan Švarc.
„Na maturitách sa dožijete rôznych prekvapení. Niekto nebol majster teórie a zrazu predvedie nápad, ktorý by ste nečakali. A bola by škoda, keby ho videla len maturitná komisia. Preto na tieto prezentácie pozývame žiakov základných škôl, rodičov aj podnikateľov. A ako vrchol by som si predstavoval odborný seminár učiteľov, ktorí by si sadli a začali diskutovať, ako našich žiakov vychovávať a doviesť ich k takýmto výsledkom. Takéto akcie sú pre pedagóga impulzom, pre ktorý sa oplatí vydržať vo svojej profesii,“ dodáva.
Spojená škola organizovala prezentáciu praktických maturitných prác už piaty rok. V piatok sa ich tu zišlo okolo dvesto. Nerobili žiadny výber – svoje práce tu predviedli nositelia celoštátnych ocenení aj slabší žiaci.
Vodná elektráreň do ruksaku
Videli sme funkčnú elektromagnetickú pušku schopnú vystreliť kovový projektil na niekoľko metrov. Napriek značne militaristickému výzoru však nemala ambície ani silu niekomu ublížiť. Ďalšia partia vystavovala žiarovky zložené z LED diód, ktoré sa dajú zaskrutkovať do objímky a siete obyčajnej žiarovky, majú však dvadsaťnásobný výkon.
Michal Varga vystavoval plazmový reproduktor ocenený druhým miestom na 32. ročníku celoštátnej Stredoškolskej odbornej činnosti v Košiciach. Nemá membránu – stredné až veľmi vysoké tóny na ňom vyludzuje plazmový lúčik. „Podobný vyrába niekoľko firiem v zahraničí, na Slovensku je však môj asi jediným verejne prístupným reproduktorom tohto druhu,“ odhaduje Michal.
Dvojica maturantov pod vedením Martina Bugriho zostrojila prenosnú vodnú elektráreň, ktorú odnesiete v ruksaku. Na Zúgove ju hodili do vody, zapojili hadice, odvzdušnili a vyrábala elektrinu. Slovenskí energetici ju zaradili do prvej osmičky študentských energetických inovácií.
„Prechádzame z úrovne diplomov a školských súťaží do podnikateľského prostredia. Samotné firmy začínajú študentov podporovať. Možno sa raz nájde podnikateľ, ktorý jeden zo študentských nápadov aj komerčne rozvinie,“ uzatvára Š. Švarc.
Elektromagnetická puška prakticky overuje fyzikálne zákony. Napriek militaristickému výzoru nikomu neublíži. Foto: Františk Smiešny ml.
Autori s funkčným modelom malej vodnej elektrárne, ktorú ocenili aj slovenskí energetici. Foto: František Smiešny ml.