NOVÉ ZÁMKY. Naliehavosť problematiky sociálneho vylúčenia bezdomovcov neraz zviditeľnilo združenie LOKI. Práve ono iniciovalo vytvorenie silného a funkčného partnerstva medzi občianskymi organizáciami, dobrovoľníkmi, štátnou správou a miestnou samosprávou.
Zviditeľňujú problematiku bezdomovectva
„Najpálčivejším problémom mesta Nové Zámky sú ľudia bez domova a sociálne služby poskytované pre týchto ľudí. Preto sme prizvali k spolupráci aj partnerské organizácie, inštitúcie, ktoré sa tejto problematike venujú,“ uviedol komunitný konzultant organizácie LOKI počas realizácie jedného z projektov zameraných na bezdomovcov. Spoločne spracovali Akčný plán rozvoja sociálnych služieb pre ľudí bez prístrešia a načrtli konkrétne riešenia.
Cieľom akčného plánovania bolo zviditeľniť naliehavosť problematiky sociálneho vylúčenia bezdomovcov, zapojiť zástupcov komunity bezdomovcov do rozhodovania o službách pre nich samotných, podporiť postavenia miestneho lokálneho partnerstva, nastoliť užšiu spoluprácu poskytovateľov a zadávateľov sociálnych služieb vychádzajúcich z reálnych potrieb zmapovaných v teréne.
Nedostatočná ponuka poskytovaných sociálnych služieb, diskriminácia v prístupe k sociálnej službe na základe rodu (väčšina ubytovní je zameraných výlučne na osoby mužského pohlavia), absencia nízkoprahového zariadenia či hygienickej stanice – to sú najpálčivejšie problémy opísané v akčnom pláne. Prenocovanie v útulku počas zimných mesiacov je v jednotlivých mestách podľa nich len o každodennom prežívaní. Sú zamerané na priamu záchranu ľudí, nie ich resocializáciu.
Chýbajú zariadenia pre bezdomovcov
„Ľudia, ktorí sa ocitli na ulici a trpia silným sociálnym vylúčením, majú problémy zdravotné, psychické, nemajú doklady. Pre túto skupinu, ktorá existuje a dá sa kvantifikovať, v meste neexistujú zariadenia. Je preto potrebné vybudovať sieť terénnych sociálnych pracovníkov a sociálnych zariadení - záchytných stredísk, komplex centier krízovej intervencie i nízkoprahovú nocľaháreň,“ upozorňovali už pred vyše dvomi rokmi.
„Otvoriť“ túto komunitu a povzbudiť ju k prevzatiu vlastnej iniciatívy pri riešení svojej nepriaznivej životnej situácii bolo cieľom aj ďalších projektov.
„LOKI malo podporené tri partnerské projekty. Základnou cieľovou skupinou boli ľudia bez domova, obhajoba ich práv a záujmov. Snažíme sa oboznamovať verejnosť s touto problematikou, lobovať na mestských zastupiteľstvách, spájať mimovládne organizácie, poskytovať im ďalšie informácie potrebné k tomu, aby mohli byť poskytovateľmi sociálnych služieb. Nerobíme teda priamo s cieľovou skupinou ľudí bez domova, ale snažíme sa im pomáhať nepriamo cez podporu organizácií a samospráv, ktoré s nimi pracujú,“ vysvetlil komunitný konzultant pre okres Šaľa Roman Csikós.
„Najaktívnejší sú v okrese Šaľa, kde iniciovali zriadenie a prevádzku nízkoprahovej nocľahárne a podporili i terénnu sociálnu prácu. Terénne pracovníčky poskytujú ľudom poradenstvo, pomáhajú pri riešení rôznych problémových situácií spojených so stratou zamestnania, bývania, zlým zdravotným stavom a podobne. Aj v rámci Novozámockého okresu sa hovorilo o takomto projekte, zatiaľ sme však nedostali odpoveď,“ zhrnul Csikós.
Dve unimobunky a jeden sanitárny kontajner s kapacitou dvanásť postelí sú umiestnené na Považskej ulici vedľa ubytovne pre neplatičov. „Môže tu prenocovať šesť mužov a šesť žien, dostanú i posteľnú bielizeň, mydlo, uterák. Prechodné ubytovanie je vo výraznom nepomere s množstvom ľudí odkázaných na azylové ubytovanie. Keďže je ďaleko od centra, mnohým spôsobuje problém práve presun do spomínanej oblasti,“ dodávajú komunitní konzultanti.
O sociálne vylúčených hovorili aj zástupcovia samosprávy a sociálnych ustanovizní regiónu
V októbri 2010 sa na tému chudoby a sociálneho vylúčenia hovorilo aj na pôde Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).
NOVÉ ZÁMKY. Zástupcovia úradu sa stretli so sociálnymi pracovníkmi tretieho sektoru a študentmi pri príležitosti vyhlásenia roka 2010 za Európsky rok boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu.
Ako odznelo na stretnutí samosprávy môžu svojim obyvateľom pomôcť hlavne po strate zamestnania aspoň zaradením do programu drobných obecných služieb, laicky známych ako aktivačné alebo verejnoprospešné práce.
Vlani v pôsobnosti ÚPSVaR Nové Zámky využilo tento projekt 63 samospráv, ktoré zamestnávajú vyše 360 ľudí.
Zástupcovia azylových domov pre plnoletých chovancov opúšťajúcich detské domovy sa prihovárali za zjednodušenie predpisov a lepšiu právnu ochranu „domovákov“.
Detské domovy ich síce pri odchode vybavia určitou sumou peňazí, na vstup do života ich však vôbec nepripravia. Zrazu sa objavia „kamaráti“ a už o pár týždňov skončia domováci bez peňazí na ulici.
Novozámockí františkáni poskytujú bezdomovcom stravu, v kostole organizujú zbierky, sociálne slabým rodinám pomáhajú zásielkam s ošatením a základnými potravinami.
Na konferencii hovorili aj zástupcovia Lokálneho partnerstva sociálnej inklúzie okresov Nové Zámky, Komárno a Šaľa.
Miroslav Antoni