V týchto dňoch môžeme pozorovať návrat desiatok druhov sťahovavých vtákov na svoje hniezdiská. Medzi najočakávanejšie migrujúce druhy patrí lastovička obyčajná, ktorá je známa aj ako posol jari.
NOVÉ ZÁMKY. Slovenským rekordom preletu lastovičky je prekonanie viac ako 6 200 kilometrov z hniezda v okrese Nové Zámky do afrického Konga," informuje pozorovateľ tohtoročnej prvej lastovičky, Ján Dobšovič zo SOS/BirdLife Slovensko.
„Lastovičky k nám prilietajú zo zimovísk, ktoré sa nachádzajú v celej Afrike južne od Sahary. Patria medzi druhy, ktoré na svoje zimoviská preletia veľké vzdialenosti, často až 10-tisíc kilometrov,“ dodal. Prvú tohtoročnú lastovičku na území Slovenska spozorovali 29. marca pri Bratislave na Hrušovskej zdrži.
Jarné prílety každoročne zaznamenávajú členovia SOS/BirdLife Slovensko. Podľa slov Jána Gúgha ku koncu marca zaznamenali prílet už 40 sťahovavých druhov, v priebehu apríla očakávajú ďalšie desiatky druhov priletujúcich z ďalekej Afriky či Ázie. Medzi prvými navrátilcami, ktoré potešia ornitológov po dlhej zime, sú tradične škovránky, škorce, holuby hrivnáky, drozdy plavé či cíbiky chochlaté, neskôr priletujú bociany. Zo vzácnejších bahniakov boli na mokradiach južného Slovenska zaznamenané napríklad šabliarky modronohé či šišily bocianovité.
Tradícia oslavy príchodu jari 1. apríla bola založená ešte v časoch Rakúsko–Uhorska. V roku 1900 zaviedol vítanie jari, oslavy stromov a príletu sťahovavých vtákov známy prírodovedec Otto Hermann.
Pri pozorovaní migrujúcich bahniakov a kačíc rôznych druhov sa záujemcovia stretli v sobotu 2. apríla na Žitavskom luhu. Pozorovali vtáctvo na zaplavených lúkach, poliach a v močiari.
Človek v súčasnosti ohrozuje lastovičky viacerými negatívnymi faktormi. Patrí medzi ne časté zhadzovanie hniezd počas rekonštrukcie domov, znečisťovanie prostredia či ničenie mokradí, ktoré lastovičky využívajú počas migrácie na lov hmyzu a odpočinok. K úbytku lastovičiek sa podpisuje aj zmena tradičného vidieckeho života spojená so zánikom chovu hospodárskych zvierat.
Autor: ts