Členovia dramatického krúžku Gymnázia Ľ. J. Šuleka pri Matici slovenskej v Komárne pripravili nový rockový muzikál Skrotenie. Podarilo sa im v ňom spojiť dve hry, Kupca benátskeho a Skrotenie čertice.
KOMÁRNO. Príbeh sa odohráva vo svete otočenom naruby. Vládnu v ňom ženy, slabším pohlavím je muž, uviedol autor projektu a režisér Jozef Černek. Autorom podkladovej hudby pre muzikál je rodák z Komárna Peter Emmer. Choreografiu väčšiny tancov pripravila Broňa Bočáneková, víťazka viacerých súťaží scénického tanca. Muzikál predstavia verejnosti 27. apríla tohto roka. Účasť na premiére prisľúbil komárňanským študentom aj prezident SR Ivan Gašparovič.
Muzikál Skrotenie je tretím projektom tohto druhu, ktorý dramatický krúžok pripravil. Začínali sme muzikálom Rómeo a Júlia. Nasledoval Sen noci svätojánskej, ktorý videlo zhruba 25.000 divákov. Očakávame, že odohráme približne 26 predstavení nášho zatiaľ posledného muzikálu, konštatoval Černek. Rozpočet na jeho realizáciu dosiahol 22.000 eur, väčšinu financií poskytli sponzori. Štát, mesto a Matica slovenská spolu pokryjú financiami necelých 10 percent nákladov, keďže sme amatérske združenie. Ostatné peniaze získavame od sponzorov. Obavy, že Matica slovenská nebude mať v Komárne finančnú oporu súkromného sektora, sa ukázali ako neopodstatnené. Ľudia oceňujú našu prácu s mládežou, vďaka ktorej sme vnímaní ako relevantný partner v kultúre a nie ako subjekt premiestňujúci sochy, hodnotí spoluprácu Černek.
Tradičnou súčasťou predstavení komárňanského dramatického krúžku sú samotní diváci. Na predchádzajúce predstavenia prichádzali s farebnými doplnkami v ružovej alebo zelenej farbe, na muzikál Skrotenie by mali priniesť ružový kvet. Veľmi sa nám to osvedčilo, len obchodníci avizovali, že toľko zelených kravát nikdy predtým nepredali. Kvety využijeme v predstavení, no najmä študentom pomáha tento prístup zvládať prirodzenú trému, uviedol Černek. V predstavení účinkuje 28 hercov, tanečníkov a spevákov, ktorí denne skúšajú päť až sedem hodín. Väčšina z nich študuje na gymnáziu. Na vyučovanie chodia napriek nácvikom, foteniu a nahrávaniu skladieb. Pedagógovia im vychádzajú v ústrety, ak by napríklad zle napísali písomku, pedagóg im dá možnosť opravy. Nie všetci sa však v budúcnosti budú živiť umením, takže zameškané učivo budú musieť dobehnúť, konštatoval riaditeľ gymnázia Ondrej Gajdáč.