ŠURANY. Odborníci zo Slovenska, z Českej republiky, z Maďarska, Veľkej Británie a Ukrajiny rozoberajú medzinárodnoprávne a medzinárodnopolitické aspekty Viedenskej arbitráže, jej hospodárske dôsledky, život na južnom Slovensku aj situáciu v Podkarpatskej Rusi po Viedenskej arbitráži v rokoch 1938 až 1945.
Organizátorom konferencie je Ústav pamäti národa. Jeho hovorca Ján Pálffy uviedol, že podujatie je vôbec prvým, ktoré sa tejto téme venuje v tak širokom rozsahu. Do diskusie sa zapojí 22 odborníkov zo siedmich univerzít, Historického ústavu Maďarskej akadémie vied, Historického ústavu Slovenskej akadémie vied, Masarykovho ústavu a Archívu Akadémie vied ČR i slovenského Ústavu pamäti národa.
V posledných dňoch sa na Slovensku aj v Maďarsku veľmi veľa diskutovalo o osobe Jánosa Eszterházyho a o jeho podiele na príprave Viedenskej arbitráže, ktorou Slovensko prišlo o svoje južné územia. Okupácia zásadným spôsobom zasiahla do života všetkých vrstiev obyvateľstva bez ohľadu na ich národnostnú, rasovú, sociálnu či náboženskú príslušnosť, skonštatoval Pálffy.