Policajti počas služby zachránili život Komárňanovi, ktorého unášal prúd Váhu. Príslušníkovi z Nových Zámkov a jeho kolegovi udelili ministerskú medailu a finančnú odmenu.
KOMÁRNO. Nasadil vlastný život. Neváhal a skočil do ľadového Váhu, aby zachránil topiaceho sa človeka. Tridsaťtriročného policajného príslušníka Petra Vyžinkára a jeho kolegu vyznamenal minister vnútra Daniel Lipšic.
Zachránený päťdesiatnik Pavol Rybár podáva sťažnosť pre prístup zdravotníckeho personálu a vracia zlatú Janského plaketu.
Spadol do vody
Pavol Rybár sa neskoro večer okolo pol jedenástej vracal s kamarátom od jeho mamy. Po klobáske mu prišlo nevoľno, zastavili sa preto pri Váhu. Chcel si umyť tvár, no nešťastnou náhodou padol do vody. „V tme som spanikáril a začal som plávať na druhý breh rieky. Odtiaľ som videl svetlá," opísal udalosti zo soboty 8. januára. Na brehu stojaci kamarát okamžite volal pomoc. „Chcel som volať sanitku, no omylom som vytočil číslo 158," povedal Mário Kovács.
Policajti do minúty dorazili na miesto. Pavlovi zachránili život v poslednej chvíli.
Bez váhania skočil
Policajt Peter Vyžinkár bez váhania skočil za topiacim sa do rieky, kedy ho voda unášala už vo vzdialenosti zhruba 40 - 70 metrov od brehu. Strážmajster Levák kolegu navigoval, svietil mu baterkou a informoval, ktorým smerom sa topiaci nachádza. Tak sa mužovi podarilo zachytiť golier a vytiahnuť ho. Na brehu mu potom poskytli prvú pomoc.
Vyžinkár svoj čin nepovažuje za hrdinstvo. „Nebola to žiadna divadelná hra. Prišli sme a vytiahli sme ho," hovorí skromne Novozámčan, ktorý pracuje na Okresnom oddelení Policajného zboru v Komárne 7 rokov. Na to, že to mohlo dopadnúť zle pre oboch, nemyslel. „Neuvedomil som si dôsledky. Mohlo to mať všelijaký koniec, no takéto veci som riešil až potom. Možno to bola odvaha nič netušiaceho. Skôr som sa obával, že ma stiahne so sebou," spomína policajt. „Mal som toľko duchaprítomnosti, že som si odopol opasok so zbraňou a vyzul ťažké kanady. V nich by som to neuplával," upresnil.
Plávanie je jeho obľúbeným športom, bol však prekvapený silným prúdom Váhu. „Mohlo ísť o sekundy. Našťastie, muž bol ešte pri vedomý, na hladine vody," doplnil Vyžinkár.
Podchladeného Pavla previezli do komárňanskej nemocnice, policajt takisto skončil na péenke. „Som doma s podozrením na zápal pľúc. Nemám však už žiadne príznaky, asi to nebude také vážne, ako to zo začiatku vyzeralo," povedal v utorok. Počas záchrany života si však poranil nohu, ktorú mu zašívali.
Ministerské ocenenie
Zachránený Pavol Rybár je držiteľom zlatej Jánskeho plakety za viacnásobné darovanie krvi. Teraz na oplátku pomohol niekto jemu. Hrdinom, vďaka ktorým unikol smrti len o vlások, ďakoval so slzami v očiach. Neostalo len pri slovách, svojho záchrancu pozval aj na majstrovský hokejový zápas.
Na Rybárov podnet sa policajným príslušníkom osobne poďakoval i minister vnútra SR Daniel Lipšic. Na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru (OR PZ) v Komárne udelil podpráporčíkovi Petrovi Vyžinkárovi a strážmajstrovi Jozefovi Levákovi Medailu za obetavosť a finančnú odmenu. Ďalšiu priložil Vyžinkárovi krajský riaditeľ PZ Pavol Šrámek.
„Ďakujem vám za hrdinský čin. Boli ste na mieste činu v priebehu niekoľko minút a vo veľmi ťažkej neprehľadnej situácii, s nasadením vlastného života ste zachránili ľudský život. Skákať do divokej vody Váhu v januári nie je také jednoduché," vyzdvihol minister vnútra. „V súčasnej dobe je najdôležitejšou úlohou polície získať dôveryhodnosť ľudí. Polícia nebude nikdy úspešná, keď jej ľudia nebudú dôverovať, nebudú s ňou spolupracovať. Váš čin je symbolom toho, že polícia môže mať vďaka ľuďom, ktorí sú v službe a konajú rovnako, vysokú mieru dôveryhodnosti," poďakoval za šírenie dobrého mena polície Daniel Lipšic.
„Pokladáme ich za hrdinov, veď bez váhania dokázali nasadiť vlastný život pre záchranu iného života," doplnil riaditeľ KR PZ v Nitre Pavol Šrámek.
Rybár podal sťažnosť
Zachránený Pavol Rybár tvrdí, že zdravotníci s ním po vytiahnutí z Váhu zle zaobchádzali. „Bol som osobne na riaditeľstve komárňanskej nemocnice, plánujem podať písomnú sťažnosť. Nechcem kritizovať prácu všetkých lekárov. Štyrikrát ročne darujem krv, no tentokrát som sa nestretol s ľudským prístupom zdravotníkov. Považovali ma za opilca. Ujasnilo sa to až po príchode policajtov, ktorí mi dali fúkať," hovorí rozhorčene Komárňan, ktorý po trpkej skúsenosti dokonca vrátil zlatého Janského plaketu za vyše 40-násobné darovanie krvi.
„Nenafúkal takmer nič - bolo to 0,02 promile. Toľko alkoholu môže mať v krvi aj vodič," upresnili policajti.
Informáciu o sťažnosti nemocnica neevidovala do našej uzávierky, potvrdila hovorkyňa Forlifu Andrea Haščíková.
Policajti, ktorí nasadili svoj vlastný život
„Oceneniu som veľmi rád. Nepredpokladal som, že si ho zaslúžim," povedal pre MY Jozef Levák. „Je to veľmi príjemné, keď ocenia našu prácu. Som veľmi rád a hlboko si tento prejav vďaky vážim," povedal hlavný záchranca - príslušník polície, ktorá je verejnosťou vnímaná skôr ako represívny orgán. Aj Vyžinkárova obetavosť však prispeje k získaniu väčšej dôvery občanov.
Policajtov ocenil minister vnútra Medailou za obetavosť i finančnou odmenou.