Deti zo sociálne slabšej rodiny sa nakazili žltačkou. Spolužiaci a pedagógovia museli absolvovať vyšetrenie.
DVORY NAD ŽITAVOU. Uplynulý pondelok vítali rodičov s nepríjemnou správou - v škole sa objavila žltačka. Na druhý deň mali ísť všetci, ktorí sa dostali do kontaktu s nakazeným druhákom alebo jeho staršími súrodencami, na odber krvi. Epidemiológovia z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Nových Zámkoch zároveň nariadili kompletnú dezinfekciu priestorov školy.
Žiakom odobrali krv, školu dezinfikovali
„Už iba toto nám chýbalo. Bojím sa o syna, žltačkou sa mohol ľahko nakaziť, jeden z infikovaných chlapcov je jeho spolužiakom. Čítala som, že vírus je veľmi odolný, napríklad na povrchu hračky sa udrží aj niekoľko dní. Obávam sa preto šírenia nákazy," priznala sa jedna z mamičiek po tom, ako vysvitlo, že súrodenci zo sociálne slabšej rodiny - druhák, šiestak i siedmak majú infekčnú žltačku typu A. Ide o chorobu špinavých rúk, ktorá napáda najmä detské kolektívy.
„Hoci tieto deti chodia do školy naoko čisté, ich rodičia sa prehrabávajú v smetiakoch," prezradila učiteľka, ktorá chce zostať v anonymite. A keďže vírus žltačky sa môže preniesť z nakazeného dieťaťa na zdravé dieťa aj prostredníctvom dotyku, obavy rodičov a učiteľov sú opodstatnené. „Nemáme to zo stravy," tvrdí však matka.
Deti so žltačkou izolovali na infekčnom oddelení. Neskôr sa nákaza potvrdila aj u ich dvojročného súrodenca. Žiaci, u ktorých hrozilo riziko nákazy, museli podľa nariadenia pracovníkov novozámockého Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) bezodkladne absolvovať odber krvi na pečeňové testy a protilátky proti vírusu.
V miestnej ambulancii ošetrujúceho lekára bol doslova nával. Detský lekár odoberal krv v utorok od rána až do obeda, vo štvrtok a v piatok prišli na rad ďalšie skupiny žiakov.
V škole nariadili dezinfekciu všetkých priestorov a zaviedli prísne hygienické opatrenia. „Upratovačky dezinfikovali s chloramínom hračky, dvere, kľučky, zábradlia, podlahu, lavice aj stoličky, kuchárky zas vydrhli celú kuchyňu.
Žiaci majú prísny zákaz zdržiavať sa dlhší čas na chodbe a na toaletách, čo najmenej majú vychádzať cez prestávky z tried. Robíme všetko pre to, aby sme zamedzili šíreniu nákazy," vysvetlila riaditeľka ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským Mária Králiková.
„Je dôležité už od malička deťom vštepovať návyk, aby si pravidelne a dôkladne umývali ruky," vyzdvihla.
Žiakov a pedagógov zaočkovali
Školákov v piatok zaočkovali. Nákaza sa zatiaľ nepotvrdila u nikoho iného, podľa vyjadrenia epidemiológa Juraja Benka preto nie je dôvod na obavy. „Aktívne a zadarmo sa očkujú tí, ktorí prišli s infikovanými žiakmi do kontaktu. Regionálny hygienik špecifikuje, kto má na to nárok. Kolektívy sa neočkujú celoplošne. Voľakedy sa podávali protilátky v podobe gamaglobulínu, hygiena zaočkovala všetkých. Ľudia si to mýlia, dnes sa to už nerobí. Hoci niekto neochorel, mohol byť infekčný," vysvetlil Benko.
Choroba špinavých rúk
Žltačka vraj na nás číha všade. Môžeme sa ňou nakaziť v autobuse či v obchode. „Žltačku prezývajú aj chorobou špinavých rúk, a to podľa spôsobu prenosu fekálne - orálnou cestou. K znečisteniu rúk môže prísť pri dotýkaní sa rôznych predmetov, ako sú tyče v autobuse, nákupné vozíky, kľučky na dverách. Potrava môže byť znečistená aj rukami osoby, ktorá stravu pripravovala. Pôvodcom infekcie je vírus hepatitídy A, ktorý je veľmi odolný voči vonkajším vplyvom a preto sa dlhodobo v prostredí udržuje," dozvedeli sme sa.
Inkubačná doba žltačky typu A je 15-50 dní, avšak infikovaný jedinec vylučuje - šíri vírusy už dva týždne pred objavením sa príznakov. Ochorenie sa začína obvykle pozvoľna a sprevádzajú ho nešpecifické príznaky, ktoré pripomínajú chrípku. Pacient je unavený, často trpí nechutenstvom, môže sa pridružiť vracanie, citlivosť a bolesti pod pravým reberným oblúkom. Často sa objaví žlté sfarbenie pokožky a očných bielok, tmavý moč a svetlá stolica.
„Vírusové hepatitídy často prebiehajú aj ako tiché infekcie bez žltého sfarbenia kože a slizníc (tzv. anikterické) a často aj bez ďalších výrazných klinic-kých príznakov. Problémom môže byť nielen nepoznané a teda prebiehajúce ochorenie pečene s dlhou regeneráciou, ale aj šírenie ochorenia do okolia," opísal odborník.
Školáci budú pod lekárskym dohľadom. Izolovaní súrodenci so žltačkou budú mať po jej prekonaní nariadený prísny diétny režim a zníženú fyzickú aktivitu. Ďalšie dve sestry - takisto školáčky, u ktorých nákazu nepotvrdili, by dokonca mohli chodiť aj do školy. „Nie sú v činnosti nijako obmedzované, takisto ako ani spolužiaci a ďalší podozriví z nákazy," uzavrel Benko.
V škole je žltačka. Žiakov a pedagógov zaočkovali.