NOVÉ ZÁMKY. Obyvatelia Nových Zámkov si chcú novým pamätníkom uctiť pamiatku obetí bombardovania mesta počas druhej svetovej vojny. Za vytvorenie takéhoto pamätníka spísali petíciu, ktorú doteraz podpísalo približne 2000 ľudí. Petíciu plánujú členovia petičného výboru odovzdať novému vedeniu mesta, ktoré vzíde z komunálnych volieb. Pamätník by mal stáť pred železničnou stanicou, ktorá patrila k najviac postihnutým lokalitám.
Nové Zámky patria medzi mestá, ktoré boli v strednej Európe počas druhej svetovej vojny najviac postihnuté bombardovaním. Pred vojnou žilo v meste takmer 24.000 obyvateľov, v roku 1945 ich počet klesol na 13.400 ľudí. Počas troch náletov 7. októbra 1944, 14. októbra 1944 a 14. marca 1945 dopadlo na Nové Zámky 817 ton bômb typu RDX.
Na celé územie vtedajšieho Slovenského štátu dopadlo 1371 ton bômb. Na bombardovaní mesta sa zúčastnilo 328 bombardovacích lietadiel, ktoré štartovali z Talianska a patrili do 15. americkej leteckej armády. Počas útokov na mesto zahynulo vyše 4000 ľudí. Najmä Novozámčanov, ale aj neznámych cestujúcich, maďarských a nemeckých vojakov a ukrajinských žien s deťmi, konštatuje Melecski. Približne 700 bômb dopadlo do centra mesta, kde zničili najkrajšie historické stavby.
Medzi nimi bolo aj niekdajšie sídlo hradného kapitána a neskôr hotel Zlatý lev, starodávna radnica a arcibiskupský palác, ktorý slúžil aj ako sídlo tureckých pašov a tiež Františka Rákócziho II. Na železničnej stanici bolo zničených 40 rušňov a 1370 nákladných a osobných vozňov. Podľa historických záznamov bolo na území rušňového depa po bombardovaní napočítaných 364 kráterov.