NOVÉ ZÁMKY/KOMÁRNO. Prípravy na referendum v sobotu 18. septembra pokračujú. Iniciovala ho strana Sloboda a solidarita, svojho zástupcu do nitrianskej obvodnej komisie pre referendum však neposlala (rovnako ho nemá ani v ústrednej komisii).
Chcú presvedčiť ľudí
V komisii nebude zasadať ani okresný vedúci SaS v Komárne Koloman Borbély, mal však slovo pri návrhu členov do jednotlivých okrskov. „V Komárne bude namiesto 31 okrskov len 26, vo väčšine dedín okresu vytvorili po jednom okrsku," povedal pre MY. Borbély verí, že účasť občanov v referende presiahne potrebných 50 percent. „Uvidíme, ako to dopadne. Podľa mňa sa podarí presvedčiť ľudí, aby šli k urnám využiť svoje právo. Možno ešte nie sú zvyknutí na to, že majú slovo - alebo referendum jednoducho ignorujú. Sme ešte mladá demokracia. Referendum má však dopomôcť k tomu, aby sa veci pohli dopredu," netají svoj názor.
Na čo máte odpovedať?
Voliči sa 18. septembra budú môcť vyjadriť k šiestim otázkam: platenie koncesionárskych poplatkov za STV a Slovenský rozhlas, zúženie poslaneckej imunity, zníženie počtu poslancov Národnej rady na 100, obmedzenie obstarávacej ceny osobných áut, ktoré používajú orgány verejnej moci na maximálne 40-tisíc eur, možnosť voliť poslancov NR SR a Európskeho parlamentu prostredníctvom internetu, vyňatie osôb poverených výkonom verejnej moci z možnosti uplatniť právo na odpoveď podľa tlačového zákona.
Niektorí občania v našej ankete vyčítali, že otázky položené v referende sú nezrozumiteľné. „Keď sme podpisovali petíciu za refendum, boli uvedené tie isté a nikto sa neozval, že by im nerozumel," povedal K. Borbély.
Otázky Kolárovčanom preložili
Mesto Kolárovo vyšlo svojim obyvateľom v ústrety a znenie otázok zverejnilo na svojej webovej stránke aj v maďarskom jazyku. „Preložili sme ich z vlastnej iniciatívy. Jednak sa na ne mnohí pýtali, na druhej strane sme chceli občanov informovať. Mnohí však ani napriek tomu nevedia, o čo ide," povedal primátor Kolárova Árpád Horváth. „Preložili sme i oznámenie o termíne konania referenda. Podobne sme postupovali v minulosti, osvedčilo sa nám to," pokračuje. Podľa odhadu primátora však účasť v referende nebude dostatočná. „Ľudia oň neprejavujú záujem. Polovica ani nevie, že niečo také má byť. Kto o ňom vie, na druhej strane nemá informácie o jeho cieľoch. Podpísala sa pod to všeobecne nízka informovanosť, pretože okrem SaS mu nikto nerobí kampaň," uzavrel.