. Zatiaľ funguje všetko po starom, je však otázne, či od budúceho roka bude môcť každé dieťa navštevovať namiesto troch iba jeden krúžok.
NOVÉ ZÁMKY/KOMÁRNO/HURBANOVO. Predchádzajúca vláda sa rozhodla krátiť príspevok pre centrá voľného času (CVČ), základné umelecké školy (ZUŠ) a školské strediská záujmovej činnosti. Tie boli proti zmene svojho financovania. Hoci po protestoch sa nariadenie starej vlády stiahlo, inštitúcie majú štatisticky vykazovať, že jedno dieťa navštevuje iba jeden krúžok.
V neistote
„Zatiaľ nevieme, na čom sme. Deti prijímame do troch krúžkov, ako tomu bolo aj dosiaľ. Rokuje sa v týchto a my dúfame, že po zmene vlády nové nariadenie nebude horšie, než ktoré stiahli. Ak by sme dostali peniaze na jedno dieťa iba v rámci jedného krúžku, tak by to bolo veľmi diskriminačné. Veríme, že to sa neudeje. Rodičia chcú zmysluplne vyplniť voľný čas detí počas celého týždňa, jedna hodina týždenne tomu však nepomôže," vysvetlila Silvia Lőrinczová, riaditeľka CVČ Pyramída v Nových Zámkoch, ktoré vlani navštevovalo 1019 detí.
Centrum pre ne aj v súčasnosti ponúka zhruba 40 krúžkov. Mnohé tu trávia každé poobedie - zmysluplne, v priebehu celého kalendárneho roka, vrátane školských prázdnin. „Dcérka chce naďalej chodiť na tanečnú, angličtinu i klavír. Cíti sa tu dobre, vidíme pokroky v jednotlivých oblastiach. Neviem, ako by prijala, ak by sa mala rozhodnúť iba pre jednu záujmovú činnosť. Veď sem chodí práve pre zmysluplné trávenie voľného času," vyjadrila svoj názor jedna z mamičiek.
Novinky vzbudili záujem
O jednotlivé krúžky je paradoxne najväčší záujem práve v tomto roku. „Máme novinky ako je zumba pod vedením certifikovaných učiteliek, no záujem je aj o brušné tance, mažoretky, hip-hop, break-dance, kik-box, hru na jednotlivé hudobné nástroje či Klub voľného času," pokračuje riaditeľka.
„Hovorilo sa aj o tom, že centrá budú prostredníctvom svojho zriaďovateľa dostávať financie iba na žiakov vo veku 5 - 14 rokov, podľa vyhlášky sa však máme zamerať aj na mládež," dodáva Viera Györeová, riaditeľka CVČ v Hurbanove, ktoré okrem tradičných krúžkov pracuje aj so stredoškolákmi v Klube maturantov, s mamičkami v Bambino klube, no má aj Rómsky klub.
Zatiaľ sa nič nemení
Aj v komárňanskom CVČ pokračujú v práci tak, ako dosiaľ. „Nemáme právnu subjektivitu, mesto je naším zriaďovateľom. Zatiaľ našu činnosť rešpektovalo a podporovalo. Nemáme od neho žiadne avízo, že by sa teraz malo niečo meniť. Veríme, že sa nájde riešenie, ktoré zabezpečí našu činnosť aj v budúcom roku," povedala riaditeľka CVČ v Komárne Marta Vargová. „Dúfame, že zmeny neovplyvnia naše fungovanie, pretože Komárno potrebuje našu činnosť. Ponúkame také krúžky, aké neponúkajú školy. Hľadáme ojedinelé možnosti využitia voľnočasových aktivít v meste. Neviem si predstaviť, že by sme deti mali obmedzovať v ich poobedňajšej činnosti. Plnohodnotné a zmysluplné trávenie voľného času je najlepšou prevenciou pred negatívnymi vplyvmi prostredia, v ktorom mladí ľudia sa pohybujú," doplnila. Centrum ponúka aj netradičné aktivity ako je kurz patchworku, Klub Hókus-pókus s experimentmi pre deti a mládež alebo kurz taichi.
Poukazy zostávajú v školách
Rodičia môžu podporiť činnosť jednotlivých centier formou vzdelávacích poukazov. Podľa riaditeliek však o ich využití verejnosť nie je dostatočne informovaná a väčšina poukazov zostáva v tých školách, ktoré deti navštevujú.
„Poukazy si žiaci základných a stredných škôl prevezmú od riaditeľa. Reprezentujú osobitný štátny príspevok na záujmové vzdelávanie. Každý žiak môže navštevovať viaceré záujmové aktivity v rôznych vzdelávacích inštitúciách, poukaz však môže poskytnúť iba jednej škole alebo školskému zariadeniu podľa vlastného výberu. Získaný finančný príspevok zo štátneho rozpočtu sa využije na podporu aktivít, ktoré deťom a mládeži poskytneme," vysvetlila Marta Vargová, riaditeľka CVČ v Komárne.
Poukazom preferujeme jedného poskytovateľa
Ako však má žiak postupovať, ak navštevuje záujmové vzdelávanie v škole, do ktorej chodí a zároveň aj záujmové vzdelávanie v centre voľného času? „Vzdelávací poukaz môže poskytnúť iba jednému poskytovateľovi záujmového vzdelávania, poukazom preferuje jedného z nich," dozvedeli sme sa.
„Poukaz nie je majetkom školy. Je na rozhodnutí rodiča, žiaka, ktorej výchovnej inštitúcii alebo zariadeniu ho odovzdá. Prax je však taká, že po dohovore väčšina zostáva na školách. Ich hodnota je zhruba 2,8 eur na mesiac. Je to suma, ktorá by mala byť využitá na nákup pomôcok pre deti a vylepšenie ich mimoškolskej činnosti," uzavrela S. Lőrinczová.