Múzeum Jána Thaina ako prvé na Slovensku realizuje spolu s Náprstkovým múzeom ázijských, afrických a amerických kultúr v Prahe výstavu Poslovia mágie - oživení duchovia Afriky.
NOVÉ ZÁMKY. V dňoch 16. 4. - 29. 6. sú vystavené v priestoroch múzea na Štefánikovej ulici originálne masky predkov, kultové masky a iné predmety niektorých afrických kmeňov, pochádzajúcich z Kene, Mozambiku, Pobrežia slonoviny.
Afrika je druhý najväčší a najľudnatejší svetadiel. 900 miliónov obyvateľov v 61 štátoch a závislých územiach tvorí viac ako 12 % svetovej populácie.
Vystavujú aj detské hračky
Kurátorkami výstavy sú Jana Jiroušková a Eszter Kovácsová. Návštevníci majú možnosť vidieť 95 exponátov. Výstava sa zaoberá kultovými praktikami v jednotlivých kmeňoch na území Afriky. Hlavnou tematikou sú masky.
Časť výstavy tvoria aj kultové sošky, zaujímavosťou sú figúrky Tiber chi. Súčasťou výstavy sú aj detské hračky, ktoré sú z hľadiska estetickosti odlišné od európskeho vkusu.
U Afričanov sú veľmi obľúbené bábkové divadelné hry. Zvláštnosťou maňušiek - bábok je, že sú obojstranné. Zaujímavosťou expozície sú aj hudobné nástroje. Poslednú časť tvoria textílie.
V múzeu sa budú hrať
Súčasťou výstavy budú aj sociálno - pedagogické aktivity. „Prvá bude Tajný svet afrických rituálov, kde sa deti oboznámia s rôznymi typmi masiek, vyhotovia si masky a zahrajú príbeh, ktorý si vymyslia. Ďalšími aktivitami budú Šaty robia človeka, Líška bež a my sa smejeme, kde predstavíme rôzne hry, ktoré sa hrávajú v Afrike.
Pre škôlkarov tu máme Tiene a dramatizácia afrických rozprávok. V pláne spolupráce s Náprstkovým múzeom ázijských, afrických a amerických kultúr máme aj ďalšie projekty: Oceániu, Čínu, Aztékov," povedala pre MY Eszter Kovácsová.
Zvláštnosti výstavy
Masky: Masky sú najcharakteristickejším prejavom tradičného afrického umenia. Vystúpenia tanečníkov v maskách sprevádzajú všetky dôležité slávnosti v živote Afričanov. Používanie a zhotovovanie masiek je obmedzené na tzv. čiernu Afriku. Možno ich deliť na tvárové, prilbové, nástavcové, ramenné, podľa predmetu zobrazenia na zoomorfné, antropomorfné a kombinované. Masky majú zvláštnu moc. Keď si niekto nasadí masku, môže robiť veci, ktoré predtým nemohol, ako napríklad kritizovať náčelníkov, poukázať na nezhody v spoločnosti. Masky nosia prevažne muži, v ojedinelých prípadoch aj ženy. V prevažnej väčšine sú však pre ne zakázané, ženy nemôžu dokonca ani sledovať vystúpenia v maskách. Masky vlastnia tajné spoločnosti, ukazujú ich len pri zvláštnych príležitostiach ako je iniciácia a iné.
Textil: V Afrike vyrábajú odlišné textílie ako v Európe. Ženy používajú kangu - kus látky, ktorý si omotajú okolo tela.
Hračky: Deti si hračky vyrábajú samy. Používajú na to rôzny odpad - konzervy, plechovky a podobne.
Figúrky Tiber chi: Keď sa narodia dvojičky, je to veľká vzácnosť, kmeň ich uctieva. Ak jedno z dvojčiat zomrie, vytvorí sa soška, aby si k sebe nepovolalo aj svoje druhé dvojča. Matka dvojčiat sošku opatruje, akoby bola živá - bráva ju na trh, oblieka, natiera olejmi.
Hudobné nástroje: Hudba sprevádza každodenný život Afričanov. Typickými hudobnými nástrojmi sú bubny, rôzne typy hrkálok, kora atď.
Hudba. Hudobné nástroje a hrkálky.
Odevy. Ženy si okolo tela obkrúcajú kangu.