Povedal TASR vedúci odboru vnútorných vecí a správy pamiatok Mestského úradu v Komárne Ľudovít Gráfel.
"V minulom roku mesto Komárno, ako majiteľ jednej najvýznamnejších pamiatok svojho druhu, fortifikačného systému Komárna získalo z fondu Ministerstva kultúry SR z akcie Obnovme si svoj dom finančné prostriedky a prvýkrát sa konali v tejto pevnosti výskumné práce," informoval Gráfel s tým, že práce boli rozdelené na tri časti: archeologický výskum s georadarom, výkopové práce a architektonicko-historický výskum, ktorý skúmal stavebné časti.
Výskum prebiehal v druhej polovici minulého roka s pozoruhodným výsledkom. "Zistili sme, že Komárno patrí medzi staršie osídlenia, ako sme to doteraz predpokladali, zaraďuje sa medzi najstaršie mestá na dnešnom území Slovenskej republiky," konštatoval vedúci odboru a dodal, že prvé výsady získalo mesto v roku 1265 kráľom Bélom IV. "Vedeli o Keltoch, ale tieto posledné archeologické výskumy dokázali, že bolo tu osídlenie už pred piatimi, šiestimi a siedmimi tisícmi rokmi. Jedná sa o eneolit, čo znamená, že máme tu pravek," uviedol Gráfel.
Výskum, ktorý bol predpísaný Krajským pamiatkovým úradom v Nitre, bude slúžiť pre ďalšiu obnovu. "Vzhľadom na to, že v meste dochádza k ďalšej projektovej činnosti a Mestský úrad zabezpečuje projekty pre infraštruktúru, tento predbežný archeologický výskum bol vyvolaný touto činnosťou," vysvetlil Gráfel a pripomenul, že cieľom mesta je dostať do pevnosti život. "Chceme, aby sa táto pamiatka revitalizovala a do pevnosti chceme dostať nové funkcie, ktoré už nebudú vojenského charakteru. Nové funkcie budú súvisieť s cestovným ruchom, vzdelávaním a kultúrou. Môžu to byť len také funkcie, ktoré nezapríčinia zásah do konštrukcií, aby sa nestratila hodnota pamiatky," zdôraznil.
V roku 2003, keď mesto odkúpilo ústrednú, najhodnotnejšiu časť pevnosti, pamiatka bola v dezolátnom stave. Od roku 1968 až do roku 1991 ju užívali sovietske vojská, ktoré devastovali pevnosť. "Objekty boli vo veľmi zlom technicko-stavebnom stave, postupne ho rekonštruujeme, preto návštevníkov nemôžeme pustiť voľne, ale z bezpečnostných dôvodov len so sprievodcovskými službami," priblížil Gráfel a dodal, že návštevníkov sprevádzajú v pracovných dňoch. Samozrejme, ak sa ohlási väčší počet turistov, služby poskytujú aj cez víkend. V letných mesiacoch sprevádzajú návštevníkov aj v sobotu a nedeľu.