Chlapca z maringotky sa v škole každý bál. Ak mu nedali jedlo či vreckové, vyhrážal sa bitkou. Za vydieranie môže skončiť v ústave alebo vo väzbe.
DVORY NAD ŽITAVOU. Štrnásťročný piatak už dlhší čas šikanoval svojich spolužiakov. Ak mu nedali desiatu, vyhrážal sa bitkou. Neskôr pýtal aj peniaze, ktoré míňal na alkohol. Patrik prespával v kríkoch, nechodil domov ani do školy. K záškoláctvu sa pridružili aj krádeže.
Bol problémový
„Mali sme s ním vždy problémy, čo sa týka správania. Často sa stávalo, že ho mama hľadala v škole, pretože neprespával doma," hovorí riaditeľka Základnej školy (ZŠ) s vyučovacím jazykom slovenským Mária Králiková. Naposledy za ním takto prišli policajti, ktorí vyšetrovali vlámanie. Nakoniec vysvitlo aj to, s čím sa deti sprvu báli zdôveriť.
„Žiaci sa sťažovali triednym učiteľom, že im Patrik berie desiatu a vyhráža sa. Vytipoval si deti z Bešeňova, ktoré šikanoval aj na autobusovej zastávke. Vtedy už pýtal peniaze," dozvedeli sme sa.
Bývajú v maringotke
Chlapec pochádza zo sociálne slabšej rodiny. Napriek tomu, že má 14 rokov, opakuje piaty ročník základnej školy. S rodičmi a súrodencami býva v maringotke. Hoci mama tvrdí, že mu na desiatu balila dokonca i ovocie, do školy chodil bez jedla a bez aktovky. Tú mu vraj ukradli v krčme, kde ho nechávali za kúrenie prenocovať.
Namiesto školy chodil do krčmy
„Matka očakávala, že s ním máme spraviť poriadok my. Za záškoláctvo syna jej už v minulosti zobrali rodinné prídavky," pokračuje riaditeľka.
„Nechápem, prečo to robil. Máme problémy, ale preto, že sa chlapec hanbí za to, kde bývame. Nechodí domov zo školy, radšej ide do krčmy. Odtiaľ ho každý deň ťahám domov," netají matka obvineného chlapca. Za zločin vydierania mu hrozí trest odňatia slobody na 4 až 10 rokov. „Nakoľko ide o osobu mladistvú, trest sa mu znižuje na polovicu," upresnila hovorkyňa KR PZ v Nitre Božena Bruchterová.
Prípad výstrahou
Medializácia Patrikovho prípadu je podľa riaditeľky vzdelávacej inštitúcie výstrahou aj pre ostatných. Hoci je podľa nej ojedinelý, aktuálnu problematiku sa snaží riešiť v spolupráci s rodičmi, políciou i obcou.
„O týchto veciach si treba pohovoriť otvorene. Nie som zástancom toho, aby sa problémy „ututlávali". Musíme ich riešiť ešte v zárodku, pretože potom prerastú cez hlavu a sú ako lavína," vysvetlila M. Králiková.
Na schôdzi rodičovského združenia budú opäť hovoriť o problematike záškoláctva a postihoch, ktoré so sebou prináša. Na tému šikanovania budú viesť diskusné kluby so žiakmi a venovať systematickú pozornosť nebezpečným zónam v škole. Patrik so svojou mamou navštívil psychiatrické oddelenie, kde ho vyšetrili. Kým ho nezoberú do ústavu alebo do väzby, má pravidelne chodiť na kontroly.