V Alexandrii študoval geografiu a kartografiu. Namiesto máp maľuje v šurianskej synagóge citáty z koránu.
ŠURANY. Dvadsaťpäťročný Amr Mohamed Ghetany pripravuje expozíciu dvanástich veľkoplošných kaligrafií. Znázorňujú citáty textov z koránu, ktoré sa podobajú na niektoré pasáže biblie alebo spolu súvisia,. Budú visieť v synagóge, kde z nich tunajšie Mestské múzeum v septembri zostaví výstavu.
Manželka cez internet
Amr študoval v egyptskej Alexandrii geografiu a kartografiu. Na internete našiel kontakt Ivany zo Šurian. Približne dva roky si četovali, dnes sú manželia. "Moja rodina to akceptovala. Ivana však
najprv musela prísť do Káhiry, kde sme sa zosobášili. Až potom som prostredníctvom ambasády dostal pobytové vízum na Slovensku," hovorí dvadsaťpäťročný Egypťan. V Šuranoch žije asi rok. Hrá futbal, učí sa po slovensky a hľadá si prácu. Zatiaľ bezvýsledne -- "because kríza, vieš," zdôvodňuje miešanou slovenčinou, ktorá je zatiaľ jeho hlavnou bariérou. Nečinne sa mu však doma trčať nechce. Začal kresliť kaligrafické nápisy a jeden sa dostal do rúk správcu Mestského múzea v Šuranoch Miroslava Eliáša.
"Čítal som v slovenčine bibliu aj korán. V oboch je viacero podobných alebo veľmi úzko súvisiacich pasáží. Napadlo mi stvárniť ich v podobe kaligrafií, akú som videl v podaní Amra," vysvetľuje M. Eliáš.
"Môj otec vie písať kaligrafiu. Kým som žil v Egypte, učil to aj mňa. Študoval som len geografiu a mapy, na kaligrafiu som sa nešpecializoval. Ale keď som niektoré svoje kresby ukázal v odborníkom Bratislave, tvrdili, že sú dobré a mám talent," dodáva Amr. Približne tri mesiace chodí kresliť do šurianskej synagógy.
Dvanásť súvislostí
"Vybrali sme dvanásť pasáží z biblie a koránu, ktoré navzájom súvisia. Amr každú z nich stvárni v jednej veľkoplošnej kaligrafii. Každá kresba bude mať iný základný tvar a iný význam. Aby však boli skutočnými kaligrafiami, každá musí obsahovať niekoľko spoločných znakov, napríklad božie meno," hovorí M. Eliáš. Amr priznáva, že časť motívov, najmä kvety a vzory našiel na internete, niektoré dokonca "potiahol" svojej manželke. Kresby majú rôzny základný tvar -- štvorec, kruh, hviezdu. Zvestovanie Panne Márii malo byť najprv výkričníkom, nakoniec je z neho piktogram ženy so zlatými vlasmi.
"Naši ľudia sa veľmi zaujímajú o Orient. Chceme im priblížiť, že islamský svet nie sú len radikáli alebo extrémisti. O Amrovu prácu je veľký záujem. Návštevníkom synagógy už vysvetľujeme význam kresieb. Najmä deti si nechávajú napísať svoje mená arabským písmom," dodáva M. Eliáš.
Amr potrebuje na dokončenie prác ešte niekoľko týždňov. Maľuje špeciálnou tyčinkou, len niekoľkými základným farbami. Občas si pre inšpiráciu pustí orientálnu hudbu, ale veľmi rád má aj Lasicovu
interpretáciu piesne F. Krištofa Veselého Ja som optimista. Aj musí byť.
V Alexandrii sedem rokov hral futbal. U nás to skúšal v mužstve Mojzesova, ale bolo mu vraj veľmi zima. U nich doma bolo celý rok aspoň šestnásť stupňov, u nás je v zime aj šestnásť pod nulou. "Potrebujem si tu zvyknúť, pracovať, byť medzi ľuďmi. Teraz dokončím tieto kresby a ďalej si budem hľadať miesto," hovorí. Výstavu veľkoplošných kaligrafií pripravujú v synagóge na jeseň.