DVORY NAD ŽITAVOU. Združenie agropodnikateľov, družstvo, Dvory nad Žitavou uvažuje o otvorení siete mliekomatov v dosahu 40-50 kilometrov od farmy. Prvý automat s prídavným zariadením, ktorý okrem surového kravského mlieka ponúkne i ďalšie výrobky z gazdovského dvora, otvorili v piatok v areáli Strednej odbornej školy.
Družstvo Dvory nad Žitavou chová takmer 1800 kusov hovädzieho dobytka, čo ho zaraďuje medzi najväčších producentov mlieka v regióne.
Ako povedal predseda družstva Stanislav Becík, je hanbou, keď sa v rámci Európskej únie umiestňujeme na posledných priečkach v spotrebe a výrobe mlieka na osobu. Podobne vidí situáciu aj v konzumácii a pestovaní zeleniny. Tu najmä v posledných desiatich rokoch došlo k výraznému zníženiu hektárových výmer týchto špeciálnych plodín.
Aj preto chce družstvo z Dvorov ponúkať kvalitnú a cenovo dostupnú produkciu. Prvým krokom je otvorenie mliečneho automatu s prídavným zariadením, v ktorom je možné spotrebiteľovi ponúknuť mliečne výrobky ako jogurty a syry, mäsové výrobky, strukoviny, ale i ovocie a zeleninu.
Peniaze ihneď
Bývalý minister a terajší predseda družstva hovorí i o ekonomickom opodstatnení tohto zariadenia. „Producent utŕži peniaze ihneď v hotovosti," konštatoval Stanislav Becík, ktorý na slávnostné odovzdanie mliekomatu okrem ministra zdravotníctva Richarda Rašiho a štátnej tajomníčky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Emílie Kršíkovej pozval aj predstaviteľov štátnej správy, samosprávy, ako aj študentov.
Kým im Raši prednášal na tému Zdravá a kvalitná výživa, miestni obyvatelia si nedočkavo „čapovali" mlieko. Už pred slávnostným prestrihnutím pásky sa pri automate tvorili rady. Mnohé gazdinky si naraz odnášali aj 2-3 fľaše mlieka, liter po 50 centov.
„Mlieko z automatu je iné ako z obchodu. To je len biela voda," tvrdí Ján Villár. „Toto má aj smotanu," pridáva sa Anna Fótyiková, ktorá si naraz odnáša viac litrov čerstvého kravského mlieka. Cez víkend sa chystá piecť koláče. Z plnotučného mlieka si na ne jednoducho vyrobí tvaroh. „Mlieko nechám celú noc na teplom mieste a postupne sa zrazí. Cez plienku to precedím a tvaroh je hotový," prezrádza.
„V obci sme už mali jeden mliekomat, no iba pár týždňov. Som rada, že máme opäť možnosť nakupovať mlieko takýmto spôsobom," pochvaľovala si Dvorčanka. Podľa Becíka bol stroj odovzdaný do prevádzky ešte v septembri len prototypom, ktorý sa však často kazil.
Zatiaľ len za české koruny
Nákup nového mliečneho automatu, ktorý navyše umiestnili na frekventovanejšom mieste, stál zhruba 27-tisíc eur. Rovnakú investíciu si vyžaduje aj kúpa prídavného zariadenia. Päť - šesť strojov s návratnosťou dva roky by chceli umiestniť aj v Nových Zámkoch, Šuranoch, v Hurbanove, ba aj v Komárne.
„Chceme predávať kvalitné a cenovo dostupné výrobky. Naše ceny budú nižšie ako v obchodnej sieti. Okrem mlieka by sme chceli ponúkať najmä sezónne produkty, mak, šošovicu, hrach, jogurty a syry, ovocie a zeleninu, no aj čerstvé balené teľacie, bravčové i jahňacie mäso," povedal Becík.
Prídavné zariadenie naplnené jogurtami a syrmi zatiaľ funguje iba na české koruny. Automat totiž dodala česká spoločnosť Toko Agri, s. r. o., no približne zo štyridsiatich percent je vyrobený zo slovenských komponentov. Becík prisľúbil, že najneskôr v priebehu týždňa si Dvorčania a občania okolitých obcí budú môcť z neho nakúpiť už za eurá.