Miliónový dražobný omyl zruinoval podnikateľa na invalidnom vozíku

Podnikateľ vydražil mestskú budovu a zaplatil za ňu milióny. Pre chybu mesta má namiesto majetku na krku žalobu. Chce zrušiť firmu a prepustiť ľudí.

Kým prosperoval, pomáhal iným, hoci sám je na vozíku. Pre pofidérnu dražbu mestskej nehnuteľnosti uvažuje o ukončení podnikania.Kým prosperoval, pomáhal iným, hoci sám je na vozíku. Pre pofidérnu dražbu mestskej nehnuteľnosti uvažuje o ukončení podnikania. (Zdroj: ARCHÍV O.O.)

Podnikateľ na invalidnom vozíku dostal Cenu mesta, pretože sám vytvára pracovné miesta desiatkam zamestnancov. Kúpil od mesta budovu, ktorá mu umŕtvila 33 miliónov korún. Dnes chce zrušiť firmu a prepustiť ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

NOVÉ ZÁMKY. Ondrej Ondrušek vydražil vo verejnej dražbe, ktorú vypísalo mesto Nové Zámky, mestskú budovu. Ani po takmer roku od prevzatia však Ondrej Ondrušek nemôže s budovou nakladať ako so svojím majetkom.

Namiesto majetku má na krku žalobu

„Legálne a v dobrej viere som kúpil bytový dom. Vyplatil som 33 miliónov korún, zaťažil som celú firmu aj som si požičal. Chcel som budovu prerobiť a komerčne využiť, aby sa mi investícia vrátila. Namiesto toho ma ťahajú po súdoch. Peniaze sú umŕtvené v nehnuteľnosti, s ktorou nič nemôžem podniknúť," hovorí Ondrej Ondrušek.

SkryťVypnúť reklamu

V budove sídlili nájomníci, súkromné firmy. Štyri z nich podali na mesto Nové Zámky aj na B.D. Trade žalobu. Chcú, aby súd vyhlásil dražbu za neplatnú a rozhodol, že vlastníkom budovy je ďalej mesto Nové Zámky. Nájomcovia okrem iného namietajú, že budova nie je bytovým domom. Odvolávajú sa aj na predkupné právo a tvrdia, že mesto pri dražbe nerešpektovalo zákonné právo na prevod nebytových priestorov, hoci si ho opakovane uplatnili.

Dražbu domu chcú vyhlásiť za neplatnú

„Okresný súd mi zakázal zriadiť záložné právo na budovu a vypovedať doterajšie nájomné zmluvy. Budovu nemôžem vypratať, prerobiť - nič. Akurát za ňu platiť dane, pretože v katastri nehnuteľností som už vlastníkom," pokračuje Ondrušek.

Druhého pojednávania v auguste 2009 sa navrhovatelia nezúčastnili a požiadali o odročenie. Neprišli ani na pojednávanie v októbri. V novembri Okresný súd Nové Zámky pojednával aj bez nich.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď doterajší nájomníci budovy podali žalobu na neplatnosť dražby, nechal som notársku zápisnicu o dražbe prezrieť právnikovi. Zistil, že je tam dvanásť prípadov porušenia zákonných ustanovení. Preto aj ja považujem dražbu za neplatnú. Na Okresnú prokuratúru Nové Zámky som v októbri 2009 podal podnet na preskúmanie zákonnosti všeobecne záväzného nariadenia mesta a konkrétne tejto dražby," dodáva O. Ondrušek. Okresný súd nariadil znalecké dokazovanie, ktoré by zistilo charakter domu.

Čo sme to vlastne predali?

Poslanci mestského zastupiteľstva poverili primátora Gejzu Pischingera, aby rokoval s účastníkmi toho súdneho sporu o možnom riešení. Problémom sa zaoberali aj na rokovaní mestského zastupiteľstva v decembri 2009.

„Meritom veci je domnelé predkupné právo nájomníkov. Stavbu sme predávali, ako sa nachádzala, charakter stavby bol uvedený v liste vlastníctva. Nemohli sme očakávať že dôjde k súdnemu sporu. Súd teraz zisťuje, či ide o bytový dom alebo nejde o bytový dom," povedala vedúca právneho odboru mestského úradu Lívia Sókyová.

SkryťVypnúť reklamu

V znaleckom posudku o veci stanovenia všeobecnej hodnoty stavby pre prevod vlastníctva, ktorý vypracovala znalkyňa Eleonóra Balogová v máji 2008, je stavba pomenovaná ako bytový dom. Rovnako aj vo všetkých listinách súvisiacich s dražbou sa stavba označuje za bytový dom.

Ako odznelo na pojednávaní na Okresnom súde v Nových Zámkoch 26. júna 2009, dom bol postavený v roku 1926, prvým vlastníkom bol vtedajší primátor mesta Holota. Po znárodnení v rokoch 1947-48 prešiel do vlastníctva štátu, sídlili tam spoločenské organizácie. Žiadny bytový priestor sa v dome nenachádza, asi v roku 1989 bolo celý prerobený na kancelárie.

Omyl za tridsaťtri miliónov

„Budovu som vydražil a zaplatil v dobrej viere, legálne, podľa oficiálnych podkladov mesta podpísaných primátorom," povedal na rokovaní zastupiteľstva Ondrej Ondrušek. „Keby ste ho pred dražbou uviedli ako nebytový dom, dnes by som nemal tieto problémy. Nemám peniaze, nemôžem využívať budovu, len chodím po súdoch. A nik za to nenesie zodpovednosť."

Právnička L. Sókyová oponovala, že právny odbor dražbu nepripravoval. Poslanci schválili uznesenie MsZ 262/091208 o odpredaji nehnuteľného majetku 9. decembra 2008, už 31. decembra sa konala dražba. „Výhovorka na krátkosť času neobstojí. V tom prípade dražba nemala byť vyhlásená. Takto sa to rok ťahá a ožobráčili ste jedného podnikateľa - toto je dopad dražby," povedal poslanec Pavol Hudák.

Vráti mesto peniaze?

„V protokole aj oznámení o dražbe je vypísaný bytový dom. Mesto oznámilo konanie verejnej dražby nesprávne. Riešením by bolo zrušenie dražby, odstúpenie od zmluvy a vrátenie peňazí. Mesto by dostalo majetok späť," navrhol poslanec Peter Hudák.

„Vy navrhujete vedome vrátiť z rozpočtu mesta 33 miliónov korún bez toho, aby sme čakali na ukončenie súdneho sporu, v ktorom sme?" opýtal sa poslancov prednosta mestského úradu Peter Ágh.

„Stala sa vec, ktorú nikto nechcel a druhá strana ju zneužíva. Ani jeden poslanec by nebol proti tomu, aby sme peniaze vrátili - aj keby sme si vzali úver," uzavrel Peter Hudák. Poslanci túto informáciu vzali na vedomie, neprijali žiadne ďalšie stanovisko. Záznam tejto časti rokovania zverejnil podnikateľ O. Ondrušek na svojej internetovej stránke.

Ja hovorím o dome, prokuratúra o práčovni

V októbri 2009 podal Ondrej Ondrušek na okresnú prokuratúru podnet na preskúmanie zákonnosti všeobecne záväzného nariadenia o zásadách dražby majetku mesta.

Po dvoch mesiacoch mu oznámili, že lehota na vybavenie podnetu bola v súlade so zákonom predĺžená. V januári 2010 dostal oficiálne stanovisko.

„Žiadate preskúmať postup mesta Nové Zámky pri uskutočňovaní konkrétneho prevodu majetku mesta, a to na dražbe uskutočnenej dňa 31. 12. 2009. Uskutočneniu dražby predchádzalo uznesenie mestského zastupiteľstva z 16. 12. 2008 číslo 297/161208, ktoré bolo prijaté potrebným počtom hlasov na zasadnutí mestského zastupiteľstva ...". Na záver prokuratúra informuje, že jeho podnet vo veci územnej samosprávy odložili.

„Neveril som vlastným očiam. Ja v podnete píšem o dražbe zo dňa 31. 12. 2008, priložím list vlastníctva bytového domu aj notársku zápisnicu o dražbe bytového domu. Oni v odpovedi píšu o dražbe z decembra 2009 a uznesení zastupiteľstva, ktoré sa týka predaja práčovne a čistiarne. Ďalšia chyba? Ale to by ich bolo už priveľa - a na takých vysokých miestach," rozčuľuje sa Ondrej Ondrušek.

Z podnikateľa invalidný dôchodca

Zaplatil tridsaťtri miliónov korún za majetok, ktorý mu je nanič. Rok umŕtvené peniaze mu spôsobili finančné problémy. Po pätnástich rokoch chce s podnikaním skončiť.

„Chcel som rozbehnúť ďalšie aktivity, vziať si úver, zamestnať ďalších ľudí. Rátal som aj s eurofondmi. Teraz som v platobnej neschopnosti, budem musieť prepúšťať, firme hrozí zánik,," hovorí podnikateľ, ktorého vrodená lámavosť kostí od útleho veku odkázala na invalidný vozík. Utrpel 57 zlomenín, chodiť sa naučil až v osemnástich rokoch.

V roku 2007 venoval sumu 40 000 korún nadácii Novorodenec v novozámockej nemocnici. Rovnaký obnos daroval novozámockej neziskovej organizácii Úsmev, ktorá pomáha ľuďom s mentálnym a kombinovaným postihnutím. Pacientom ortopedického oddelenia nemocnice kúpil televízny prijímač, financoval nástroje na ortopedické operácie.

„Bude zo mňa invalidný dôchodca. Ale do Štrasburgu ešte dôjdem. Svoje právo som odhodlaný obhájiť si aj na medzinárodnom súdnom dvore," uzatvára Ondrej Ondrušek.

Vydražil, zaplatil, budovu nemá

Mestskú budovu vydražil Ondrej Ondrušek vo verejnej dražbe, ktorú vypísalo mesto Nové Zámky. Konala sa na Silvestra 2008. Oznámenie o konaní dražby s podpisom primátora mesta Gejzu Pischingera vyvesili na úradnú tabuľu 16. decembra 2008.

V oznámení označili stavbu so súpisným číslom 2951 ako bytový dom na Ulici M. R. Štefánika 13. Vyvolávacia cena bola šestnásť miliónov korún. Ako sa píše v notárskej zápisnici vyhotovenej 23. januára 2009 notárom Petrom Šulaim, predmet dražby - bytový dom - vydražila spoločnosť B.D. Trade, spol. s r.o., Nové Zámky zastúpená konateľom Ondrejom Ondrušekom. Dosiahnutá cena bola 33 miliónov korún (1 095 399,32 eura).

Po zaplatení celej kúpnej ceny na účet mesta odovzdali 13. februára 2009 bytový dom a pozemok pod stavbou Ondrejovi Ondrušekovi. Protokol o odovzdaní a prevzatí nehnuteľnosti podpísali okrem nadobúdateľa aj primátor Gejza Pischinger a konateľ spoločnosti Bytkomfort, s r.o., Nové Zámky Štefan Tóth. Ani po takmer roku od prevzatia však Ondrej Ondrušek nemôže s budovou nakladať ako so svojím majetkom.

(ma)

Ako vláda plní sľub zlepšiť vymožiteľnosť práva

Čo sľúbili: V záujme efektívneho boja s korupciou vláda SR podnikne kroky na prijatie legislatívnych a technických podmienok potrebných na skrátenie času od odhalenia a objasnenia protiprávneho konania po jeho potrestanie.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Skvalitňovanie súdnictva patrí medzi najdôležitejšie priority Slovenska.

Aká je realita? Sľub zostáva prevažne nesplnený. Priemerná dĺžka súdnych konaní oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu neklesá, výnimkou sú občianskoprávne spory. Vymožiteľnosť práva negatívne ovplyvnilo zrušenie Špeciálneho súdu v máji 2009. Zhoršovanie atmosféry v súdnictve dokumentuje aj petícia „Päť viet", ktorú v októbri 2009 podpísalo viac ako sto sudcov.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  2. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  4. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  5. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 338
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 10 252
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 230
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 304
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 387
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 940
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 143
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 034
  1. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  2. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  3. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  4. Martin Škopec Antal: Slovenská opozičná politika: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa..."
  5. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  6. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 502
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 148
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 67 400
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 222
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 555
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 691
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 297
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 811
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nové Zámky, Štúrovo a Komárno - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nové Zámky

Dielo Reflexe na Signál festivale v Prahe

Prvý ročník Light Art Festivalu premení mesto na veľkú svetelnú galériu.


Ilustračný záber.

VIII. liga ObFZ Nové Zámky: Výsledky, komentáre, tabuľka.


Komoča vyhrala dvojciferným skóre.

VII. liga ObFZ Nové Zámky: Výsledky, komentáre, tabuľka aj zostava kola.


Záber zo stretnutia Komjatice - Želiezovce 2:2.

VI. liga Východ: Výsledky, komentáre, štatistiky aj zostava kola.


  1. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  2. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  3. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  4. Martin Škopec Antal: Slovenská opozičná politika: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa..."
  5. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  6. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 502
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 148
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 67 400
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 222
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 555
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 691
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 297
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 811
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu