.
KOMÁRNO. Prípadnú cestu za nákupom do maďarského Komáromu komplikuje aj uzatvorenie mosta ponad prístav, ktorý opravujú. Kvôli tomu musia cestujúci na druhú stranu Dunaja robiť veľkú obchádzku cez Alžbetin ostrov.
"Ľudia sa tam sáču, berú nás tak, že sme Slováci, že tam nakupujeme. Nemám z toho dobrý pocit. Ceny sú rovnaké ako u nás. Už sa to neoplatí, ani kurzovo. Máme radi to euro, pozrieme si to, ako to tu stojí. A viem, koľko za to zaplatím, a nie tam. Sú niektoré veci, ktoré sa oplatia kúpiť, ale nie všetky. Naozaj iba vybrané. A kvôli tomu sa neoplatí zas prejsť," opísala pre TASR 37-ročná samostatne zárobkovo činná žena situáciu s nákupmi v maďarskom Komárome, ktorej tiež prekáža terajšia komplikovanejšia cesta do tohto mesta.
Ako uviedol 35-ročný štátny zamestnanec, v Maďarsku nakupuje iba minimálne. "Väčšinou nakupujeme tu v Komárne," povedal.
"My ako rodina v Maďarsku pravidelne nakupujeme, týždenne aspoň dvakrát. Vianočné nákupy to sme tiež urobili v Maďarsku. Lebo tam je lacnejšie a prístupnejšie. Nakupujeme potraviny, nealko, sladkosti, čo je na Vianoce potrebné," podotkol 44-ročný hudobník z Komárna s manželkou. Posťažoval sa na obchodné reťazce na Slovensku, že propagujú akciu, ktorá je vypísaná na jeden týždeň, keď však neprídu hneď v prvý deň, tak sa tovar minie.
"Nákupy robím tu, nechodím do Maďarska. Len tu, v týchto obchodoch, čo sú na Slovensku. Nemyslím, že by som ušetril nákupom v Maďarsku, teraz už nie. Ešte tak pred pol rokom asi tak áno, ale teraz už ťažko," tvrdí 70-ročný dôchodca z Komárna.
"Nechodím nakupovať do Maďarska. Tu poznám tovar, poznám veci, nebudem kupovať mačku vo vreci. Občas nakupujem v zahraničí. Veľa cestujem, takže viem, kde je aká situácia v iných krajinách," poznamenal 57-ročný vodič kamióna.
"Z Komárna tam chodíme, pravdaže, lebo teraz sú normálne akcie. Aj ryby sme tam kúpili, banány a takéto veci. Teraz je dobrý kurz, aj vianočný nákup tam urobíme. Blízko bývame na ostrove, my to máme len cez most," priblížila pre TASR nákupné zvyky rodiny 63-ročná Komárňanka.