NOVÉ ZÁMKY. Seno z prírodnej rezervácie Žitavský luh sa využíva ako biomasa - dodáva sa do teplárne v Šali. O seno nie je medzi chovateľmi na rozdiel od minulosti záujem. Pokiaľ sa plochy prestanú obhospodarovať, ohrozí to viaceré druhy zvierat. Prvé testy využitia biomasy boli úspešné, informoval ČTK vedúci projektu Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.
"Z pokosenej a usušenej trávy robíme balíky a tie sa spaľujú v teplárni v Šali, kde majú kotol na slamu," povedal Gúgh. V budúcnosti by chceli zo sena robiť brikety alebo pelety pre použitie v domácnostiach. Do teplárne od leta odviezli približne 20 ton paliva. Z 30 hektárov pozemkov im chýba pokosiť ešte polovica.
Pozemky, ktoré si na pilotný projekt aktivisti vybrali, sú podmáčané a rastie na nich vo veľkej časti aj tráva nevhodná pre kŕmenie zvierat. Lúky v minulosti vznikli obhospodarovaním a aby nezanikli, je nutné udržiavať ich kosením, mulčovaním alebo pasením. "Musia sa však aspoň raz do roka pokosiť, aby vtáky mali prístup k pôde," dodal Gúgh. Využitie trávy na vykurovanie je podľa neho perspektívne, pretože nepotrebnej biomasy je pre klesajúce stavy hospodárskych zvierat čoraz viac.
Projekt má trvať do budúcej jesene a Slovenská ornitologická spoločnosť naň získala grant 70.946 eur (2,14 milióna korún). Technické parametre skúšok spaľovania budú známe v októbri. V budúcom roku by chceli rozšíriť kosenie na 40 hektárov plochy. Celá rezervácia Žitavský luh má v okresoch Nové Zámky spolu 75 hektárov.
Na Slovensku v poslednom čase prechádza na alternatívne vykurovanie biomasou viacero miest či inštitúcií. Najčastejším palivom bola doteraz drevná štiepka, niektoré kotolne, napríklad v Hrušove v okrese Veľký Krtíš, sú prispôsobené aj na spaľovanie slamy. Spaľovanie sena zatiaľ vo väčšom rozsahu nikde neodskúšali.