NOVÉ ZÁMKY. Novozámockí mestskí policajti riešili prípad streľby na Podzámskej ulici. Neznáma osoba tam mala strieľať na holuby.
Streľbu polícii nahlásila žena s tým, po výstrele ju niečo zasiahlo do nohy. Prípad potvrdil aj náčelník Marián Orosi.
"Pani počula výstrel, zrejme zo vzduchovky. Zasiahnutý holub mal padnúť do kríkov, hliadka mestskej polície ho však nenašla. Na miesto dorazili aj štátni policajti. Nikto zo svedkov však nevidel, odkiaľ výstrel prišiel," uviedol Orosi na margo situácie, ku ktorej došlo v piatok 18. júla.

"Pani uviedla, že pocítila, že sa jej niečo odrazilo do nohy. Zranenie však neutrpela. Nie je jasné, či to bol brok alebo nejaký kamienok," uviedol náčelník.
Náčelník tvrdí, že mestskí policajti napriek tomu obišli tri byty a zisťovali, či niekto z obyvateľov bytovky nevie o susedovi so vzduchovkou, prípadne o niekom, kto by po holuboch strieľal.
"Žiadnu takú informáciu nezískali," povedal Orosi.

Podobné hlásenia o streľbe na holuby, havrany alebo iné vtáky, mestskí policajti neevidujú. Má ísť o prvý ohlásený prípad.
Streľba, za akejkoľvek zbrane, nie je v intraviláne mesta povolená. Mestskí policajti sú však pri šetrení takýchto prípadov značne limitovaní. Neraz chýba presná identifikácia strelca, resp. informácia o mieste, z ktorého mal strieľať.
"Pokiaľ to niekto priamo nevidí, že to bolo z toho a toho poschodia a bytu, ťažko niečo spraviť," dodal náčelník.

Navyše, v prípade použitia strelnej zbrane evidujú štátni policajti podozrenie z priestupku na oddelení zbraní a streliva. Mestskí policajti nemajú v tomto smere právomoc na vyšetrovanie, nemôžu ani vstúpiť niekomu do bytu, iba ak by išlo o ohrozenie života a zdravia. Prípad posúvajú obvodnému oddeleniu.
Vzduchovky patria v rámci zbraní do kategórie D, majiteľovi tak vzniká len oznamovacia povinnosť.

Holuby sú premnožené
Holuby sú v Nových Zámkoch dlhodobo premnožené, mesto ich preto opakovane dáva odchytávať.
Aj v priebehu tohto roka prebiehal ich odchyt do siedmich klietok na strechách obytných a mestských budov. Objednaná firma ich následne vyváža do prírody za mesto, v minimálne stokilometrovej vzdialenosti. Cieľom je, aby sa už do mesta nevrátili.
"Klietky majú holuby zadržať, ale nie usmrtiť. Odborná firma ich potom odvezie do dostatočnej vzdialenosti a vypustí do prírody," informovala radnica.

Najviac sa ich k júnu podarilo odchytiť na M. R. Štefánika. "Podľa aktuálnych údajov môžu klietky premiestňovať aj na strechy iných panelákov. Záleží od súhlasu obyvateľov budovy a správcu nehnuteľnosti," doplnila samospráva.
Tvrdí, že od začiatku jari do júna dala takto z mesta vyviezť takmer štyristo holubov.
Odchyt naposledy zabezpečovala firma Divé krídla z Banskej Štiavnice. S mestom uzavrela zmluvu na 6960 eur, radnica jej od marca do konca júna vyplácala podľa zmluvy mesačný paušál 1740 eur.
Firma mala na starosti odchyt a monitoring holubov v meste, veterinárne služby, kŕmenie holubov, vybavenie legislatívy a tiež dovoz s inštaláciou spomínaných klietok. Postupovať pritom musela v súlade s "etickými princípmi a legislatívou na ochranu zvierat."

Chytajú ich už niekoľko rokov
Podobnú akciu už mesto podniklo aj v minulosti. Každoročne sa tak podarí odchytiť niekoľko stoviek holubov.
Pred rokom si na tri dni zazmluvnilo na odchyt na Hlavnom námestí a pred budovou pošty rimavskosobotskú firmu za 1200 eur. Tá vtáky chytala pomocou vystreľovacích sietí.
V roku 2023 si najalo tú istú firmu na odchyt do 11 klietok.

Rizikové holuby
V Nových Zámkoch sa problém ich výskytu týka viacerých budov. V minulosti s nimi boli problémy na gymnáziu, známy je aj prípad, keď sa nasťahovali do zanedbaného bytu v centre mesta a ohrozovali susedov.
Mesto už pred niekoľkými rokmi vyhlásilo, že sa v boji s premnoženými holubmi nechce používať záchytné pasce, siete či otrávené krmivo.
Holuby môžu byť potencionálnym rizikom nákazy pre ľudí v prípade ich ochorenia na vtáčiu tuberkulózu, vtáčiu chrípku, salmonelózu, ako i parazitárne nákazy spôsobené prvokmi.
Ochorenia sa môžu prejavovať rôzne – od atypického zápalu pľúc či kostí, postihnutia horných i dolných dýchacích ciest, zápalu mozgu, zažívacími a gynekologickými obtiažami, horúčkou až po prípadné alergické reakcie v kontakte s roztočmi.


